12 квітня 2012 року Справа № 2а/2370/538/2012
18 год. 19 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі -Педані О.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
відповідача -Шакун Н.В.,
представника відповідача -ОСОБА_3,
третіх осіб -ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до державного реєстратора Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області Шакун Наталії Володимирівни за участю третіх осіб - ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання дій незаконними та скасування рішення,
встановив:
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовом звернулась ОСОБА_6, в якому позивач ставить питання про:
- визнання незаконними дій державного реєстратора Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області Шакун Наталії Володимирівни щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу - садове товариство «Фотон»;
- скасування рішення державного реєстратора щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 08.09.2011р. стосовно відомостей про керівника садового товариства «Фотон».
В ході розгляду справи, судом в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача було залучено - ОСОБА_5 та на стороні відповідача - ОСОБА_4.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на те, що 08.09.2011р. ОСОБА_4 подав державному реєстратору Шакун Наталії Володимирівні пакет документів для внесення змін до відомостей про зміну керівника садового товариства «Фотон»(далі -СТ «Фотон»). При цьому, позивач стверджує, що подані документи оформлені з порушенням вимог діючого законодавства та статуту СТ «Фотон». А саме, на поданих документах відсутня печатка СТ «Фотон» та підпис діючого голови -ОСОБА_6 Також, позивач вказує, що в переліку поданих державному реєстратору документів відсутня довіреність, якою ОСОБА_4 було уповноважено діяти відповідним чином від імені СТ «Фотон». Таким чином, позивач стверджує, що зміни, які внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 08.09.2011р. стосовно відомостей про керівника садового товариства «Фотон»- є незаконними, що і стало підставою звернення до суду з адміністративним позовом.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Відповідач та представник відповідача проти задоволення позову заперечували. Мотивуючи заперечення стосовно заявлених позовних вимог зазначили, що підстав у державного реєстратора для відмови у прийнятті документів на час звернення ОСОБА_4 не було, оскільки, перелік поданих документів, відповідав ч.1,2 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»від 15.05.2003р. №755-IV. Крім того, приймаючи до уваги, що документи були подані особисто новообраним головою правління, відповідно до протоколу позачергових зборів членів СТ «Фотон» від 28.08.2011р., довіреність від юридичної особи не вимагається.
Третя особа - ОСОБА_5 позов підтримав у повному обсязі. При цьому, у своїх поясненнях зазначив, що загальними зборами учасників СТ «Фотон» від 24.03.2012р. новим головою правління СТ «Фотон»вже обрано його -ОСОБА_5
Третя особа - ОСОБА_4 проти задоволення позову заперечував та зазначив, що підстав для задоволення позову ОСОБА_6 немає, оскільки на момент оформлення протоколу загальних зборів СТ «Фотон»-28.08.2011р., діючим головою СТ «Фотон»вже був він - ОСОБА_4 Таким чином, саме ОСОБА_4 мав право вчиняти дії щодо подачі документів державному реєстратору від імені СТ «Фотон».
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно підпункту 1.1 пункту 1 статуту СТ «Фотон», передбачено, що Садове товариство «Фотон»створено відповідно до Конституції України та Закону України «Про кооперацію»(а.с.62).
Згідно підпункту 5.1 пункту 5 статуту СТ «Фотон», передбачено, що вищим органом управління товариства - є загальні збори членів товариства. Зокрема, підпунктом 5.5 вказано, що до компетенції загальних зборів членів товариства належить: вибори голови та членів правління СТ «Фотон»(а.с.66). Пунктом 5.11 статуту, передбачено, що рішення зборів оформлюються протоколом, який підписується головуючим та секретарем зборів (а.с.67).
В матеріалах справи наявна копія протоколу позачергових зборів членів СТ «Фотон»від 28.08.2011р., згідно якого, відповідно до п.п.5.5 статуту СТ «Фотон»головою правління обрано -ОСОБА_4 (а.с.49). Вказаний протокол підписано головуючим на зборах - ОСОБА_4 та секретарем зборів -ОСОБА_7
В подальшому, 08.09.2011р. новообраним головою правління СТ «Фотон», відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»державному реєстратору Шакун Н.В. були надані документи для внесення змін до відомостей про зміну керівника зазначеного товариства (а.с.46-50).
Державним реєстратором Шакун Н.В. на підставі поданих документів, 08.09.2011р. внесено зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про керівника СТ «Фотон». Відповідно до зазначених відомостей керівником СТ «Фотон» - вказано ОСОБА_4, про що свідчить витяг з ЄДРПОУ станом на 14.09.2011р. (а.с.10-12).
Спеціальним законом, який регулює відносини, у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»від 15.05.2003р. №755-IV (далі по тексту -Закон №755).
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №755 порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:
- перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;
- перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;
- внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;
- оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Частиною 3 статті 4 Закону №755 встановлено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Частиною 1 статті 24 Закону №755 встановлено, що для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник); документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. У разі подання електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи підтвердженням внесення плати за проведення державної реєстрації юридичної особи є примірник електронного розрахункового документа, засвідченого електронним цифровим підписом; інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб.
Статтею 19 вищевказаного Закону №755 встановлено, що у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
Приписами ч. 4 вказаної статті Закону №755 передбачено, що державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частинами першою - третьою цієї статті.
Документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, приймаються згідно з описом, копія якого видається (надсилається рекомендованим листом з описом вкладення) в день надходження документів заявнику з відміткою про дату їх надходження (ч. 5 ст. 19 Закону №755). Дата надходження документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
Державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень (ч.6 ст. 19 Закону №755).
Частинами 9, 10 статті 19 Закону №755 передбачено, що державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису. Водночас із внесенням до Єдиного державного реєстру запису про зміну відомостей про юридичну особу, які відповідно до цього Закону зазначаються у виписці з Єдиного державного реєстру, державний реєстратор повинен видати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) заявнику виписку з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При прийнятті рішення суд виходить з того, що державний реєстратор, вчиняючи дії щодо зміни відомостей про керівника юридичної особи СТ «Фотон», діяла відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», в якій зазначено, що із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважена особа має подати примірник оригіналу рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу розпорядчого документа про їх призначення.
Так, згідно опису документів, що були надані заявником (ОСОБА_4) державному реєстратору 08.09.2011р. для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах»вказано:
- реєстраційна картка на внесення змін до відомостей, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
- рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи (Примірник оригіналу).
Крім того, суд зазначає, що позивач безпідставно посилається на ту обставину, що протокол позачергових зборів від 28.08.2011р. не містить підпису діючого голови -ОСОБА_6, оскільки на момент підписання зазначеного протоколу діючим головою СТ «Фотон»вже було обрано ОСОБА_4
При цьому, в ході розгляду справи третя особа - ОСОБА_4 пояснив, що печатка та статутні документи СТ «Фотон»після обрання його головою товариства не були повернуті позивачкою після усунення ОСОБА_6 з посади голови правління СТ «Фотон». У зв'язку з чим ОСОБА_4 звертався до правоохоронних органів. Вказані обставини підтверджуються матеріалами справи, а саме: копією акту ревізійної комісії СТ «Фотон» від 28.08.2011р. (а.с.115); копією листа СТ «Фотон»на адресу ОСОБА_6 від 28.12.2011р. (а.с.114); копією довідки Черкаського РВ УМВС України в Черкаській області від 08.09.2011р. (а.с.123).
Крім того, слід зазначити, що позовна вимога щодо скасування рішення державного реєстратора про внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стосовно відомостей про керівника СТ «Фотон»- не може бути задоволена з огляду на те, що відповідно до ст. 6 Закону №755, державний реєстратор не приймає рішень, а лише проводить ту чи іншу реєстраційну дію по внесенню відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, передбачену зазначеним Законом.
За таких обставин, з урахуванням викладених положень чинного законодавства та обставини справи, суд дійшов висновку, що дії відповідача по винесенню 08.09.2011р. змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо керівника СТ «Фотон», є правомірними та такими, що вчинені відповідачем у межах та у спосіб, передбачений законом.
Керуючись статтями 86, 122, 128, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_6 про визнання дій незаконними щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу садове товариство «Фотон»та скасування рішення державного реєстратора щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 08.09.2011р. стосовно відомостей про керівника садового товариства «Фотон» - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Ю. Гриньковська
повний текст постанови виготовлений 17.04.2012р.