09 квітня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/1045/12
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Клочка К.І.,
при секретарі - Міщенко Р.В.,
за участю:
представників позивача -Карасенко О.О.,
представника відповідача -Кравченко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Райз-Максимко" до Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області про визнання рішення нечинним, -
22 лютого 2012 року Приватне акціонерне товариство «Райз-Максимко» (далі -позивач, ПАТ «Райз-Максимко») звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області (далі - відповідач, УПФУ в Буринському районі Сумської області) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №132 від 15.11.2011.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що спірне рішення прийнято відповідачем з порушенням законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виходить за межі його компетенції.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог посилаючись на те, що спірне рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків винесено УПФУ в Буринському районі Сумської області на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
У період з 19.10.2011 по 08.11.2011 УПФУ в Буринському районі Сумської області проведена планова перевірка Буринської філії ПАТ "Райз-Максимко" щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України з 01.07.2009 до 01.10.2011, а також достовірності та правильності формування відомостей про нарахування заробітної плати, що використовується в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2009 до 01.10.2011.
За результатами перевірки складено акт №64 від 08.11.2011, у якому зафіксовано необчислення належних до сплати сум страхових внесків у липні-грудні 2009 року, що є порушенням пункту 6 частини другої статті 17, статті 19, частини другої статті 20 та пункту 8 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пунктів 4.1., 4.2., 4.4. розділу 4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 внаслідок чого позивачу донараховано страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за липень-грудень 2009 року за ставкою 33,2% в сумі 145 605,12 грн у тому числі за періодами: липень -24 928,04 грн, серпень -27 132,78 грн, вересень -24 946,13 грн, жовтень -25 209,81 грн, листопад -24 719,14 грн, грудень -18 669,22 грн. Також перевіркою встановлено подання недостовірних відомостей про застрахованих осіб, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування у 2009 році встановлено порушення пункту 1.4, пункту 1.5 розділу 1 Порядку формування та подання органами Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовується в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
15 листопада 2011 року на підставі вищезазначеного акту УПФУ в Буринському районі Сумської області винесено вимогу №Ю-302 від 15.11.2011 про сплату боргу у розмірі 145 605,12 грн та прийнято рішення №132 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків у розмірі 186 603,31 грн.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Досліджуючи правомірність оскаржуваного рішення №132 від 15.11.2011, суд встановив наступне.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції чинній на час виникнення правовідносин платниками страхових внесків на загальнодержавне пенсійне страхування є фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Згідно зі статтею 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, які набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 6 частини другої статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Розмір страхових внесків встановлений Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та розділом 4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 (надалі -Інструкція №21-1), а саме: 33,2 % від фонду оплати праці та 0,5 -2 %, що утримуються із заробітної плати працюючих.
Відповідно до частини шостої статті 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пунктів 5.1.3 та 5.1.4 розділу 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати. Нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Частиною першою статті 106 вищезазначеного Закону передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цією статтею.
Згідно з частиною другою статті 106 Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьої статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до пункту 2 частини дев'ятої статті 106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Пунктом 4 частини дев'ятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції чинній на час виникнення правовідносин, встановлено, що за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф в розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
Посилання позивача на те, що Буринська філія ПАТ "Райз-Максимко" не є юридичною особою, а ПАТ "Райз-Максимко" є платником фіксованого сільськогосподарського податку, внаслідок чого відповідачем неправомірно донараховано страхові внески, суд не бере до уваги, оскільки Буринська філія є окремим платником страхових внесків.
Крім того, як вбачається з Ухвали Вищого адміністративного суду України від 18.05.2011 року по справі №К-37865/10 за позовом ЗАТ "Райз-Максимко" до управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області про визнання нечинним та скасування вимоги від 12.08.2009 про сплату боргу, рішення №94 від 12.08.2009 та рішення №95 від 12.08.2009, Вищим адміністративним судом України встановлено, що відповідачем правомірно донараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а вимога від 12.08.2009 про сплату боргу в розмірі 692077,98 грн, рішення №94 від 12.08.2009 про застосування фінансових санкцій за подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України в сумі 54884,53 грн та рішення №95 від 12.08.2009 про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків в сумі 164670,97 грн винесено в межах компетенції відповідача та згідно вимог законодавства.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, враховуючи положення частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягає доказуванню наявність обставин щодо застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків в сумі 692077,98 грн.
Твердження позивача про прийняття УПФУ в Буринському районі Сумської області вищевказаного рішення з порушенням законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та без належних на те повноважень, судом не приймається до уваги, оскільки відповідно до абзацу 6 пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
З огляду на викладене, оскаржуване рішення управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області №132 від 15.11.2011 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків
Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області при винесенні оскаржуваного рішення діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а отже позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Райз-Максимко" є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Райз-Максимко» до управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 17 квітня 2012 року.
Суддя К.І. Клочко