Запорізької області
20.10.08 Справа № 10/631/08
Суддя Алейникова Т.Г.
За позовом: Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Запоріжгаз», м. Запоріжжя
до відповідача: Державне підприємство “Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах» Запорізька регіональна філія,
м. Запоріжжя
Суддя Алейникова Т.Г.
Представники:
Від позивача: Федько О.А., № 08/22 від 04.01.08р.
Від відповідача: не з'явився
У судовому засіданні оголошено резолютивну частину рішення.
Розглядається позов про зобов'язання вчинити певні дії Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах»щодо проведення державної реєстрації договорів оренди землі по Південному шосе, 52 для розташування автотранспортного цеху по зберіганню, технічному обслуговуванню та ремонту 100 одиниць спецавтотранспорту, від 14 липня 2008 року.
Відповідач у судове засідання не з'явився, відзиву не надав. Справа розглядається відповідно до ст.75 ГПК України за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, суд встановив:
На підставі Рішення 21-ої сесії Запорізької міської ради 4-го скликання від 20.04.2005 року № 44/136 про продовження ВАТ «Запоріжгаз»(далі -Позивач) терміну проектування автотранспортного цеху по зберіганню, технічному обслуговуванню та ремонту спец автотранспорту по Південному шосе, 52, (далі -автотранспортний цех), розроблено робочій проект автотранспортного цеху (виконавець -ДПІ «Запоріжцивілпроект»), який узгоджено у встановленому законом порядку згідно Витягу з протоколу засідання містобудівної Ради при головному управлінні архітектури та містобудування м. Запоріжжя №336 від 14.11.2006 року.
Протягом 2007 року Запорізькою регіональною філією ДП «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах»(далі -Відповідач) був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Південне шосе, 52 для розташування автотранспортного цеху по зберіганню, технічному обслуговуванню та ремонту 100 одиниць спец автотранспорту, який було погоджено з:
- суміжними власниками та землекористувачами (Акт погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами);
- Головним управлінням архітектури та містобудування Запорізької міської ради (Висновок від 07.02.2007 р. № 10607);
- Запорізьким міським управлінням земельних ресурсів (Висновок від 16.07.2007 р. №01-04/4301и);
- Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області (Висновок від 09.07.2007 р. №2932/11/09);
- Запорізькою міською санітарно-епідеміологічною станцією Запорізької області (Висновок від 21.06.2007 р. №10/924);
- Запорізькою обласною інспекцією по охороні пам'яток історії та культури (Висновок від 13.06.2007 р. №814).
Згідно зі статтею 124 Земельного кодексу України (в редакції від 08.02.2006 р., яка була чинна на момент початку процедури передачі в оренду земельної ділянки) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 6 ст. 123 цього Кодексу (в редакції від 08.02.2006 р.) проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Відповідно до Рішення Запорізької міської ради від 13.02.2008 року № 74/110 «Про передачу в оренду ВАТ «Запоріжгаз»земельної ділянки по Південному шосе, 52 для розташування автотранспортного цеху по зберіганню, технічному обслуговуванню та ремонту 100 одиниць спец автотранспорту», було вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по Південному шосе, 52 Позивачу та передати в оренду останньому строком на 10 років земельну ділянку площею 0,7899 га по Південному шосе, 52 для розташування автотранспортного цеху по зберіганню, технічному обслуговуванню та ремонту 100 одиниць спец автотранспорту.
Крім того, даним Рішенням зобов'язано Позивача укласти з Запорізькою міською радою договір оренди землі, подати його на державну реєстрацію та одержати в установленому законом порядку.
14.07.2008 року між Позивачем та Запорізькою міською радою був укладений Договір оренди землі від, який передано Відповідачеві згідно Акту приймання-передавання №33 від 23.07.2008 року для проведення державної реєстрації.
У відповідь Відповідач листом від 05.08.2008 року №1911 повідомив про відмову в проведенні державної реєстрації договору оренди від 14.07.2008 р.. В обґрунтування своєї відмови зазначив, що відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»було внесено зміни у статтю 124 Земельного кодексу України та статтю 16 Закону України «Про оренду землі», відповідно до яких набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державні або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах.
Така відмова Відповідача щодо проведення державної реєстрації договорів оренди землі, оформлена листом від 05.08.2008 р. № 1911, суперечить вимогам чинного законодавства України та порушує права та законні інтереси Позивача.
Даний висновок обґрунтовується наступним.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Частиною другою статті 5 Цивільного кодексу України також встановлено, що акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.
За Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) за справою № 1-7/99 від 09.02.1999 р. дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Однак, надання зворотної дії в часі Земельному кодексу України зі змінами, внесеними до нього Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 31.12.2007 р. № 247, чинним законодавством не передбачено.
Слід зазначити, що до моменту прийняття Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 31.12.2007 р. № 247 Позивач, розпочинаючи процес набуття права оренди спірної земельної ділянки, керувався положеннями Земельного кодексу України в редакції від 08.02.2006 р.
Таким чином, оскільки надання зворотної дії в часі Земельному кодексу України не передбачено жодним законом або іншим нормативно-правовим актом, завершення набуття Позивачем права оренди земельної ділянки по Південному шосе, 52 для розташування автотранспортного цеху по зберіганню, технічному обслуговуванню та ремонту 100 одиниць спец автотранспорту повинно здійснюватися відповідно до Земельного кодексу в редакції від 08.02.2006 р., під час дії якого було прийнято рішення про продовження ВАТ «Запоріжгаз»терміну проектування автотранспортного цеху по зберіганню, технічному обслуговуванню та ремонту спецавтотранспорту по Південному шосе, 52 та узгоджено робочій проект автотранспортного цеху по зберіганню, технічному обслуговуванню та ремонту спец автотранспорту по Південному шосе, 52.
Крім того, слід зазначити, що положення пункту 2 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008). Вимоги позивача засновані на законі, Земельному кодексі, Конституції України, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Судові витрати віднести на відповідача, т.я. позов доведений до суду з його вини.
Керуючись 49, 75, 82, 84 ГПК України, суд
Вирішив:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Запорізьку регіональну філію Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах»провести державну реєстрацію договорів оренди землі по Південному шосе, 52 для розташування автотранспортного цеху по зберіганню, технічному обслуговуванню та ремонту 100 одиниць спец автотранспорту від 14 липня 2008 року.
Стягнути з Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах» Запорізька регіональна філія, м. Запоріжжя, 69063, вул. Горького 27/29 на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Запоріжгаз», 69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7, п/р 2600604113 АБ “Кліринговий Дім», м. київ, ЄДРПОУ 03345716, МФО 300647, 85 грн. витрат по держмиту та 118 грн. витрат за ІТЗ судового процесу. Видати наказ.
Суддя Алейникова Т.Г.
Рішення підписане 23.10.08