Постанова від 03.04.2012 по справі 2а/2370/818/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2012 року Справа № 2а/2370/818/2012

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мишенка В.В.,

при секретарі Гришанові Д.Є.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1 - за довіреністю, відповідача ОСОБА_2 -особисто, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів виплачених як допомога по безробіттю,

ВСТАНОВИВ:

Звернувшись до суду, Черкаський міський центр зайнятості (далі-позивач) просить стягнути з ОСОБА_2 (далі-відповідач) кошти виплачені як допомога по безробіттю за період професійного навчання в сумі 2054 грн. 27 коп.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач 14.04.2011 року звернувся до Черкаського міського центру зайнятості в пошуках роботи. 21.04.2011 року відповідачу, на підставі поданої заяви, надано статус безробітного і призначено допомогу по безробіттю.

06.09.2011 року, відповідача, на підставі його заяви було направлено на професійне навчання за професією «Виробництво дерев'яних будівельних конструкцій та столярних виробів, майстер меблевого виробництва», шляхом стажування під конкретне замовлення роботодавця, з виплатою матеріального забезпечення та гарантованим подальшим працевлаштуванням. Навчання здійснювалось на підставі договору укладеного між Черкаським міським центром зайнятості та ПП ОСОБА_3 від 06.09.2011 року № 230011090600315, за результати навчання ПП ОСОБА_3 надав позитивні висновки за результатом стажування та зазначив, що особа може бути прийнята на постійну роботу.

30.11.2011 року відповідач звернувся до Черкаського міського центру зайнятості та на прийомі у спеціаліста отримав направлення на працевлаштування до ПП ОСОБА_3

Наказом від 12.01.2012 року №НТ120112, відповідача було знято з обліку у зв'язку з невідвідуванням безробітним служби зайнятості протягом 30 календарних днів і більше, без поважної причини з 10.12.2011 року.

Актом перевірки достовірності даних безробітних, розслідування страхових випадків № 25, було встановлено, що відповідач, отримавши направлення на працевлаштування після проходження професійного навчання (стажування) до ПП ОСОБА_3 за професією «Майстер меблевого виробництва», працевлаштовуватись відмовився.

В період перебування на обліку в службі зайнятості з 21.04.2011 року по 10.12.2011 року відповідачу було виплачено матеріального забезпечення на загальну суму 5605 грн. 23 коп., з яких 2054 грн. 27 коп. матеріальна допомога в період професійного навчання.

Згідно Наказу № 98 від 10.02. 2012 року Черкаського міського центру зайнятості «Про повернення коштів», відповідачу необхідно повернути кошти в сумі 2054 грн. 27 коп.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов повністю.

Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд відмовити в його задоволенні.

Вислухавши доводи представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Відповідач 14.04.2011 року звернувся до Черкаського міського центру зайнятості в пошуках роботи. 21.04.2011 року, на підставі поданої заяви, відповідачу надано статус безробітного і призначено допомогу по безробіттю. Згідно заяви ОСОБА_2, 06.09.2011 року було направлено на професійне навчання за професією «Виробництво дерев'яних будівельних конструкцій та столярних виробів, майстер меблевого виробництва», під конкретне замовлення роботодавця, з виплатою матеріального забезпечення та гарантованим подальшим працевлаштуванням.

30.11.2011 року відповідач звернувся до Черкаського міського центру зайнятості та отримав направлення на працевлаштування до ПП ОСОБА_3

Актом перевірки достовірності даних безробітних, розслідування страхових випадків № 25 від 10.02.2012 року було встановлено, що відповідач, отримавши направлення на працевлаштування після проходження професійного навчання (стажування) до ПП ОСОБА_3 за професією «Майстер меблевого виробництва», працевлаштовуватись відмовився. Також відповідач був знятий з обліку у зв'язку невідвідуванням безробітним служби зайнятості протягом 30 календарних днів і більше, без поважної причини з 10.12.2011 року.

В період перебування на обліку в службі зайнятості з 21.04.2011 року по 10.12.2011 року відповідачу було виплачено матеріального забезпечення на загальну суму 5605 грн. 23 коп., з яких 2054 грн. 27 коп. матеріальна допомога в період професійного навчання.

Згідно ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», п. 28 «Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного», «У разі припинення професійного навчання за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за набутою професією (спеціальністю) з осіб стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи щоденні), витрат на проживання та витрат, пов'язаних з попереднім медичним та наркологічним оглядом відповідно до законодавства»

Згідно Наказу № 98 від 10.02. 2012 року Черкаського міського центру зайнятості «Про повернення коштів», відповідачу необхідно повернути кошти, в сумі 2054 грн. 27 коп. Наказ № 98 від 10.02.2011 року та Акт перевірки №25 від 10.02.2011 року, були направлені на адресу відповідача рекомендованим листом, який ОСОБА_2 отримав 20.02.2012 року особисто, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 20.02.2012 року.

Обґрунтовуючи свої заперечення, позивач зазначає, що він не працевлаштувався за направленням у зв'язку з хворобою. На підтвердження цього надано копію виписки з медичної картки №2115 від 26.03.2012 року, з якої вбачається що відповідач знаходився на стаціонарному лікування з 09.02.2012 року.

Проте про дані обставини відповідач не повідомив Черкаський міський центр зайнятості.

Відповідно до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307, «якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку».

Законом УРСР «Про зайнятість населення»№ 803-XII від 01.03.1991 року передбачено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Стаття 8 Закону України № 1533-III зазначає, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.

Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.

Відповідно до ст. 12 Закону України № 1533-III, виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Директор Державного центру зайнятості центрального органу виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики та його заступники є відповідно керівником та заступниками виконавчої дирекції Фонду.

Виконавча дирекція Фонду організовує виконання рішень правління Фонду та забезпечує дотримання законодавства України про страхування на випадок безробіття, діє від імені Фонду та підзвітна йому в межах та порядку, передбачених статутом Фонду.

Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Статтею 23 Закону України № 1533-III передбачено, що застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 Закону України № 1533-III, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу.

У відповідності до ст. 30 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, пп. «б»п.3 ст. 1 УРСР «Про зайнятість населення»№ 803-XII від 01.03.1991 року та п. 6.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року - застраховані особи зобов'язані у повному обсязі та у встановлені законодавством України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування строки сплачувати внески страховикам, повідомляти страховиків про обставини, що спричиняють зміни розміру матеріального забезпечення із загальнообов'язкового державного соціального страхування та порядку його надання (зміни стану непрацездатності, в складі сім'ї, звільнення з роботи, працевлаштування, виїзд за межі держави тощо). Сума вартості матеріального забезпечення та соціальних послуг, наданих застрахованій особі внаслідок зловживання або невиконання нею своїх обов'язків, стягується з цієї особи в судовому порядку.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 -163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2: 18000, АДРЕСА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Черкаського міського центру зайнятості: 18015, м. Черкаси, вул. Гоголя, буд. 330 (ідентифікаційний код 21367756) кошти виплачені як допомога по безробіттю в сумі 2054 (дві тисячі п'ятдесят чотири) грн. 27 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Мишенко