про залишення позовної заяви без розгляду
06 квітня 2012 рокум. ПолтаваСправа № 2а-1670/1840/12
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Удовіченко С.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної податкової служби у Херсонській області про стягнення коштів, -
04 квітня 2012 р. ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової служби у Херсонській області , в якій просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати йому одноразової грошової допомоги, як особі, яку звільнено зі служби;
- зобов'язати відповідача виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 46212,37 грн.;
- зобов'язати відповідача відшкодувати на його користь моральну шкоду в розмірі 4621,24 грн.
Згідно із частиною першою статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; 5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до положень статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (частина третя статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України).
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, наказом ДПС у Херсонській області від 30.01.2012 №44-0 "Про звільнення" ОСОБА_1,. 30.01.2012 звільнено з податкової міліції у запас Збройних Сил України за підпунктом "г" пункту 64 (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Даним наказом фінансовому відділу доведено необхідність провести повний розрахунок з ОСОБА_1, виплачувати щомісячну грошову допомогу в розмірі окладу за спеціальним званням відповідно до пункту 11 постанови КМУ від 17.07.1992 №393.
Однак при звільненні 30.01.2012 із займаної посади йому не було нараховано та виплачено одноразову грошову допомогу згідно пункту 10 постанови КМУ від 17.07.1992 №393, в зв'язку з чим позивач звернувся з даним позовом до суду.
Суд зазначає, що спірні правовідносини відносяться до спорів з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби і мають свої особливості, оскільки стосуються праці окремої категорії громадян - працівників податкової міліції.
Публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Порядок прийняття на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби регулюється спеціальними законами та законодавчими актами.
Служба посадових і службових осіб податкової міліції регулюється Законами України "Про державну податкову службу в Україні", "Про міліцію", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114 та ін.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до ДПС у Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною, стягнення одноразової грошової допомоги, моральної шкоди 04.04.2012, тобто з пропуском місячного строку звернення до суду, встановленого частиною третьою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Посилання позивача на те, що про протиправне ненарахування та невиплату відповідачем належної йому одноразової грошової допомоги в розмірі 46212,37 грн. він дізнався лише з листа Полтавського міського центру зайнятості від 03.04.2012 №02-961 при зверненні з питанням про причини невиплати допомоги по безробіттю за лютий 2012 року, суд оцінює критично, оскільки позивачем не заперечується його обізнаність про звільнення із займаної посади 30.01.2012 наказом №44-0, яким фінансовий відділ зобов'язано провести повний розрахунок з позивачем. При цьому, суд зауважує, що незнання норми закону не позбавляє позивача обов'язку її дотримуватись.
Інших поважних причин, які слугували підставою пропуску місячного строку звернення до суду позивачем наведено не було.
Не підлягають в спірному випадку застосуванню і положення статті 233 Кодексу законів про працю України щодо права працівника у разі порушення законодавства про оплату праці звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком, оскільки одноразова грошова допомога, про стягнення якої заявлено позов у даній справі, за своєю суттю не є заробітною платою (грошовим забезпеченням), не входить до її складу, а виплачується особам, які звільняються зі служби, тобто має разовий характер.
Згідно з положеннями статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
На підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів суд не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, оскільки позивачем не надано належних доказів на підтвердження поважності причин пропуску місячного строку звернення до суду з даним позовом.
На підставі викладеного, керуючись частиною першою статті 100, статтею 107 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної податкової служби у Херсонській області про стягнення коштів залишити без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання ухвали з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.О. Удовіченко