73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
"29" липня 2008 р. Справа № 13/435-АП-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Закуріна М. К. при секретарі Фінаровій О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Херсоні справу
за позовом Херсонського транспортного прокурора в інтересах держави в особі
позивача -Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України в особі структурного підрозділу територіального управління в Херсонській області,
до приватного підприємця ОСОБА_1,
за участю представників:
прокуратури -Пуляєва І.В. (прокурора відділу прокуратури Херсонської області),
позивача -Баліна В.А. (начальника управління),
відповідача -не з'явився,
про стягнення штрафних санкцій в розмірі 1700 грн,
Відповідно до позовної заяви вимоги ґрунтуються на факті несплати відповідачем зазначеної суми штрафу, накладеного за постановою про застосування фінансових санкцій від 4 квітня 2007 року.
Відповідачем зазначені вимоги не визнаються з посиланням на пропуск строку притягнення до адміністративно-господарської відповідальності. В той же час, представник відповідача в судове засідання не з'явився, а тому розгляд справи проведено без його участі, оскільки судом вжито всіх належних заходів щодо повідомлення відповідача про час та місце розгляду справи.
Крім викладеного з матеріалів справи слідує, що відповідач здійснює господарську діяльність з надання послуг по перевезенню пасажирів автомобільним транспортом.
22 березня 2007 року посадовими особами структурного підрозділу територіального управління в Херсонській області Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України проведено перевірку відповідача щодо додержання ним вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
За результатами перевірки складено акт № 010298/194 від тієї ж дати, згідно до якого встановлено допущені відповідачем порушення статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг з перевезення пасажирів на міському маршруті без наявності ліцензійної картки та дорожнього листа.
Постановою Територіального управління Головтрансінспекції у Херсонській області № 022787 від 04.04.2007 р. на підставі абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» до відповідача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.
Вказана постанова є чинною та не виконаною відповідачем, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з того, що згідно до статті 39 названого Закону автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Такими документами для регулярних пасажирських перевезень є: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Поряд з цим, за частиною 1 статті 60 цього ж Закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції у випадку надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, а саме штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, застосування штрафної санкції є правомірним.
При винесені рішення судом не приймаються до уваги заперечення відповідача щодо сплинності строку його притягнення до відповідальності виходячи з наступного.
Зокрема, положеннями статті 238 Господарського кодексу України встановлено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
В свою чергу за статтею 239 того ж Кодексу одним з видів адміністративно-господарських санкцій є адміністративно-господарський штраф, яким у відповідності до статті 241 Кодексу є грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які із суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення. Адміністративно-господарський штраф може застосовуватися у визначених законом випадках одночасно з іншими адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими статтею 239 цього Кодексу.
Разом з тим, строки застосування штрафу обмежені положеннями стаття 250 ГК України, згідно до якої адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
В даному випадку безпосередньо застосування штрафних санкцій пов'язано не зі зверненням до суду з позовом про стягнення, а зі своєчасним винесенням постанови про застосування фінансових санкцій, у зв'язку з чим, встановлений статтею 250 ГК України строк прокурором не пропущено.
Водночас, судом не приймаються до уваги посилання відповідача на положення Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки він не розповсюджується на правовідносини, що виникли між сторонами в процесі господарської діяльності відповідача.
На підставі зазначених правових норм і керуючись статтями 158-163, пунктом 3 Прикінцевих та Перехідних положень КАС України,
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (проживаючого за адресою: АДРЕСА_1; розрахунковий рахунок відсутній, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України в особі структурного підрозділу територіального управління в Херсонській області в доход бюджету (рахунок № 31116106700011 в УДК у Херсонській області, код доходу 21081100, ОКПО 24103779, МФО 852010, стягувач: Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області (м. Херсон, вул. Макарова, буд. 5) - 1700 грн штрафу.
3.Роз'яснити сторонам, що дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або після апеляційного розгляду скарги.
Дата підпису постанови -29 липня 2008 року
Суддя М.К. Закурін