h
справа № 2-а-9801/08
категорія 50
17 липня 2008 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сичова О.П.,
при секретарі - Файчук Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації
про стягнення 33804,40 грн.,-
встановив:
У травні 2008 року позивач звернувся з вказаним позовом до суду, посилаючись на те, що протягом 1996-2007 років йому не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що призвело до порушення його прав. Заборгованість по доплаті до заробітної плати особам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення (ст.39) та доплати в зв»язку з обмеженням споживання продуктів харчування (ст..37) позивач визначив в розмірі 33804,40 грн. Посилався на те, що отримував відповідні доплати та допомоги у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26 липня 1996 року, тоді як Законом визначені інші, значно більші, їх розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.
Позивач просить справу розглядати без його участі, позов підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений у передбаченому законом порядку.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Встановлено, що позивач проживає в с.Словечно Овруцького району, Житомирської області, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, є потерпілою від аварії на ЧАЕС 3 категорії .
Відповідно до ст.39 Закону, заробітна плата особам які працюють на території гарантованого добровільного відселення, повинна була підвищуватись на дві мінімальні зарплати, а щомісячна грошова допомога в зв»язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва (ст.37) виплачується в розмірі 40% мінімальної заробітної плати.
Проте в спірний період часу ці доплати та допомоги виплачувались частково, у фіксованому розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Виплатою доплат в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушені права позивача.
Однак позов підлягає частковому задоволенню, оскільки дію абзацу третього частини першої статті 39 зупинено на 2006 рік в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом N 3235-IV( 3235-15 ) від 20.12.2005. На 2007 рік дію цих норм зупинено згідно із Законом N 489-V ( 489-16 ) від 19.12.2006, і лише з 9 липня 2007 року їх дію відновлено рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 ( v0a6p710-07 ) від 09.07.2007.
Заборгованість по ст.39 Закону підлягає стягненню відповідно до ч.2 ст.233, ст.238 КЗпП України незалежно від часу її виникнення, оскільки в даному випадку йдеться про виплати, які відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» є складовою структури заробітної плати.
Відповідно до змін, внесених Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-ІV “Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»до ст..39 Закону, громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у 2008 році допомоги і доплати виплачуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. За таких обставин, вимога позивача про стягнення передбаченої ст..39 Закону доплати за січень-березень 2008 року у кратному відношенні до заробітної плати є необґрунтованою.
З врахуванням викладеного вище та розмірів мінімальної заробітної плати в Україні в спірний період часу, а саме :
Розмір мінімальної заробітної плати становив:
з 2 вересня 1996 року -15 грн., з 1 січня 1998 року -45 грн., з 1 липня 1998 року -55 грн., з 1 січня 1999 року -74 грн., з 1 квітня 2000 року -90 грн., з 1 липня 2000 р.- 118 грн., з 1 січня 2002 року -140 грн., з1 липня 2002 року -165 грн., з1 січня 2003 року -185 грн., з 1 грудня 2003 року- 205 грн., з 1 вересня 2004 року 237 грн., з 1 січня 2005 року 262 грн., з 1 квітня 2005 р- 290 грн., з 1 липня 2005 р.- 310 грн., з 1 вересня 2005 року -332 грн., з 1 січня 2006 року- 350 грн., з 1 липня 2006 р.- 375 грн., з 1 грудня 2006 року 400грн, з 1квітня 2007 року -420 грн., з 1 липня 2007 року- 440 грн., з 1 жовтня 2007 року -460 грн.
Заборгованість перед ОСОБА_1 за період з червня 1998 року по грудень 2007 року становить ( по ст..39 Закону):
-- за 1998 рік -681,27 грн. /(45грн. х 2 х 1) + (55грн. х 2 х 6) -68,73грн./;
-- за 1999 рік -1650 грн. /(74грн. х 2 х 12) -126грн./;
-- за 2000 рік -2274 грн. /(74грн. х 2 х 3) + (90грн. х 2 х 3) + (118грн. х 2 х 6) -
- 126грн./;
-- за 2001 рік -2706 грн. /(118грн. х 2 х 12) -126грн./;
-- за 2002 рік -3534 грн. /((140грн. х 2 х 6) + (165грн. х 2 х 6)) -126грн./;
-- за 2003 рік -4354 грн. /((185грн. х 2 х 11) + (205грн. х 2 х 1)) -126грн./;
-- за 2004 рік -5050 грн. /((205грн. х 2 х 8) + (237грн. х 2 х 4)) -126грн./;
-- за 2005 рік -7082 грн. /((262грн. х 2 х 3) + (290грн. х 2 х 3) + (310грн. х 2 х 2) +
+ (332грн. х 2 х 4)) -126грн./;
-- за липень - грудень 2007 року -5337 грн. /(440грн. х 2 х 3) + (460грн. х 2 х 3) -
- 63грн./;
а всього : 32668,27 грн.
Заборгованість по допомозі в зв»язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва на позивача (ст..37) підлягає стягненню в межах одного року позовної давності з липня по грудень 2007 року і становить: ((440грн. х 40%) х 3міс.) + ((460грн. х 40%) х 3міс.) = 1080,00грн. -(2.10грн. х 6міс. - отримані по постанові КМ) = 1067,40 грн.
Оскільки розпорядником цих коштів і в спірний період часу і тепер є управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, суд стягує заборгованість з нього.
Керуючись ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 94, 158 -163, 167, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд
постановив:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_132668,27грн. (ст..39) заборгованості доплати до заробітної плати та 1067,40 грн. допомоги в зв»язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва.(ст..37).
Згідно ст. 254 КАС України, постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.П. Сичова