73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
"28" липня 2008 р. Справа № 1/310-АП-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Губіної І.В. при секретарі О.С.Бєловій, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Приватного підприємця ОСОБА_1, м. Херсон
до Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах " в особі Херсонської регіональної філії
про зобов'язання вчинити певні дії
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 - представник, дор. від 11.07.08р.
від відповідача не прибули
Фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1 заявлено позов про зобов'язання відповідача провести державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 02.04.2008 року загальною площею 0,0100 га, яка знаходиться по вул. Перекопській в районі Херсонського медичного училища під навіс зупинки та розміщення торговельного павільйону. Цей договір укладений між Херсонською міською радою та приватним підприємцем ОСОБА_1. Кадастровий номер земельної ділянки 6510136300 : 29 : 002 : 0060.
Позовні вимоги ґрунтуються на безпідставній відмові відповідача від проведення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки. Позивачем пояснено, що положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року не можуть розповсюджуватися на спірний договір, так як всі питання щодо укладення цього договору вирішувалися до дати прийняття зазначеного Закону
Цим Законом внесені зміни до ст. 16 Закону «Про оренду землі»та до ст. 124 Земельного кодексу України. Він вважає, що відмова відповідача в державній реєстрації вказаного вище договору оренди земельної ділянки з посиланням на цей законодавчий акт є безпідставною, оскільки зміни до Земельного кодексу України та до Закону «Про оренду землі»внесені після укладення договору оренди землі і тому зміни до вказаних законів не можуть впливати на будь-які договірні відносини, що укладені раніше.
До набрання чинності Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 04.06.2008 року, громадяни та юридичні особи при набутті права оренди на земельну ділянку державної або комунальної власності керувалися положеннями ЗК України і Закону України «Про оренду землі», які діяли на той час, а тому дія законодавчих норм в часі повинна узгоджуватись з частиною 1 статті 58 Конституції України, за якою закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Крім того, позивач вважає, що частиною 2 статті 5 Цивільного кодексу України визначено, що акти цивільного законодавства не мають зворотної сили у часі. Надання зворотної дії у часі нормативного акту може передбачатися шляхом прямої вказівки про це у законі або іншому нормативно-правовому акті. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності (ч. 3 ст. 5 ЦК України).
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесені зміни в закон «Про оренду землі»і в Земельний кодекс України і з дня набрання цим Законом чинності земельні ділянки можуть передаватись в оренду на конкурсних засадах..
Судом оголошувалась перерва у засіданні на 28.07.2008 року для надання позивачу можливості надати до матеріалів справи додаткові документи.
На це судове засідання представник відповідача не з'явився, з підстав, зазначених ним у заяві від 22.07.2008 року. Зайнятість представника відповідача Лящук Н.Г в іншому судовому засіданні не є підставою відкладення розгляду справи, так на судове засідання мав можливість прибути інший представник філії.
Тому розгляд справи по суті проводиться за відсутністю відповідача.
Але, при цьому суд враховує що присутність представника відповідача у попередньому судовому засіданні, надання відповідачем відзиву на позов і той факт, що перерва у засіданні була оголошена в основному з підстави того, що позивачем не було до матеріалів справи надано лист відмова філії у реєстрації спірного договору оренди земельної ділянки і представник філії у попередньому судовому засіданні не заперечував проти того, що дійсно він відмовив позивачу у задоволення його заяви про держреєстрацію договору оренди земельної ділянки.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд
Рішенням 19 сесії 5 скликання Херсонської міської ради від 31.01.2008 року № 728 надано в оренду строком на 3 роки ПП ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 0,0100 га за рахунок земель не переданих у власність або користування по вул. Перекопській в районі Херсонського медичного училища під навіс зупинки та розташування торговельного майданчика.
Тобто це рішення прийнято Херсонською міською радою до набрання чинності Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів" від 03.06 2008 року, а тому на момент його прийняття це рішення відповідало чинному земельному законодавству.
На підставі цього рішення 02.04.2008р. між Херсонською міською радою та ПП ОСОБА_1 укладений договір оренди вказаної вище земельної ділянки.
Безпосередній порядок передачі в оренду земельних ділянок юридичним особам та фізичним особам здійснений за положеннями статей 124 та 123 ЗК України , які були чинними під час укладення договору.
Зокрема, за статтею 124, в редакції станом на час подачі позивачем заяви про відведення земельної ділянки, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельної ділянки із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Так, відповідно до частини 3 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюються за проектами відведення в порядку, передбаченому статтями 118 та 123 цього кодексу.
А п. 3 ст. 123 ЗК України зазначено, що особа, зацікавлена в одержані земельної ділянки, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. В свою чергу, відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Отже, надання земельної ділянки позивачу в оренду узгоджувалось з приписами названих вище положень.
Поряд з цим, відповідно зі статті 126 ЗК України і статті 20 Закону України «Про оренду землі» укладений договір оренди підлягає державній реєстрації у порядку, передбаченому діючим законодавством України. При цьому державну реєстрацію договорів оренди землі здійснює Херсонська регіональна філія Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах». Позивач в липні 2008 року звернувся з відповідною заявою до Херсонської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» .
Проте, Херсонська регіональна філія листом за вих. № 529/07 від 25 липня 2008 року повідомила ПП ОСОБА_1 про відмову в державній реєстрації зазначеного договору оренди землі, посилаючись на закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.08р. Як пояснив представник відповідача в попередньому судовому засіданні цим Законом внесені зміни до статті 124 ЗК України і статті 16 Закону України «Про оренду землі», за якими набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовано об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
Дійсно, за статтею 124 ЗК України в редакції, що визначена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.08р. передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі. Не допускається проведення аукціонів щодо ділянок, які (або будівлі на яких) орендують бюджетні установи, музеї, підприємства і громадські організації у сферах культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки та їх члени (під творчі майстерні).
Разом з тим, ці положення необхідно розповсюджувати на майбутню процедуру передачі землі в оренду виходячи з наступних правових позицій.
Так, згідно з частини 1 статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Крім того, частина 2 статті 5 ЦК України передбачає, що акти цивільного законодавства не мають зворотної сили у часі. Надання зворотної дії у часі нормативного акту може передбачатися шляхом прямої вказівки про це у законі або іншому нормативно-правовому акті. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності. (ч. 3 ст. 5 ЦК України).
Проте надання зворотної сили у часі Земельному Кодексу України і Закону «Про оренду землі», до яких внесені зміни на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» не передбачено законодавством України.
З наведеного вище вбачається, що позивачем до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» здійснено усі передбачені ЗК України і Законом України «Про оренду землі» дії щодо отримання в оренду земельної ділянки, а тому Відповідач неправомірно відмовив в реєстрації договору оренди.
Окрім того, діюче законодавство України не надає повноважень відповідачу у відмові в реєстрації договору оренди земельної ділянки з посиланням на його невідповідність чинному законодавству.
Центром державного земельного кадастру вже були здійснені відповідні дії щодо до реєстрації зазначеної вище земельної ділянки на підставі договору оренди, про що свідчить реєстраційна картка земельної ділянки площею 0,0100 га серії АБВ № 689283 з призначенням земельної ділянки кадастрового номеру 6510136300 : 29 : 002 : 0060.
За таких обставини позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
На підставі зазначених правових норм і керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд
постановив:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2.Визнати протиправними дії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітету України по земельних ресурсах" в особі Херсонської регіональної філії щодо відмови приватному підприємцю ОСОБА_1 здійснити державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,0100 га за рахунок земель не переданих у власність або користування яка розташована по вул. Перекопській в районі Херсонського медичного училища під навіс зупинки та розташування торговельного майданчика.
3.Зобов'язати Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітету України по земельних ресурсах" в особі Херсонської регіональної філії зареєструвати та здійснити державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,0100 га за рахунок земель не переданих у власність або користування, яка розташована по вул. Перекопській в районі Херсонського медичного училища під навіс зупинки та розташування торговельного майданчика. Укладеного 03.06.2008 року між Херсонською міською радою та приватним підприємцем ОСОБА_1. Кадастровий номер земельної ділянки 6510136300 : 29 : 002 : 0060.
4. Виконавчий лист видати з заяви позивача з дня набрання постановою законної сили.
Суддя І.В. Губіна
Повний текст
постанови виготовлений 30.07.08р.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.