Рішення від 17.10.2008 по справі 58/162-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" жовтня 2008 р. Справа № 58/162-08

вх. № 6187/3-58

Суддя господарського суду

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Головань В.І., довіреність № 03-01-09/27-1641 від 01.07.2008 року відповідача - Маслій Т.В., довіреність № 295-09-05 від 27.03.2008 року, Амалаєв Д.Ю., довіреність № 270 орг від 25.01.2008 року

розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків

до Виконавчого комітету Куп'янської міської ради, м. Куп'янськ

про відшкодування шкоди

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача на користь Державного бюджету України 43 443,00 грн. шкоди, заподіяної порушеннями законодавства про відходи. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем не виконано своїх обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованого звалища відходів.

Відповідач у своєму запереченні на позовну заяву просить суд замінити неналежного відповідача - Виконавчий комітет Куп'янської міської ради на належного - Кабінет Міністрів України, мотивуючи, це тим, що на даний час розмежування земель державної та комунальної власності на території Куп'янського району не проводилось, державний акт на право власності територіальної громади м. Куп'янська не видавався, а тому власником земель на яких знаходяться Куп'янський район (в тому числі м. Куп'янськ) є держава в особі Кабінету Міністрів України.

Також, у своєму запереченні на позовну заяву відповідач просить відмовити Державній екологічній інспекції в Харківській області в задоволенні позовних вимог про відшкодування шкоди до Виконкому Куп'янської міської ради.

Позивач у своєму запереченні на відзив просить суд відмовити відповідачу в задоволенні клопотання про заміну неналежного відповідача, а також задовольнити заявлені позовні вимоги та стягнути з відповідача шкоду заподіяну державі внаслідок порушення законодавства про відходи у розмірі 43433,00 грн.

В судовому засіданні 09.10.2008 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просив суд задовольнити позов в повному обсязі

В судовому засіданні 09.10.2008 року представник відповідача заперечував проти позовних вимоги позивача та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні оголошувалась перерва для виготовлення повного тексту рішення з 09.10.2008 року до 10 години 00 хвилин 17 жовтня 2008 року.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, встановив наступне.

За результатами проведеного заходу - перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на території м. Куп'янська 23.04.2007 року Державною екологічною інспекцією в Харківській області було складено акт №00019/46 від 23 квітня 2007 року, в якому зазначалось, що на території міста Куп'янська, яка підпорядкована Виконавчому комітету Куп'янської міської ради має місце засмічення територій побутовими та будівельними відходами. На відкритому ґрунті по вул. Леніна на відстані 50 метрів від будинку № 54 в напрямку приватного сектору, має місце засмічення 4-х земельних ділянок площею: 18 метрів квадратних, 27 метрів квадратних, 36 метрів квадратних та 54 метра квадратних. Загальна площа засмічених ґрунтів складала 135 метрів квадратних.

Відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Мінекобезпеки України №171 від 27.10.1997 року і зареєстрованої Міністерством юстиції України 05.05.1998р., позивачем було здійснено розрахунок шкоди зумовленої засміченням земель побутовими та будівельними відходами на території м. Куп'янська, розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу шкоди, склав 43 443 грн.00 коп.

Згідно абз.1 ст.1 Закону України “Про відходи» - “відходи - це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення».

Відповідно до п.3 “Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства », затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р., - “Землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факт засмічення земель встановлюється уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративні правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель. При виявленні засмічення уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства визначаються на місті обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди.»

Відповідно до ст. 55 "Про охорону навколишнього природного середовища" суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про відходи" забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, зокрема, на території міст та інших населених пунктів.

Відповідно до ст.12 Закону України "Про відходи" місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.

Відповідно п. 1 ст. 6 Закону України “Про місцеве самоврядування» - первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Відповідно до ст.9 Закону України "Про відходи" територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України “Про місцеве самоврядування» - сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до п.1 ст.11 Закону України “Про місцеве самоврядування» - виконавчим органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Дані виконавчі органи рад - створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах радами для здійснення виконавчих функції і повноважень місцевого самоврядування у межах визначених законодавством України.

Відповідно до ст. 187 Земельного Кодексу України - контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Відповідно до ст. 189 Земельного Кодексу України - самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

Відповідно до ст.ст. 30, 40 Закону України “Про благоустрій населених пунктів» - самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, в тому числі формування систем та вимог поводження з відходами, а також здійснення контролю у сфері поводження з відходами, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Згідно ст.38 Закону України “Про благоустрій населених пунктів» - контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до ст.19 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" виконавчі та розпорядчі органи місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції … організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.

Відповідно до ст.21 Закону України "Про відходи" органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують … здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території, ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.

Не здійснення Виконавчим комітетом Куп'янської міської ради таких заходів, направлених на запобігання, зменшення обсягів утворення несанкціонованих звалищ відходів та відвернення негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території м. Куп'янська підпорядкованого Виконавчому комітету Куп'янської міської ради є порушенням статті 42 вищевказаного Закону.

Враховуючи вищенаведене, вбачається, що Відповідачем не виконано обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованих звалищ відходів.

Зазначені обставини викладені в акті перевірки № 00019/46 від 23.04.2008 року, невід'ємною частиною якого є припис про ліквідацію стихійних несанкціонованих звалищ побутових відходів на підвідомчій території.

Відповідно до ст. 43 Закону України "Про відходи" підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст.211 Земельного Кодексу України - “Громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами».

Виходячи з положень ст. 1166 Цивільного Кодексу України “Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини».

Відповідно до ч. 4,5 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища», - «Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.»

Згідно зі ст. 69 даного Закону “Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.»

Виходячи з положень ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006 року, до повноважень Державної екологічної інспекції як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, її органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Клопотання відповідача про заміну неналежного відповідача - Виконавчий комітет Куп'янської міської ради на належного - Кабінет Міністрів України, суд вважає безпідставним та необґрунтованим, у зв'язку з чим воно не підлягає задоволенню.

Зважаючи на вищевикладене, та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем чинного законодавства, прямого причинного зв'язку та розміру шкоди, суд вважає позовну вимогу про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про відходи в розмірі 43443,00 грн. обґрунтованою та підлягаючою задоволенню в повному обсязі.

У відповідності зі ст.49 ГПК України суд вважає необхідним витрати по сплаті державного мита у сумі 434,43 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118 грн. покласти на відповідача, оскільки з його вини спір доведено до суду.

Керуючись ст.ст.1, 12, 47, 49, 82-84 ГПК України, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання Виконавчого комітету Куп'янської міської ради про заміну неналежного відповідача - Виконавчий комітет Куп'янської міської ради на належного - Кабінет Міністрів України.

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Виконавчого комітету Куп'янської міської ради (63700, Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Леніна, 3, ідентифікаційний код 04058812) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок 33117331700013, ВДК у Куп'янському районі, код ЄДРПОУ ВДК 24134515, МФО 851011, символ звітності 331, для зарахування надходжень по коду бюджетної кваліфікації 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності") 43443,00 грн. шкоди, заподіяної порушеннями законодавства про відходи.

Стягнути з Виконавчого комітету Куп'янської міської ради (63700, Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Леніна, 3, ідентифікаційний код 04058812) на користь держбюджету України одержувач коштів - УДК в м. Харкові, № рахунку 31110095700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - Головне управління Державного казначейства України у Харківській області, МФО 851011) 434,43 грн. державного мита.

Стягнути з Виконавчого комітету Куп'янської міської ради (63700, Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Леніна, 3, ідентифікаційний код 04058812) на користь держбюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000,символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя

Повний текст рішення господарського суду Харківської області оголошено в судовому засіданні 17 жовтня 2008 року.