Постанова від 22.03.2012 по справі 17393/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

22 березня 2012 р. № 2-а- 17393/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Єгупенко В.В.

за участю секретаря - Вождаєвої М.О.

за участю представників сторін:

представник позивача - Філатова П.А.

представник відповідача - Тімонова А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "КОНТАКТЕНЕРГО"

до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби

про визнання дій незаконними ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "КОНТАКТЕНЕРГО", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд визнати незаконними дії державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова з проведення 09.11.2011 року зустрічної звірки щодо документального підтвердження господарських відносин товариства з обмеженою відповідальністю "Контактенерго" із платником податків товариством з обмеженою відповідальністю "Спарта -10" їх реальності та повноти відображення в обліку за серпень 2011 року, про результати якої складено довідку № 893/2305/34014744 від 09.11.2011 року; визнати незаконними дії державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова з проведення 09.11.2011 року зустрічної звірки щодо документального підтвердження господарських відносин товариства з обмеженою відповідальністю "Контактенерго" із платником податків публічним акціонерним товариством "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. Фрунзе", їх реальності та повноти відображення в обліку за серпень 2011 року, про результати якої складено довідку № 893/2305/34014744 від 09.11.211 року.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року, за клопотання представника відповідача, замінено відповідача по справі з з Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова на Державну податкову інспекцію у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова не було додержано вимог діючого законодавства України при проведенні перевірки, не було дотримано вимог податкового законодавства.

В судовому засіданні представником позивача адміністративний позов підтримано у повному обсязі, просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, дійшов висновку що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 09.11.2011 року державною податковою інспекцією у Дзержинському районі м. Харкова було проведено зустрічну звірку щодо документального підтвердження господарських відносин товариства з обмеженою відповідальністю «Контактенерго» із платником податків товариством з обмеженою відповідальністю «Спарта-10», їх реальності та повноти відображення В обліку за серпень 2011 року. Про результати зустрічної звірки складено довідку № 893/2305/34014744 від 09.11.2011 року.

Відповідно до п.п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Правовідносини з приводу проведення податковими органами зустрічних звірок платників податків деталізовані нормами Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок" від 27.12.2010р. №1232 (далі за текстом - Порядок № 1232).

Пунктом 3 зазначеного Порядку № 1232 передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Згідно приписів п. 4 Порядку № 1232 орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Вимоги до оформлення запиту визначені п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Також суд бере до уваги, що правовідносини з приводу направлення податковими органами на адресу платників податків запитів врегульовано також приписами Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом" від 27.12.2010р. № 1245 (далі за текстом -Порядок № 1245).

Відповідно до п. 10 згаданого Порядку № 1245 запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.

Пунктом 3.2 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (затверджено наказом ДПА України від 22.04.2011р. № 236) передбачено, що з метою спрощення процедури проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання (особливо тих, які віднесені до категорії великих платників податків) за наявності інформації, зазначеної у запиті органу ДПС - ініціатора, та її документального підтвердження, орган ДПС - виконавець протягом трьох робочих днів проводить на їх підставі зустрічну звірку та складає Довідку про результати проведення зустрічної звірки відповідно до підпункту 4.6 пункту 4 Методичних рекомендацій (абз.1). При цьому, інформація на запит та її документальне підтвердження можуть бути наявними в органі ДПС - виконавця у зв'язку із направленням суб'єктом господарювання за місцем реєстрації інформації відповідно до вимог статей 72 та 73 глави 7 розділу II та інших норм Кодексу, за результатами попередньо проведених звірок (перевірок) та отриманих відповідних документів суб'єкта господарювання тощо (абз.2); у разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою Запит про надання інформації та її документального підтвердження (додаток 2) суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку. Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку (абз.3).

З приписів наведеного положення слідує, що запит про надання документів та пояснень в обов'язковому порядку має засвідчуватись печаткою податкового органу, а зустрічна звірка може бути проведена виключно у разі наявності в розпорядженні податкового органу первинних документів платника податків.

Положення означених Методичних рекомендацій № 236, є обов'язковими для відповідача при організації реалізації владних управлінських функцій з огляду на ст.ст. 3, 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".

Аналізуючи положення п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу, п.п. 6, 7 Порядку № 1232, суд приходить висновку, що зустрічна звірка може бути проведена податковим органом лише в разі наявності у розпорядженні податкового органу первинних документів або надання таких документів платником податків на обов'язковий письмовий запит податкового органу, оскільки зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними з метою з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Як вбачається з наведених норм проведення зустрічної звірки можливе виключно У разі наявності у податкового органу (відповідача) необхідної інформації та документів.

Оскільки відповідач не мав інформації для проведення зустрічної звірки, позивачу ним було вручено запит № 22533/10/23-523 від 13.10.2011 року. Позивач мав один місяць - до 14.11.2011 року - для надання відповіді.

Однак, зустрічна звірка була проведена відповідачем 09.11.2011 року, тобто до закінчення місячного строку. При цьому на той час позивач ще не надав всієї інформації, зазначеної в запиті, та її документального підтвердження (у тому числі- відомості щодо транспортування та розвантаження товару).

Таким чином, відповідач не мав необхідної інформації для проведення зустрічної звірки та призначив її проведення до спливу строку на отримання такої інформації.

Відповідач не мав підстав проводити зустрічну звірку з ПАТ «Сумське машинобудівне НВО ім.. Фрунзе».

Як вбачається із змісту довідки відповідач був виконавцем зустрічної звірки, виходячи з норми абз. 2 п. З Порядку відповідач не міг бути одночасно ініціатором зустрічної звірки, оскільки позивач та його контрагент ПАТ «Сумське машинобудівне НВО ім.. Фрунзе» не перебувають в межах одного населеного пункту. В той же час, як випливає із довідки податкова інспекція, в якій перебуває на обліку ПАТ «Сумське машинобудівне НВО ім.. Фрунзе», не надсилала відповідачу запитів про проведення зустрічної звірки у позивача.

Таким чином, відсутність у розпорядженні податкового органу первинних документів унеможливлює проведення зустрічної звірки.

Судом зі змісту складеної ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова довідки встановлено, що в ході проведення спірних зустрічних звірок не здійснювалося співставлення бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, оскільки такі документи у суб'єкта владних повноважень були відсутні.

З огляду на викладене, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідачем порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та Порядком від 27.12.2010р. № 1232.

За таких умов суд приходить до висновку про незаконність дій Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова з проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Контактенерго" з підприємствами-контрагентами, оформленої довідкою № 893/2305/34014744 від 09.11.2011 року, з огляду на що вказані позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрать з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, ст.ст. 3, 4 Закону України "Про державну податкову службу", Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом"від 27.12.2010р. № 1245, Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок"від 27.12.2010р. № 1232, Наказом ДПА України "Про затвердження методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок"від 22.04.2011р. № 236, , ст.ст. 4, 8, 11, 94, 104, 159, 160-162 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КОНТАКТЕНЕРГО" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про визнання дій незаконними - задовольнити.

Визнати незаконними дії державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова з проведення 09.11.2011 року зустрічної звірки щодо документального підтвердження господарських відносин товариства з обмеженою відповідальністю «Контактенерго» із платником податків товариством з обмеженою відповідальністю «Спарта -10" їх реальності та повноти відображення в обліку за серпень 2011 року, про результати якої складено довідку № 893/2305/34014744 від 09.11.2011 року.

Визнати незаконними дії державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова з проведення 09.11.2011 року зустрічної звірки щодо документального підтвердження господарських відносин товариства з обмеженою відповідальністю «Контактенерго»із платником податків публічним акціонерним товариством «Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. Фрунзе», їх реальності та повноти відображення в обліку за серпень 2011 року, про результати якої складено довідку № 893/2305/34014744 від 09.11.2011 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КОНТАКТЕНЕРГО" (ідентифікаційний код 34014744) сплачений судовий збір у розмірі 28,23 грн. (двадцять вісім грн. 23 коп.).

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 27 березня 2012 року.

Суддя Єгупенко В.В.