12 квітня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/752/12
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
при секретарі - Горбач Д.О.,
за участю:
представника позивача - Тарана О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення коштів, -
10 лютого 2012 року позивач Кременчуцький міськрайонний центр зайнятості звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 про стягнення коштів в сумі 944 грн. 39 коп.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що 19.04.2010 року відповідачу за його особистою заявою Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості присвоєно статус безробітного та призначена допомога по безробіттю. Проте, проведеною перевіркою встановлено, що ОСОБА_3 було поновлено у червні 2011 року на підставі судового рішення на посаді старшого державного податкового ревізора - інспектора відділу перевірок платників податків управління податкового контролю юридичних осіб Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області, та відповідач, у порушення вимог частини 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" не повідомив Кременчуцький міськрайонний центр зайнятості про вказану обставину, в зв'язку з чим безпідставно отримав допомогу по безробіттю за липень-вересень 2011 року в загальній сумі 944 грн. 39 коп. Матеріальна допомога відповідачем у добровільному порядку на розрахунковий рахунок позивача не перерахована, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
27.03.2012 року до суду від відповідача надійшли письмові заперечення, в яких останній зазначив про відсутність можливості сплатити суму боргу в повному обсязі через не сплату йому в повному обсязі Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією у Полтавській області суми середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу. Щодо повернення коштів у сумі 156 грн. відповідач не заперечує.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи, що відповідач не прибув у судове засідання та не надав доказів на підтвердження поважності причин своєї неявки, суд приходить до висновку про можливість розгляду даної справи за відсутності відповідача за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 19.04.2010 року ОСОБА_3 звернувся до Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує та права на отримання пенсії не має.
Наказом Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості від 19.04.2010 року № НТ100419 відповідачу надано статус безробітного з 19.04.2010 року та призначено допомогу по безробіттю.
Наказом Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості від 27.09.2011 року № НТ110927 відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю та знято з обліку в Кременчуцькому міськрайонному центрі зайнятості у зв'язку з працевлаштуванням.
Розслідуванням страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення , за результатами якого складено акт № 1614 від 13.10.2011 року, встановлено, що ОСОБА_3 був поновлений на роботі з 02.04.2010 року, звільнений з роботи 22.06.2011 року. Наказ про поновлення на роботі № 195-о від 17.06.2011 р., наказ про звільнення з роботи № 199-о від 21.06.2011 р. Вдруге ОСОБА_3 був поновлений на роботі з 22.06.2011 року, звільнений з роботи 07.09.2011 р. Наказ про поновлення на роботі № 313-о від 06.09.2011 р., наказ про звільнення з роботи № 314-о від 07.09.2011 року. Підстава поновлення на роботі - рішення суду.
Копії наказів Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області наявні у матеріалах справи. Зокрема, факт поновлення відповідача на посаді за судовим рішенням підтверджується наказом Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області № 195-о від 17.06.2011 року "Про призначення ОСОБА_3", якою відповідача поновлено на посаді з 02.04.2010 року. Згідно відмітки в наказі, копія якого наявна у матеріалах справи, ОСОБА_3 ознайомлений з наказом про поновлення на посаді 21 червня 2011 року.
Разом з тим, за липень - вересень 2011 року відповідачем було отримано матеріальну допомогу по безробіттю в загальній сумі 944 грн. 39 коп. (а.с. 9).
Спеціальним законом, що визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Так, згідно зі статтею 6 цього Закону право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи, як то наймані працівники; особи, які виконують роботи (надають послуги) згідно з цивільно-правовими договорами; військовослужбовці Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, внутрішніх військ, Служби безпеки України, органів внутрішніх справ, особи начальницького складу податкової міліції тощо, а у випадках, передбачених цим Законом, інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється страхування на випадок безробіття.
Право на забезпечення та соціальні послуги за даним Законом мають також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних, а також особи, які забезпечують себе роботою самостійно (члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності за умови сплати страховику страхових внесків.
Видами забезпечення є: допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності; допомога по частковому безробіттю; матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного; допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" № 803-ХІІ від 01.03.1991 року в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, в тому числі: працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб; громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство"; обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях; які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах тощо.
Статтею 2 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до пункту 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Проте, всупереч вказаній нормі Закону, ОСОБА_3 не повідомив Кременчуцький міськрайонний центр зайнятості про те, що його було поновлено за судовим рішенням на посаді старшого державного податкового ревізора - інспектора відділу перевірок платників податків управління податкового контролю юридичних осіб Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області.
Пунктом 2 частини 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.
Згідно пункту 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг особі внаслідок умисного невиконання нею обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати її забезпечення та надання соціальних послуг.
Матеріалами справи підтверджено, що за липень - вересень 2011 року відповідачем отримано матеріальну допомогу по безробіттю в загальній сумі 944 грн. 39 коп.
Кременчуцьким міськрайонним центром видано та направлено відповідачу наказ від 24.11.2011 року № 752 "Про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_3" та повідомлення № 5477 від 24.11.2011 року про повернення отриманих коштів в сумі 944 грн. 39 коп., які отримані відповідачем 01.12.2011 року, що підтверджується відміткою про отримання на зворотному повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення.
Доказів оскарження відповідачем рішення про повернення допомоги по безробіттю суду не надано. Разом з тим, відповідачем не відшкодовано позивачу кошти в сумі 944 грн. 39 коп.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно з частиною 2 статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
З огляду на викладене, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на р/р 37175165303202, банк ГУДК у Полтавській області, одержувач: Кременчуцький МРЦЗ, МФО 831019, ЗКПО 22548262 допомогу по безробіттю в розмірі 944 грн. 39 коп. (дев'ятсот сорок чотири гривні тридцять дев'ять копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 13 квітня 2012 року.
Суддя С.С. Сич