Постанова від 15.03.2012 по справі 2а-532/12/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.03.2012 р. № 2а-532/12/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Гордієнко Т.О., судді: Мороз А.О., Малих О.В. за участю секретаря судового засідання Котенкової Л.В., позивач ОСОБА_1, пр. відповідача Зубрицької А.О. дов. від 30.01.2012 р.

розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1,Миколаїв,54050

доКабінет Міністрів України, вул. М. Грушевського, 12/2,Київ 8,01008

провизнання протиправниою бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною бездіяльність щодо невиконання обов'язків покладених на нього Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 25.12.1998 р. № 367, а саме не передбачення у проекті Державного бюджету України на 2012 р. цільових коштів, необхідних для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни-учасникам бойових дій, зобов'язання вчинити дії, покладені на нього Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 25.12.1998 р. № 367, а саме не передбачення у проекті Державного бюджету України на 2012 р. цільових коштів, необхідних для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни-учасникам бойових дій в розмірі, встановленому ч.4 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22.10.1993 р. № 3552.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що проектом Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік», який було подано Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України, підготовлений до другого читання, не передбачено цільові кошти, необхідні для виплат разової грошової допомоги ветеранам війни-учасникам бойових дій в розмірах, встановлених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, тому необхідно визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати його вчинити дії передбачені Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 25.12.1998 р. № 367.

Відповідач проти позову заперечував, просив в позову відмовити, оскільки в проекті Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік», що був внесений на розгляд до Верховної Ради України було передбачено кошти на виплату разової грошової допомоги до 5 травня ветеранам війни в сумі 610 000 000 грн.

У судовому засіданні судом було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Заслухав пояснення сторін, дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку:

Відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»(в редакції чинній на момент спірних правовідносин) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Згідно зі ст.32 Бюджетного Кодексу України Кабінет Міністрів України розробляє проект закону про Державний бюджет України.

На підставі п.6 ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України розробляє проект закону про Державний бюджет України і забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, подає Верховній Раді України звіт про його виконання.

До проекту Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік»була додана пояснювальна записка Прем'єр-міністра України стосовно змісту майбутнього закону, в якій було зазначено, що обсяг видатків на виплату разової грошової допомоги ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань у 2012 році збільшиться на 60 млн. грн. і становитиме 610 млн. грн. Розміри разової грошової допомоги до 5 травня ветеранам Великої Вітчизняної війни збільшаться в середньому на 7,5 % порівняно з 2011 роком. Грошову допомогу отримають у 2012 році до 5 травня 1924,2 тис. осіб, зокрема учасники бойових дій -675 грн., учасники війни-130 грн.

Відповідно до ст.85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить затвердження Державного бюджету України та внесення змін до нього; контроль за виконанням Державного бюджету України, прийняття рішення щодо звіту про його виконання. Верховною Радою було схвалені розміри соціальних виплат, запропоновані Кабінетом Міністрів України.

В Законі України «Про Державний бюджет України на 2012 рік»від 22.12.2011 р. передбачені видатки на виплату грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій. В додатках до Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», які є невід'ємною частиною вищезазначеного Закону в додатку № 3 «Розподіл видатків Державного бюджету України на 2012 р. »в бюджетній програмі «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань»передбачено фінансування в сумі 610 003 900 грн.

Таким чином, відповідач відповідно до вимог Закону України Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»передбачив у проекті Закону України «Про Державний бюджет 2012 рік»витрати на виплату грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій .

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Отже, зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.

Посилання позивача на те, що грошова вимога до 5 травня учасникам бойових дій повинна бути передбачена в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, не приймається судом до уваги, оскільки ч.4 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин вже не містила розміру суми грошової допомоги.

Позивач посилається в позові та обґрунтовує свої позовні вимоги статтею вищезазначеного закону , яка вже втратила силу. Статтю 12 доповнено частиною згідно із Законом N 367-XIV від 25.12.98р. в редакції Закону N 107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. Ця стаття викладена в іншій редакції, якою передбачено, що до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

При підготовці проекту Закону України «Про Державний бюджет України»Кабінетом Міністрів України використовувався принцип збалансованості, який передбачений ст.7 Бюджетного кодексу України, відповідно до якого здійснення витрат бюджету має відповідати обсягу надходжень на відповідний період.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.3 ст.2 КАС України суд повинен перевірити, чи діяв суб'єкт владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

На підставі ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

Оцінюючи докази відповідно до ст. 86 КАС України , суд дійшов висновку, що відповідач діяв відповідно до ст. 19 Конституції України та вимог ст. 2 КАС України, тому позов задоволенню не підлягає.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст.ст.11,71, 158-163, 167,254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення/отримання копії постанови апеляційної скарги, вимоги до якої встановлені статтею 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий Суддя Гордієнко Т. О.

Суддя Мороз А.О.

Судді Малих О.В.

Повний текст постанови складено

та підписано складом суду 20.03.2012 р.