Постанова від 22.09.2008 по справі 7099-2007А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 305

ПОСТАНОВА

Іменем України

22.09.2008

Справа №2-30/7099-2007А

Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі :

Головуючого судді Ловягіної Ю.Ю.

Секретаря судового засідання Карпухіної Л.К.

З участю представників сторін:

від позивача - не з'явився.

від відповідача - Окул, предст., посвідчення №116.

розглянувши адміністративну справу

за адміністративним позовом Красноперекопської міжрайонної державної лабораторії ветеринарної медицини, м. Красноперекопськ, вул. 3 Промислова, 4.

до відповідачів Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим, м. Сімферополь, вул. Павленко, 20.

про визнання недійсним рішення

Встановив:

Красноперекопська міжрайонна державна лабораторія ветеринарної медицини, м. Красноперекопськ звернулась до господарського суду АРК з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим, м. Сімферополь про визнання недійсним рішення №13 від 24.01.2007р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 9409,00грн. і штрафу в сумі 18818,00 грн.

Позивач мотивує свої вимоги тим, що відповідач при перевірці невірно розрахувала витрати часу для формування цін на платні послуги, встановив заниження накладних витрат, безпідставно здійснював контроль за додержанням державної дисципліни цін при наданні платних послуг позивачем.

Відповідач не погоджується з позовною заявою та мотивує свої заперечення (а.с. 45-46) тим, що перевіркою виявлено порушення відповідачем механізму формування собівартості тарифів на ветеринарні роботи та послуги відповідно до діючого законодавства, а посилання позивача на те, що тарифи на ветеринарні послуги є вільними, безпідставні, адже на них запроваджується державне регулювання.

Ухвалою господарського суду АР Крим від 07.11.2007р. провадження у даній справі було зупинено для проведення судово-бухгалтерської експертизи.

У зв'язку з тим, що 23.05.08р. на адресу суду з Кримського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшов висновок експерта № 3233 від 23.04.2008р., господарський суд АРК ухвалою від 09.06.2008 р. провадження у справі поновив.

Під час судового засідання 21.07.2008р. представник позивача усно уточним позовні вимоги та просить визнати нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим від 24.01.2007р. №13 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 9409,00грн. і штрафу в сумі 18818,00 грн.

Розглянув матеріали справи, заслухав доводи представників сторін, суд встановив.

Красноперекопська міжрайонна державна лабораторія ветеринарної медицини, м. Красноперекопськ створена відповідно до Закону України «Про ветеринарну медицину» і підпорядкована Управлінню ветеринарної медицини в АР Крим. Вона діє на підставі Положення «Про Красноперекопську міжрайонну державну лабораторію ветеринарної медицини», затвердженого наказом Державного департаменту ветеринарної медицини №47 від 17.06.2003р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.07.2003р. за №613/7934 (далі - Положення) та зареєстрована як юридична особа Виконавчим комітетом Красноперекопської міської ради АР Крим про що видано свідоцтво серії АОО №448213 від 13.09.2005р.

Державною інспекцією по контролю за цінами в АР Крим була проведена перевірка Красноперекопської міжрайонної державної лабораторії ветеринарної медицини з питань правильності формування та застосування вартості платних послуг, наданих Красноперекопському ринку Кримспоживспілки за період з 01.08.2006р. по 11.12.2006р.

За результатами перевірки було складено акт перевірки №0808 від 13.12.2006р., за висновками якого встановлено порушення Красноперекопською міжрайонною державною лабораторією ветеринарної медицини вимог Механізму формування тарифів на ветеринарні роботи та послуги, затвердженого наказом Міністерства сільського господарства і продовольства №51 від 19.02.1996р., в наслідок чого позивачем були зайво отримані грошові кошти у розмірі 9408,89грн.(а.с. 19-24).

Не погодившись з актом перевірки Державної інспекції по контролю за цінами в АР Крим Красноперекопська міжрайонна державна лабораторія ветеринарної медицини звернулась до господарського суду АР Крим з позовом про оскарження цього рішення.

Під час розгляду справи виникла необхідність призначити судово-бухгалтерську експертизу для встановлення наявності чи відсутності порушень позивачем порядку формування та застосування цін.

Як зазначено в статті 3 Положення лабораторія є державною установою ветеринарної медицини з питань лабораторної діагностики хвороб тварин, ветеринарно-санітарної експертизи, оцінки якості безпеки продукції тваринного, а на ринках і рослинного походження, у тому числі сировини, продуктів та харчових продуктів, кормів тваринного і рослинного походження, кормових добавок та організації лабораторної справи у Красноперекопському і Первомайському районах та в м. Армянськ.

Відповідно до статті 9 Положення лабораторія у межах своєї компетенції має право проводити ветеринарно-санітарну експертизу та лабораторні дослідження продуктів і продукції тваринного, а на ринках і рослинного походження за рахунок суб'єктів господарювання, власників тварин, згідно з тарифами.

Згідно зі ст.26 розділу V Закону України «Про ветеринарну медицину» №2498-XII від 25 червня 1992 року, із змінами та доповненнями (в редакції Закону №3200-ІV від 15.12.2005р., який діяв у дослідженому періоді, далі - Закон України "Про ветеринарну медицину"), оплата проведення заходів щодо запобігання і ліквідації хвороб тварин (крім тих, що зазначені у статті 25 цього Закону), лікування хворих тварин, лабораторні дослідження, ветеринарно-санітарна експертиза продукції тваринного, а на ринках і рослинного походження (за винятком планових радіологічних досліджень та досліджень на трихінельоз) та оплата послуг при експортно-імпортних операціях, транспортуванні територією України об'єктів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду здійснюються за рахунок власників тварин, продукції тваринного і рослинного походження згідно з тарифами. Тарифи на ветеринарні послуги затверджуються відповідно до законодавства про ціни та ціноутворення.

За змістом статті 6 розділу II Закону України «Про ціни і ціноутворення» №507-XII від 03 грудня 1990р., із змінами та доповненнями (далі - Закон про ціни) у народному господарстві України застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані і регульовані ціни і тарифи. При цьому, вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів (ст.7 Закону про ціни).

Державне регулювання цін і тарифів здійснюється відповідно до положень статті 8 Закону про ціни, а саме шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. Крім того, положеннями даної статті передбачено, що Урядом України можуть вводитися інші методи державного регулювання цін і тарифів.

Статтею 1 Постанови Кабінету Міністрів України №733 від 21.10.1994р. «Про ціноутворення в умовах реформування економіки», із змінами, обсяги державного регулювання цін і тарифів обмежені тільки їх природними та окремими штучними монопольними утвореннями.

15 серпня 1992 року Постановою Кабінету Міністрів України № 478 "Про перелік протиепізоотичних, лікувальних, лабораторно-діагностичних, радіологічних та інших ветеринарно-санітарних заходів, що проводяться органами державної ветеринарної медицини за рахунок відповідних бюджетних та інших коштів" було затверджено перелік протиепізоотичних, лікувальних, лабораторно-діагностичних, радіологічних та інших ветеринарно-санітарних заходів при інфекційних і паразитарних захворюваннях тварин, що проводяться органами держави ветеринарної медицини за рахунок коштів державного бюджету, республіканського бюджету Автономної Республіки Крим і місцевих бюджетів, із змінами.

У відповідності із Законом України "Про ветеринарну медицину", постановами Кабінету Міністрів України від 15 серпня 1992 року № 478 "Про перелік протиепізоотичних, лікувальних, лабораторно-діагностичних, радіологічних та інших ветеринарно-санітарних заходів, що проводяться органами державної ветеринарної медицини за рахунок відповідних бюджетних та інших коштів", від 21 жовтня 1994 року №733 "Про ціноутворення в умовах реформування економіки" та з метою своєчасного і правильного встановлення тарифів на місцях за ветеринарні роботи і послуги наказом №51 Міністерства сільського господарства і продовольства України від 19.02.1996р. затверджений Механізм формування тарифів на ветеринарні роботи та послуги, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 квітня 199бр за №176/1201 (далі - Механізм №51).

Згідно з нормами Механізму №51 формування тарифів на ветеринарні роботи та послуги пропоноване проводити на такій основі: 1. Затрат часу на підготовку та виконання ветеринарних робіт і послуг відповідно до типових норм; 2. Вартості одиниці часу (лікаря, фельдшера ветеринарної медицини, лаборанта ветеринарного санітара, інших), виходячи з середньомісячного рівня оплати праці. При індексації заробітної плати вартість збільшується на відповідний індекс; 3. Нарахувань на заробітну плату у встановлених розмірах для підприємств; 4. Вартості матеріалів і обладнання, які необхідні для проведення ветеринарних робіт та виконання послуг, за цінами придбання; 5. Накладних витрат на поточний рік; 6. Прибутку в розмірі до 30 відсотків собівартості ветеринарних послуг(без урахування вартості матеріалів); 7. Податку на додану вартість.

Затрати часу на підготовку та виконання ветеринарних робіт і послуг визначаються відповідно до норм часу на їх виконання, схвалених Головним управлінням ветеринарії Міністерства сільського господарства України 16 грудня 1991 року, реєстраційний номер 13-2-298.

Заробітна плата включається в калькуляцію виконаних ветеринарних робіт і послуг повністю при умові, коли установи ветмедицини або введені одиниці утримуються за рахунок позабюджетних коштів, частково - в частині, що фактично виплачується працівникам за рахунок виконаних робіт та наданих послуг.

Нарахування на заробітну плату проводиться в розмірах, які встановлені для державних підприємств.

У вартість матеріалів і обладнання включаються:

- медикаменти, біопрепарати, діагностиками, поживні середовища, реактиви, дезінфекційні засоби та інші, які визначаються за нормами витрат і за цінами придбання;

- прилади, інструменти, апаратура, спецодяг та інший малоцінний інвентар списуються на собівартість робіт і послуг в залежності від їх строків служби згідно з чинним законодавством.

Накладні витрати визначаються за фактичними витратами і розподіляються пропорційно заробітній платі з нарахуваннями, згідно з калькуляцією.

Прибуток визначається у розмірі до 30 відсотків собівартості ветеринарних робіт і послуг (без урахування вартості матеріалів).

Прибуток, що залишається у розпорядженні ветеринарної установи (після сплати платежів до бюджету), використовується на поповнення оборотних коштів, коштів на споживання та нагромадження, інші цілі.

Податок на добавлену вартість на надані роботи і послуги оподатковується у розмірах, встановлених чинним законодавством.

Позабюджетними коштами є кошти, одержані бюджетними установами понад асигнування, які виділяються з бюджету.

Розпорядниками позабюджетних коштів є керівники ветеринарних бюджетних установ, яким надано право розпоряджатись бюджетними асигнуваннями.

Спеціальні кошти, які відносяться до позабюджетних коштів, утворюються і використовуються, а також облік та звітність по них здійснюється згідно з чинним законодавством.

Наказом Державного Департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України №23 від 10.07.2001 року «Про затвердження Норм затрат часу на організацію та проведення лабораторно-діагностичних досліджень, які проводяться працівниками державних лабораторій ветеринарної медицини» норми часу на виконання лабораторних досліджень, затверджені Головним управлінням ветеринарії Міністерства сільського господарства України 16 грудня 1991 року, реєстраційний номер 13-2-298, про яки йдеться мова у Механізму №51, визнали такими, що втратили чинність.

Цим же наказом були затверджені нові "Норми затрат часу на організацію та проведення лабораторно-діагностичних досліджень", які рекомендовані для впровадження в практику при розробці тарифів вартості лабораторних досліджень, що проводяться державними лабораторіями ветеринарної медицини за плату (далі - Наказ №23).

За наданими на дослідження документами вартість послуг ветеринарно-санітарної медицини Красноперекопської міжрайонної державної лабораторії ветеринарної медицини за період з 01.08.2006р. по 11.12.2006р., визначена експертом відповідно до вимог Закону України "Про ветеринарну медицину", Механізму №51 та Наказу №23, приведена у додатку №1 до висновку.

Вартість послуг визначена для установи взагалі, а не саме тільки для лабораторії ветеринарно-санітарної медицини (далі - ВСЕ) ринку Кримспоживспілки №1, тому що і ця лабораторія і інші лабораторії ВСЕ (ринку «Вікторія - Віта» №2, ЗАТ «Козацький ринок», м. Армянськ, №3, ринку ГКП м. Армянськ №4), які обліковуються на одному балансі Красноперекопської міжрайонної державної лабораторії ветеринарної медицини, є її структурними підрозділами, відповідно до ст.1 Положення. За змістом даної статті структурними підрозділами Лабораторії є відділи, державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринках Красноперекопського району та м. Армянськ (вх.№01-13/108 від 22.01.2008р.).

Таким чином, при проведенні судово-бухгалтерської експертизи витрати Позивача визначені взагалі за фактичними витратами Красноперекопської міжрайонної державної лабораторії ветеринарної медицини за перше півріччя 2006 року, зробленими за рахунок позабюджетних коштів, тому що у його бухгалтерському обліку окремий облік витрат при здійсненні лабораторією ВСЕ ринку І Кримспоживспілки №1 платних послуг споживачам - відсутній.

Так, під час проведення дослідження за наданими на судову експертизу документами, експертом було встановлено необґрунтоване отримання позивачем в дослідженому періоді виручки при здійсненні послуг ветеринарно-санітарної експертизи у розмірі 638,98 грн.

Таким чином, висновки про порушення Красноперекопською міжрайонною державною лабораторією ветеринарної медицини, м. Красноперекопськ, порядку формування та застосування цін на послуги ветеринарно-санітарної експертизи, викладені в акті перевірки №0808 від 13.12.2006 року Державної Інспекції по контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, підтверджуються первинними бухгалтерськими документами Позивача, наданими на судово-бухгалтерську експертизу.

Крім того, суд також зазначає наступне. За даними статті 1 Положення «Про Красноперекопську міжрайонну державну лабораторію ветеринарної медицини», затвердженого наказом Державного департаменту ветеринарної медицини №47 від 17.06.2003 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.07.2003р. за №613/7934, зі змінами, лабораторії ветеринарно-санітарної медицини, у тому числі і лабораторія ринку Кримспоживспілки №1, є структурними підрозділами позивача, які не мають окремого балансу, а обліковуються взагалі по установі. Тому проведеним дослідженням надмірно отримані грошові кошти в порушення порядку формування та застосування цін на послуги ветеринарно-санітарної експертизи в період з 01.08.2006р. по 11.12.2006р. визначені також взагалі по установі, а не тільки по лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи №1.

Враховуючи викладене, первинними бухгалтерськими документами Красноперекопської міжрайонної державної лабораторії ветеринарної медицини, м. Красноперекопськ, надмірно отримані грошові кошти в порушення порядку формування та застосування цін на послуги ветеринарно-санітарної експертизи в період з 01.08.2006р. по 11.12.2006р. підтверджені у загальному розмірі 638,98 грн.

Відповідно зі ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» №507-ХІІ від 03 грудня 1990р., із змінами та доповненнями, вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державне дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержано суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Відповідно до п.1.4. ст.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України №298/519 від 03.12.2001р., зареєстрованної в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001р. за №1047/6238, дія якої поширюється на підприємства, установи та організації, незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і підпорядкованості (далі - Інструкція №298/519), підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами (п.1.6. ст.1 Інструкції №298/519).

Вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок, незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом (п.1.7. ст.1 Інструкції №298/519).

За наданими документами, позивачем в період з 01.08.2006р. по 11.12.2006р. був порушений порядок формування та застосування цін на послуги ветеринарно-санітарної експертизи, передбачений наказом Міністерства сільського господарства і продовольства України №51 від 19.02.1996р. «Про затвердження механізму формування тарифів на ветеринарні роботи та послуги», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 квітня 1996р. за №176/1201.

Вказані порушення призвели до надмірного отримання позивачем у дослідженому періоді грошових коштів у розмірі 638,98 грн., які підлягають вилученню в дохід Державного бюджету України, за вимогами ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» №507-ХІІ від 03 грудня 1990р., із змінами та доповненнями. Крім того, підлягає стягненню з позивача штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної ним суми виручки, що складає суму 1277,96 грн. (638,98 грн. х 2).

Таким чином, правильно визначеною штрафною санкцією, яка підлягає вилученню в дохід Державного бюджету України і відображенню і рішенні Державної інспекції по контролю за цінами в АРК, м. Сімферополь, «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» від 24.04.2007р. №13, є сума 1916,94 грн., у тому числі:

-638,98 грн. - надмірно отриманої Позивачем виручки в порушення порядку формування та застосування цін на послуги ветеринарно-санітарної експертизи в період з 01.08.2006р. по 11.12.2006р.

-1277,96 грн. - штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної ним суми виручки, яка підлягає вилученню в дохід Державного бюджету України.

Таким чином, розглянув матеріали справи, заслухав доводи представників сторін, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню частково, рішення Державної інспекції з контролю за цінами від 24.01.2007р. №13 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін підлягає визнанню нечинним частково у розмірі 8770,82грн. та штрафу в сумі 17540,04грн. В іншій частині позов не обґрунтований.

Відповідно до п. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Відповідно до п. 3 ст. 160 КАС України, вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 22 вересня 2008р., постанова складена та підписана суддею 29 вересня 2008р.

Керуючись ст. ст. 94, 158 - 161, п. 2 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати частково нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами від 24.01.2007р. №13 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 8770,82грн. та штрафу в сумі 17540,04грн.

3. В іншій частині позову відмовити.

4. Стягнути з державного бюджету України на користь Красноперекопської міжрайонної державної лабораторії ветеринарної медицини, м. Красноперекопськ, вул. 3 Промислова, 4 судовий збір в розмірі 1,7 грн.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через господарський суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови в десятиденний строк з дня її проголошення, з подальшим поданням апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження та в порядку передбаченому ч. 5 ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, у разі неподання відповідної заяви (ст. 254 КАС України).

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Ловягіна Ю.Ю.