0508/1043/2012
про перегляд рішення за нововиявленими обставинами
12 березня 2012 року Ворошиловський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого - судді Орєхова О.І.,
при секретарі -Шендері Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку заяву Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про перерахунок пенсії, -
Постановою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 12 квітня 2010 року позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про перерахунок пенсії, задоволено.
Визнано дій управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька по відмові у перерахунку пенсії у відповідності до діючого законодавства противоправними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька здійснити перерахунок державної пенсії позивача -ОСОБА_2 з 02.11.2009 року у відповідності до статей 49,50,54,67,71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»здійснити перерахунок додаткової пенсії -50% мінімальної пенсії за віком-прожиткового мінімуму, для осіб, що втратили працездатність, а також як інваліду війни -у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 16 червня 2011 року, апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька, залишено без задоволення. Постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 12 березня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про перерахунок пенсії, залишено без змін.
27 січня 2012 року відповідач Управління пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька звернувся до Ворошиловського районного суду м. Донецька з заявою про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами, посилаючись на наступні обставини.
19 червня 2011 року набув чинності Закон України від 14.06.2011 року №34914-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення статей 39,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 року №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року.
Прийнятим 26.12.2011 року рішенням Конституційного Суду України №20-рп/20 11 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).
За таких умов, на підставі прийнятого 26.12.2011 року рішення Конституційного Суду України №20-рп/2011 виникає юридично обґрунтоване твердження, що при вирішенні справ за адміністративними позовами чорнобильців та дітей війни, суди повинні були застосувати постанови Кабінету Міністрів України, які на час виникнення спірних правовідносин встановлювали розміри пенсійних виплат зазначеним категоріям громадян.
Отже, з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 01.12.2011 року №20-рп/2011 виникли істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою на час розгляду справи.
У зв'язку з чим, заявник Управління пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька просить суд скасувати постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 12.04.2010 року, справа №2а-710/10, винесену за результатами розгляду адміністративного позову до Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про перерахунок пенсії та прияти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог до Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про перерахунок пенсії.
Сторони в судове засідання не з'явилися,повідомлені про час та місце розгляду справи, що відповідно до ч.2 ст. 252 КАС України не перешкоджає розгляду заяви і перегляду судового рішення.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає необхідним заяву Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами залишити без задоволення, з таких підстав.
Так, згідно п.1 ч.2 та ч.3 ст.245 КАС України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами в разі прийняття нових законів, інших нормативно-правових актів, якими скасовані закони та інші нормативно-правові акти, що діяли на час розгляду справи, не допускається крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність фізичної особи.
З матеріалів справи вбачається, що адміністративна справа за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про перерахунок пенсії, була розглянута Ворошиловським районним судом м. Донецька 12 квітня 2010 року (а.с.24-27).
Рішення Конституційного Суду України №20-рп/20 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», на яке посилається відповідач Управління пенсійного фонду України, як на нововиявлену обставину, що має істотне значення для справи, було ухвалене 26 грудня 2011 року.
Ухвалюючи постанову, по вказаній вище адміністративній справі, Ворошиловським районним судом м. Донецька було застосовано закон, який був чинний на час розгляду та вирішення справи, відповідно до вимог ч.2 ст. 5 КАС України.
Рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 року №20-рп/20, на яке посилається відповідач Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька в своїй заяві, суд не може визнати нововиявленою обставиною, що має істотне значення для вирішення справи, оскільки під час розгляду адміністративної справи №2а-710/10, дане рішення Конституційного Суду України не було і не могло бути відоме відповідачу адже було ухвалене значно пізніше, ніж вирішено справу по суті. Крім того, даним рішенням Конституційного Суду України не скасовані закони та інші нормативно-правові акти, що діяли на час розгляду справи.
Відповідно до загальних положень адміністративного судочинства, акти адміністративного законодавства не мають зворотної дії у часі.
Таким чином, підстави для перегляду постанови Ворошиловського районного суду м. Донецька від 12.04.2010 року, відсутні.
За таких обставин, суд вважає необхідним заяву Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами, залишити без задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 5, 245, 252, 253 КАС України, суд -
Заяву Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про перерахунок пенсії -залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя Ворошиловського районного
суду міста Донецька О.І.Орєхов