Рішення від 17.11.2008 по справі 1/409-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.11.2008 Справа № 1/409-08

Господарський суд Херсонської області у складі судді Губіної І.В. при секретарі О.С.Бєловій, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Одеської залізниці

до Управління праці та соціального захисту населення Цюрупинської районної державної адміністрації, м. Цюрупинськ

3-я особа - Головне фінансове управління Херсонської облдержадміністрації

про стягнення боргу в сумі 78831грн.57коп.

за участю:

представників сторін:

від позивача - Литвиненко Т.О. - юрисконсульт, дор. № 368 від 20.02.08р.

від відповідача - Філіпова С.Б. - начальник управління, Якуніна В.Ю. - представник, дор. № 1-1/53328 від 03.11.08р.

від 3-ої особи: Козаков С.Я. - представник, дор. від 01.02.08р., Царенко Н.М. - представник, дор. від 03 червня 2008р.

Одеська залізниця звернулась до суду з позовом про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Цюрупинської районної державної адміністрації заборгованості за договором на фінансування компенсаційних витрат на пільгове перевезення залізницею окремих категорій громадян від 24.06.2008 р. за період з січня і включно по липень 2008 року в розмірі 78831 грн. 57 коп. Свої вимоги позивач мотивує тим, що протягом зазначеного періоду ним перевезено залізничним транспортом приміського і місцевого (дальнього) сполучення 20477 пасажирів пільгових категорій і витрати залізниці по перевезенню цих пасажирів склали зазначену у позові суму. В підтвердження цієї суми позивач посилається на розрахунки витрат по перевезенню пасажирів пільгових категорії, які ним надсилались відповідачеві.

Представником позивача пояснено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення проводиться за рахунок субвенції, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах та у районних бюджетах на зазначені цілі. А головними розпорядниками бюджетних коштів є районні державні адміністрації в особі управлінь праці та соціального захисту населення управління, з яким залізницею і укладений зазначений вище договір і яке зобов'язанно відшкодувати залізниці витрати по перевезенню пільгових категорій громадян.

Відповідач з позовом не згодний. Його представниками у судовому засіданні пояснено, що у договорі на який посилається позивач, відсутні дані про суми субвенції. Цей договір укладений у червні 2008 року тобто після прийняття райрадою рішення про районний бюджет на 2008 рік. Тому у районному бюджеті кошти на відшкодування позивачеві витрата по перевезенню пільгових пасажирів не було передбачено.

Також відповідачем зазначено, що залізницею не виконано розпорядження голови облдержадміністрації від 24.10.2007 року «Про порядок надання пільг на проїзд окремих категорії громадян на автомобільному міжміському сполучення і залізничним транспортом», яке зареєстровано в управлінні юстиції 05.11.2007 року. Не виконано ним і п. 3 розділу 3 договору, тобто не складений звіт форми № 2-пільга, зразок якого представником відповідача наданий до матеріалів справи.

3 особа - головне фінансове управління Херсонської облдержадміністрації вважає, що відповідачем вірно визначені підстави відмови від позову, він їх повністю підтримує і пояснює, що дійсно, відсутність окремих документів, що передбачені умовами договору та визначеним розпорядженням голови облдержадміністрації, відсутність у договорі даних про суму субвенції, не надають залізниці права вимагати відшкодування витрат по перевезенню пільгових категорії пасажирів

Заслухавши представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Між Управлінням праці та соціального захисту населення Цюрупинської районної державної адміністрації (замовник) та Одеською залізницею (перевізник) 24.06.2008 року був укладений договір на фінансування компенсаційних виплат за пільгове перевезення окремих категорій громадян залізничним транспортом.

Цим договором передбачено, що його предметом є взаємовідносини Перевізника та Замовника по забезпеченню перевезень пільгових категорії громадян залізничним транспортом протягом 2008 року. Але, у ньому відсутні дані про напрямки перевезень цієї категорії громадян, не визначена сума компенсації витрат за пільгове перевезення громадян за рахунок коштів субвенції державного бюджету, тобто відсутні дані про планові суми субвенції.

Як пояснили представники відповідача та третьої особи, затвердженим в установленому порядку районному бюджеті, сума планових субвенцій для залізниці не визначена.

Відсутні дані про те, що на 2008 рік управлінням праці та соціального захисту населення було проведено реєстрацію суми субвенції з районного бюджету залізниці.

Статтею 49 Бюджетного кодексу України передбачено, що Державний бюджет виконується за розписом, який затверджується Міністерством фінансів України, відповідно до бюджетних призначень. Статтею 51 цього кодексу встановлює, що відповідно до затвердженого бюджетного розпису, розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторису. Кошторис є основним платіжним документом бюджетної установи. Будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету без відповідних бюджетних асигнувань, не вважаються бюджетними зобов'язаннями.

Відповідач та 3-я особа пояснили, що кошторис для залізниці на 2008 рік не затверджений. Позивач це не спростував.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.02р. № 256 "Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з Державного бюджету" фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення проводиться за рахунок субвенцій, передбачених Державним бюджетом на відповідний рік у межах обсягів, затверджених в обласних та районних бюджетах на відповідні цілі.

Оскільки у районному бюджеті не були зазначені кошті на відшкодування залізниці витрат по перевезенню пільгових категорії громадян залізницею на 2008 рік, та не затверджений зазначений вище кошторис, то слід вважати, що підстав для бюджетного відшкодування не має. Відсутність цих даних у районному бюджеті сталось виключно по вині залізниці, якою не були своєчасно виконанні всі передбачені законодавчими та іншими актами, що є обов'язковими для виконання, дії щодо порядку надання пільг на проїзд окремих категорії громадян залізничним транспортом.

Розпорядженням голови облдержадміністрації від 24.10.2007 року № 1230 «Про порядок надання пільг на проїзд окремих категорії громадян на автомобільному міжміському сполучення і залізничним транспортом», яке зареєстровано в управлінні юстиції 05.11.2007 року запроваджено механізм обліку та відшкодування витрат за пільгове перевезення окремих категорій громадян на залізничному транспорті. Пунктом 1.4 цього розпорядження передбачено, що залізничні станції складають розрахунок видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг (форма № 2-пільга, затверджено наказом Мін праці та соціальної політики України від 24.04.03р. № 100), та передають їх головним розпорядникам бюджетних коштів в установленому порядку. Цей обов'язок залізниці передбачений і п. 3.1 розділу 3 договору «Про надання послуг по перевезенню громадян пільгових категорій залізничним транспортом». Але позивачем ця форма не заповнювалась та не надсилалась ні відповідачу по справі, ні райдержадміністрації, яка є головним розпорядником бюджетних коштів.

З врахуванням викладеного, суд відмовляє позивачу в задоволенні його позову, а тому судові витрати покладаються на нього.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.В задоволенні позову відмовити.

Суддя І.В. Губіна