17 квітня 2012 року Справа № 2а/2370/706/2012
09 год. 15 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Паламар П.Г.,
при секретарі Овсієнко О.І.
за участю прокурора Зубенка В.С. -за посвідченням, представника позивача ОСОБА_1 -за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом прокурора Чорнобаївського району Черкаської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України до фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій, -
До суду з адміністративним позовом звернувся прокурор Чорнобаївського району Черкаської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України (далі -позивач), в якому просить стягнути в примусовому порядку з фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 (далі -відповідач) 1 700 грн. 00 коп. фінансових санкцій.
В обґрунтування позову прокурор просить суд стягнути із відповідача заборгованість у вигляді штрафних санкцій в розмірі 1 700 грн. за порушення вимог ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт»№ 2344-ІІІ від 05.04.2001року (далі -Закон № 2344-ІІІ), постанови КМУ від 29.01.2003 року № 141, а саме здійснював перевезення пасажирів для власних потреб без оформлення необхідних документів та вимоги п. 145 постанови КМУ № 1184 від 26.09.2007 року «Про внесення змін до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту»(далі -ПКМУ № 1184).
Прокурор в судовому засіданні та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити в повному обсязі з мотивів, викладених у позовній заяві.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, заперечення на позов не надав.
Заслухавши думку прокурора, пояснення та доводи представника Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
20.08.2009 року посадовими особами територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Полтавській області була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання останнім вимог законодавства про автомобільний транспорт. За результатами перевірки складено акт від 20.08.2009 року № 127186, з якого вбачається, що відповідач здійснював перевезення пасажирів для власних потреб без оформлення документів, а саме: без дорожнього листа, списку пасажирів, яких перевозив, чим порушив вимоги ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», постанови КМУ № 141 від 29.01.2003 року, заблоковано аварійний вихід додатковим сидінням, чим порушено вимоги п.145 ПКМУ № 1184 від 26.09.2007 року «Про внесення змін до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту».
Відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи за матеріалами проведеної перевірки щодо його діяльності.
За результатами перевірки начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області винесено постанову від 14.09.2009 року № 067878 про застосування до відповідача фінансової санкції, передбаченої абзацом 3 ч. 1 ст. 60 Закону 2344-ІІІ, в сумі 1 700 грн., яка направлена відповідачу.
Проте, в добровільному порядку відповідач суму штрафу до бюджету не сплатив, постанову про застосування фінансових санкцій в розмірі 1 700 грн. від 14.09.2009 року № 067878 в установленому порядку не оскаржив.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 № 789, Міністерство транспорту та зв'язку України є центральним органом виконавчої влади, головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державно політики в галузі автомобільного транспорту.
Статтею 6 Закону № 2344-ІІІ передбачено, що в складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонує урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, який здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Зазначений урядовий орган здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавче регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а також державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення.
Пунктом 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 №1190 (далі - Положення) передбачено, що Головна державна інспекція на автомобільному транспорті, як урядовий орган державного управління, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів. Пунктом 20 Положення передбачено, що Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Згідно вимог пункту 8 Положення, Міністерство транспорту та зв'язку України наказом № 888 від 14.12.2005 затвердило Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28.12.2005 року за № 1573/11853. За п.1 цього Положення, територіальний орган Головна державна інспекція на автомобільному транспорті в Черкаській області є територіальним структурним підрозділом Головної державної інспекції на автомобільному транспорті без права юридичної особи.
Пунктами 4, 5 Положення визначені основні завдання територіальних управлінь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у відповідному регіоні, а саме: здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування. Крім того територіальні управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний контроль за суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування.
Абзацом 3 ч. 1 ст. 60 Закону № 2344-ІІІ передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до вимог статті 39 Закону № 2344-ІІІ документами на перевезення пасажирів автобусами для власних потреб є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника та печаткою, інші документи, передбачені законодавством України; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, дорожній лист, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника та печаткою, інші документи, передбачені законодавством України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок). Пунктом 3 цього Порядку передбачено, що одним з органів державного контролю на автомобільному транспорті є Головна державна інспекція на автомобільному транспорті, та її територіальне управління в Черкаській області.
Згідно вимог статті 6 Закону № 2344-ІІІ та пункту 4 Порядку, державний контроль автомобільних перевізників здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення перевірок.
Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України на стягнення з відповідача 1 700 грн. заборгованості по сплаті фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 -163 КАС України, суд
Адміністративний позов прокурора Чорнобаївського району Черкаської області задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_2, який проживає за адресою: 19913, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, у дохід державного бюджету через Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті України 1 700 (одна тисяча) грн. 00 коп. фінансових санкцій, зарахувавши їх на р/р 31114106700002, код платежу 21081100 «адміністративні штрафи та інші санкції», одержувач ГУДК в Черкаській області, код одержувача 22809222, банк ГУ ДКУ в Черкаській області, МФО 854018.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у порядку ст.186 КАС України.
Суддя П.Г. Паламар