Постанова від 28.10.2008 по справі 91/16-2006/3/17/1

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2008 р.

№ 91/16-2006/3/17/1

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :

головуючого

Овечкіна В.Е.,

суддів

Чернова Є.В., Цвігун В.Л.,

за участю представників:

позивача

- не з'явився,

відповідачів

третьої особи

прокуратури

- Барсова Н.М., Аргат Т.В.,

- Скорич Я.О.,

- Громадський С.О.,

розглянувши у відкритому

судовому засіданні

касаційне подання

першого заступника прокурора Київської області

на постанову

від 12.06.2008 Київського міжобласного апеляційного

господарського суду

у справі

№91/16-2006/3/17/1

за позовом

Чорнобильського міжрайонного природоохоронного прокурора

Київської області в інтересах держави

в особі Кабінету Міністрів України

до

(третя особа

1.Здорівської сільської ради;

2.Об'єднання громадян"Резонанс"

- Державне підприємство "Київське лісове господарство")

про

визнання недійсним договору оренди землі від 16.11.2004

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Київської області від 25.02.2008 (суддя Грєхов А.С.), залишеним без змін постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 12.06.2008 (судді: Ткаченко Б.О., Лобань О.І., Федорчук Р.В.), в позові відмовлено у зв'язку з відповідністю оспорюваного договору чинному земельному законодавству.

Перший заступник прокурора Київської області у внесеному касаційному поданні просить рішення та постанову скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права, а саме ст.149 та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України.

Колегія суддів, перевіривши фактичні обставини справи на предмет правильності їх юридичної оцінки судами попередніх інстанцій та заслухавши пояснення присутніх у засіданні представників другого відповідача, третьої особи і прокуратури, дійшла висновку, що касаційне подання підлягає відхиленню, а оскаржувана постанова -залишенню без змін з наступних підстав.

Залишаючи без змін рішення суду першої інстанції про відмову в позові апеляційний господарський суд виходив з того, що:

Згідно зі ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

В ст.125 цього Кодексу зазначено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Згідно зі ст.126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Матеріалами справи підтверджується, що рішенням Здорівської сільської ради №220 від 28.10.2004р. “Про погодження місця розташування земельних ділянок в довгострокову оренду для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд в с.Здорівка» погоджено місце розташування земельних ділянок в довгострокову оренду для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд, в тому числі і Об'єднанню громадян “Резонанс» на площі 9,6226 га (т. 1 а.с.9).

Рішенням Здорівської сільської ради №224 від 28.10.2004р. “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд в с.Здорівка» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду, в тому числі й Об'єднанню громадян “Резонанс» на площі 9,6226 га (т. 1 а.с.10).

В пунктах 2 та 3 рішення зазначено, що прийнято рішення про вилучення з постійного користування Державного лісогосподарського об'єднання “Київліс» земельної ділянки площею 14,9667 га лісових земель та з тимчасового користування спеціалізованого лісогосподарського підприємства “Ліси Київщини» земельної ділянки площею 74,9 га орендованих земель та про передання їх в оренду, в тому числі й Об'єднанню громадян “Резонанс» площею 9,6226 га, для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд в межах с.Здорівка на території Здорівської сільської ради, строком на 49 років з укладенням договору оренди земельної ділянки. Пунктом 6 відповідного рішення доручено сільському голові укласти відповідний договір.

16.11.2004р. між Здорівською сільською радою (орендодавець) та Об'єднанням громадян “Резонанс» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, згідно умов якого орендодавець надає в оренду, а орендар приймає у строкове, платне володіння і користування земельну ділянку, що перебуває у державній власності, загальною площею 9,6226 га, в тому числі 9,6226 га лісових земель, в межах населеного пункту в с.Здорівка на території Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області (т. 1 а.с.11-12).

Як зазначено в відповідному договорі, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд. Вказана земельна ділянка відноситься до Здорівської сільської ради згідно з проектом формування території і встановлення меж сільської ради.

Згідно ст.15 Закону України “Про оренду землі» (в редакції, чинній на момент укладення договору) істотними умовами договору оренди землі є:

об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки);

строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;

умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;

умови збереження стану об'єкта оренди;

умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;

умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;

існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;

визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;

відповідальність сторін.

Зі змісту оскаржуваного договору вбачається, що його умови повністю відповідають вимогам ст.15 даного Закону.

В ст.18 наведеного Закону зазначено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідний договір посвідчено державним нотаріусом 16.11.2004р., зареєстровано Васильківським відділом Київської філії центру ДЗК 18.11.2004р.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний господарський суд дійшов висновку про відповідність змісту відповідного договору вимогам ст.ст.15,18 Закону України “Про оренду землі».

В п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України зазначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

В листі виконавчого комітету Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області №98/02-16 від 05.11.07р. зазначено, що рішення стосовно розмежування земель державної та комунальної власності на території Здорівської сільської ради не приймалось (т. 2 а.с.157). Даний факт також підтверджується письмовими поясненнями Голови Здорівської сільської ради №105/02-16 від 28.11.2007р. (т. 2 а.с.163).

Зважаючи на це, апеляційний господарський суд погодився з висновком місцевого господарського суду про наявність повноважень у першого відповідача щодо розпорядження відповідною земельною ділянкою.

З матеріалів справи також вбачається, що рішенням Здорівської сільської ради №243-19-ІУ від 21.01.2005р. “Про затвердження проектів відведення земельних ділянок товариствам індивідуальних забудовників для передачі в приватну власність для будівництва житлових будинків, господарських будівель та споруд» скасовано рішення Здорівської сільської ради №224 від 28.10.2004р. (т. 1 а.с.14).

Рішенням Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області №347-26-ІУ від 28.02.2006р. скасовано рішення Здорівської сільської ради №220 від 28.10.2004р. (т.1 а.с.15).

Апеляційний господарський суд не погодився з доводами прокурора про те, що доказами незаконності рішень Здорівської сільської ради №220 від 28.10.2004р. та №224 від 28.10.2004р. є подальше скасування цих рішень самою сільською радою, оскільки відповідно до ч.10 ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції на момент винесення відповідних рішень та укладення оспорюваного договору) акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Крім того, на момент укладення оспорюваного договору відповідні рішення Здорівської сільської ради були чинними.

Відповідно до п.“а» ст.141 Земельного кодексу України підставою припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Згідно ч. 3 ст.142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.

Як вірно встановлено місцевим господарським судом та вбачається з висновку Київського державного лісогосподарського об'єднання “Київліс» №01-859 від 28.10.2004р., землекористувач земельної ділянки за оскаржуваним договором оренди погодив проект землеустрою та подальше вилучення земельної ділянки з метою відведення в оренду об'єднанню громадян “Резонанс» для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд в селі Здорівка Васильківського району Київської області (т. 1 а.с.31).

Рішенням Здорівської сільської ради №224 від 28.10.2004р. за добровільною згодою землекористувача припинено право постійного користування Київського державного лісогосподарського об'єднання “Київліс» земельною ділянкою та передано її в оренду об'єднанню громадян “Резонанс»для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд в межах села Здорівка на території Здорівської сільської ради, строком на 49 років з укладанням договору оренди земельної ділянки.

В листі Київського обласного управління лісового господарства №01-04/289 від 15.03.2006р. зазначено, що земельна ділянка вилучена у Київського державного лісогосподарського об'єднання “Київліс» загальною площею 14,9667 га, частина якої площею 9,6226 га передана в оренду Об'єднанню громадян “Резонанс» відноситься до першої групи лісів, категорії - лісові землі вкриті лісом (т. 1 а.с.13).

В листі Державного комітету лісового господарства України №02-16/5043 від 26.11.2007р. зазначено, що відповідно до державного лісового кадастру станом на 01.01.2002р. всі лісові ділянки на території Київського ДЛГ відносилися до першої групи лісів (т. 2 а.с.180).

Відповідно до ст.40 Лісового кодексу України (в редакції на момент укладення оскаржуваного договору) поділ лісів на групи, переведення їх з однієї групи до іншої, а також віднесення до категорій захисності провадиться Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Крим за поданням державних органів лісового господарства України і Республіки Крим, погодженим з державними органами охорони природи.

В листі Державного комітету лісового господарства України №02-19/4541 від 29.10.07р. зазначено, що в архівних документах Комітету відсутні нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України стосовно поділу лісів на групи та віднесення до категорії захисності земельної ділянки площею 9,6226 га, що знаходиться в межах села Здорівка Васильківського району Київської області і передана в оренду згідно з рішенням Здорівської сільської ради №224 від 28.10.2004р. Об'єднанню громадян “Резонанс» (т. 2 а.с.87).

Апеляційний господарський суд прийняв до уваги надані першим відповідачем документи стосовно знаходження відповідної земельної ділянки в межах села Здорівка, а саме (т. 2 а.с.110-147):

- технічну документацію щодо коригування проекту формування території і встановлення меж Здорівської сільської ради та села Здорівка Васильківського району Київської області, виготовлену Державним підприємством “Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», що визначає площу села Здорівка загальним обсягом - 1020,3 га;

- картографічний матеріал “Проект погодження межі села Здорівка Васильківського району Київської області», що є невід'ємною частиною вищевказаного проекту та визначає площу села Здорівка загальним обсягом - 1020,3 га. Цей проект затверджено рішенням 12 сесії XXIV скликання Київської обласної ради від 19 лютого 2004 року №159-12-ХХІУ (т. 2 а.с.148-150).

Як вбачається з наданих документів, спірна земельна ділянка 9,62 га, надана в оренду об'єднанню громадян “Резонанс» в жовтні 2004 року, належить до адміністративно-територіальних меж села Здорівка станом на лютий 2004 року.

- картографічний матеріал “Здорівська сільська Рада народних депутатів Васильківського району Київської області», що є невід'ємною частиною проекту формування території і встановлення меж Здорівської сільської ради і села Здорівка (попередній проект), та визначає площу села Здорівка загальним обсягом - 948,6 га.

Даний проект затверджено рішенням 9 сесії XXIV скликання Київської обласної ради від 18 вересня 2003 року №117-09-ХХГУ (том 2 а.с.209-210).

Наданий суду картографічний матеріал засвідчує, що спірна земельна ділянка площею 9,62 га, надана в оренду об'єднанню громадян “Резонанс» в жовтні 2004 року, увійшла в адміністративно-територіальні межі села Здорівка ще станом на вересень 2003 року. В довідці Васильківського районного відділу земельних ресурсів №1184/02-1 від 24.09.2007р. зазначено, що спірна земельна ділянка, надана Об'єднанню громадян “Резонанс» в оренду, знаходиться в межах села Здорівка.

Колегія погоджується з висновками апеляційного господарського суду з огляду на таке.

Згідно з ч.3 ст.16 Закону України "Про оренду землі", яка регламентує порядок надання земельної ділянки в оренду, у разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону. Тобто, зі змісту наведених норм вбачається, що підставою для укладання договору оренди є згода орендодавця, яка виходячи з системного аналізу змісту норм Земельного Кодексу України, Закону України «Про оренду землі» та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»повинна оформлюватися відповідним рішенням органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади.

Відповідно до ч.1 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Тобто наявність рішення органу місцевого самоврядування або відповідного органу виконавчої влади або про надання земельної ділянки в оренду чинним земельним законодавством визначається в якості обов'язкової передумови подальшого укладення договору оренди земельної ділянки.

Судом апеляційної інстанції з врахуванням вимог ст.124 Земельного кодексу України, ст.ст.4-6,11,15-17,19 Закону України "Про оренду землі" та на підставі чинного рішення Здорівської сільської ради №224 від 28.10.2004 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд в с.Здорівка» та інших наявних у справі доказів в їх сукупності з достовірністю встановлено, а прокуратурою не спростовано факт укладення оспорюваного договору оренди земельних ділянок без порушення вимог земельного законодавства, та обумовлену цим недоведеність підстав для визнання недійсним цього договору. Вказаним рішенням Здорівської сільської ради вилучено з постійного користування Державного лісогосподарського об'єднання “Київліс» земельної ділянки (лісових земель) і з тимчасового користування спеціалізованого лісогосподарського підприємства “Ліси Київщини» земельної ділянки (орендованих земель) та затверджено проект землеустрою щодо відведення в довгострокову оренду Об'єднанню громадян “Резонанс» земельної ділянки площею 9,6226 га.

Зважаючи на встановлені судами факти розташування зазначеної земельної ділянки в межах с.Здорівка та добровільної згоди попереднього землекористувача (третьої особи) на її вилучення, які (факти) в силу вимог ч.2 ст.1117 Господарського процесуального кодексу України не можуть спростовуватися касаційною інстанцією, Здорівська сільська рада правомірно розпорядилася цією земельною ділянкою шляхом її передачі в оренду другому відповідачу, оскільки згідно п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Водночас суд апеляційної інстанції цілком правомірно відхилив передчасні посилання прокуратури на подальше скасування Здорівською сільською радою своїх рішень №220 від 28.10.2004 та №224 від 28.10.2004 в обгрунтування їх незаконності, оскільки відповідно до ч.10 ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції на момент винесення відповідних рішень та укладення оспорюваного договору) акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Тобто Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні» не надає місцевим радам повноважень самостійно скасовувати власні рішення з мотивів їх незаконності, а лише передбачає можливість скасування відповідною радою рішень виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради (ч.9 ст.59 цього Закону).

Відтак, касаційна інстанція на підставі ч.2 ст.4 ГПК України не застосовує до спірних правовідносин рішення Здорівської сільської ради №243-19-ІУ від 21.01.2005 про скасування попереднього рішення №224 від 28.10.2004.

Отже, з матеріалів справи не вбачається, судом не встановлено та прокуратурою не доведено скасування чи визнання недійсним у встановленому порядку рішення Здорівської сільської ради №224 від 28.10.2004, яке стало правовою підставою для укладення оспорюваного договору оренди.

Наявні ж заперечення прокуратури з відповідними посиланнями на порушення Здорівською сільською радою вимог ст.149 та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України по суті зводяться виключно до оскарження правомірності прийняття нею рішення №224 від 28.10.2004, що може бути лише предметом іншого позовного провадження.

Окрім того, в разі скасування чи визнання недійсним вказаного рішення у встановленому порядку заінтересована сторона не позбавлена права ініціювати перегляд судових рішень у даній справі за нововиявленими обставинами.

Зважаючи на вищенаведене, колегія не вбачає підстав для скасування оскаржуваної постанови.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.1115,1117-11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,

ПОСТАНОВИВ:

Постанову Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 12.06.2008 у справі №91/16-2006/3/17/1 залишити без змін, а касаційне подання першого заступника прокурора Київської області -без задоволення.

Головуючий, суддя В.Овечкін

Судді: Є.Чернов

В.Цвігун