Справа № 2270/2903/12
17 квітня 2012 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівФелонюк Д.Л. Ковальчук О.К. Лабань Г.В.
при секретарі за участі: Васільєву С.В. представника відповідача - ОСОБА_5 за довіреністю від 12.04.2012 року представника третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог Хмельницької обласної партійної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" - ОСОБА_6 за довіреністю від 17.04.2012 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_7 до Хмельницької обласної виборчої комісії третя особа на стороні відповідача приватний підприємець ОСОБА_8 та Хмельницька обласна партійна організація "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" про скасування постанови №10-1 від 11.04.2012 року та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Хмельницької обласної виборчої комісії про скасування постанови №10-1 від 11.04.2012 року «Про визначення поліграфічного підприємства для друку виборчих бюлетенів та іншої поліграфічної продукції»; зобов'язання прийняти рішення щодо визначення поліграфічного підприємства з яким буде укладено договір на друк виборчих бюлетенів у відповідності до статті 67 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»; винесення окремої ухвали щодо порушення чинного виборчого законодавства України головою Хмельницької обласної виборчої комісії ОСОБА_9.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на засіданні Хмельницької обласної виборчої комісії 11.04.2012 року прийнято рішення укласти договір на друк виборчих бюлетенів, та іншої поліграфічної виборчої продукції для належної підготовки і проведення голосування в день проміжних виборів депутатів Хмельницької обласної ради 06 травня 2012 року з приватним підприємцем ОСОБА_8. Вказаним рішенням порушено ч.1 ст.67 Закону України «По вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», п.п.1.2. п.1 Роз'яснення щодо порядку виготовлення виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, їх передачі відповідним територіальним і дільничним виборчим комісіям та форми виборчих документів для передачі та приймання виборчих бюлетенів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 23.09.2010 року № 365 та ст.62 Господарського кодексу України відповідно до яких договір на друк виборчих бюлетенів укладається з поліграфічним підприємством. З врахуванням викладеного вважає, що приватний підприємець не може надавати послуг з друкування виборчих бюлетенів.
Позивач в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи в судовому засіданні.
Представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог, подав письмові заперечення на адміністративний позов. Вказує на те, що у відповідності до вимог ст.67 Закону України «По вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» було прийнято рішення про визначення поліграфічного підприємства з друку виборчих бюлетенів та іншої виборчої документації, а саме - ПП ОСОБА_8. При прийнятті такого рішення комісія виходила з того що приватним підприємцем було запропоновано найнищу ціну на виготовлення виборчої документації та враховувалось, що у відповідності до норм чинного законодавства України ПП ОСОБА_8 є юридичною особою та здійснює підприємницьку діяльність.
Третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - приватний підприємець ОСОБА_8 в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Представник третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Хмельницької обласної партійної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" щодо задоволення адміністративного позову заперечує.
Відповідно до ч.12 ст.172 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
Заслухавши пояснення представника відповідача, представника третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Хмельницької обласної партійної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", дослідивши наявні в матеріалах справи докази в її взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково.
Суд встановив, що на засіданні 11.04.2012 року Хмельницькою обласною виборчою комісією прийнято постанову №10-1 від 11.04.2012 року «Про визначення поліграфічного підприємства для друку виборчих бюлетенів та іншої поліграфічної продукції», відповідно до якої визначено укласти договір на друк виборчих бюлетенів, та іншої поліграфічної виборчої продукції для належної підготовки і проведення голосування в день проміжних виборів депутатів Хмельницької обласної ради 06 травня 2012 року з приватним підприємцем ОСОБА_8.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Відповідно до ч.1, 2 ст.67 Закону територіальна виборча комісія на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах відповідно: виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, районна в місті, міська (міста республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного значення, міст Києва та Севастополя) територіальна виборча комісія - не пізніш як за десять днів до дня виборів та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за дев'ять днів до дня виборів в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією; сільська, селищна, міська (міста районного значення) територіальна виборча комісія - не пізніш як за п'ять днів до дня виборів та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за чотири дні до дня виборів в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Підприємства, які виготовляють виборчі бюлетені, визначаються територіальними виборчими комісіями, зазначеними у частині першій цієї статті.
Згідно п. 1.3. п.1 Роз'яснення щодо порядку виготовлення виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, їх передачі відповідним територіальним і дільничним виборчим комісіям та форми виборчих документів для передачі та приймання виборчих бюлетенів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 23.09.2010 року № 365 (далі-Роз"яснення), виборчі бюлетені виготовляються поліграфічним підприємством на підставі договору, укладеного між цим підприємством та територіальною виборчою комісією, виходячи з кількості виборців, включених до попередніх списків виборців на виборчих дільницях у межах відповідного виборчого округу, та з урахуванням резерву виборчих бюлетенів, що становить 0,5 відсотка кількості виборців на кожній виборчій дільниці у такому виборчому окрузі.
Відповідно до ч.1, 2 ГК України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Згідно ч.1 ст.62 Господарського кодексу України підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом (ч.4 ст.62 ГК України). Із змісту вказаних норм можна виокремити основні ознаки підприємства: 1) суб'єкт господарювання; 2) самостійний учасник господарських відносин; 3) створюється компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами; 4) метою створення є задоволення суспільних та особистих потреб; 5) систематичне здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.
Частиною 1 статті 191 Цивільного кодексу України визначено, що підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності.
Юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку (ч.1 ст.80 ЦК України).
З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що Законом та Роз"ясненнями не передбачено укладення договору на виготовлення виборчих бюлетенів між територіальними виборчими комісіями та приватними підприємцями.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судовому засіданні відповідачем не доведено правомірність постанови №10-1 від 11.04.2012 року, тому позовні вимоги позивача в частині скасування постанови №10-1 від 11.04.2012 року «Про визначення поліграфічного підприємства для друку виборчих бюлетенів та іншої поліграфічної продукції» підлягають до задоволення.
Позовні вимоги позивача в частині зобов'язання прийняти рішення щодо визначення поліграфічного підприємства з яким буде укладено договір на друк виборчих бюлетенів у відповідності до статті 67 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» задоволенню не підлягають, оскільки після скасування в судовому порядку постанови №10-1 від 11.04.2012 року «Про визначення поліграфічного підприємства для друку виборчих бюлетенів та іншої поліграфічної продукції» відповідач зобов'язаний виконати вимоги ст.67 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» щодо визначення поліграфічного підприємства з яким буде укладено договір на друк виборчих бюлетенів.
Вимоги позивача про постановлення окремої ухвали щодо порушення чинного виборчого законодавства України головою Хмельницької обласної виборчої комісії ОСОБА_9 не підлягає задоволенню, оскільки за змістом ст.166 КАС України постановлення окремої ухвали є правом, а не обов'язком суду.
Відповідно до ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи викладене, судові витрати відповідно до ст.ст.94 та 172 КАС України підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 94, 158-163, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Скасувати постанову Хмельницької обласної виборчої комісії №10-1 від 11.04.2012 року «Про визначення поліграфічного підприємства для друку виборчих бюлетенів та іншої поліграфічної продукції».
Стягнути з державного бюджету України судовий збір в розмірі 32,19 грн. (тридцять дві гривні 19 коп.) шляхом списання з розрахункового рахунку Хмельницької обласної виборчої комісії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня їх проголошення.
Постанова набирає законної сили в порядку статтей 177, 254 КАС України.
Постанову проголошено 17 квітня 2012 року 17 год. 00 хв.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/
"Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк