Рішення від 02.04.2012 по справі 5011-11/774-2012

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-11/774-201202.04.12

За позовомУкраїнської спеціальної науково-реставраційної проектно-будівельно-виробничої корпорації "Укрреставрація"

до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві

провизнання недійсною постанови про накладення штрафу

Суддя Смирнова Ю.М.

Представники:

від позивача Бичек В.А. -представник

від відповідача Литвиненко А.П. -представник

Рішення прийняте 02.04.2012, оскільки 26.03.2012 в судовому засіданні оголошувалась перерва відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Української спеціальної науково-реставраційної проектно-будівельно-виробничої корпорації "Укрреставрація" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві про визнання недійсної постанови № 02/12 від 04.01.2012 про накладення на позивача штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова винесена відповідачем всупереч положенням чинного законодавства України та не ґрунтується на дійсних фактах та обставинах. Позивач стверджує, що відповідачем була проведена перевірка без участі представника позивача, а також відповідач не надіслав позивачу припис про усунення виявлених порушень. Також позивач вказує, що відповідачем неправильно визначено особу замовника будівництва, що потягло за собою необґрунтованість постанови про накладення штрафу на особу, яка фактично не здійснює ніякої діяльності на об'єкті будівництва.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та зазначає, що перевірку було проведено з дотриманням вимог чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

23.11.2006 між Українською спеціальною науково-реставраційною проектно-будівельно-виробничою корпорацією "Укрреставрація" (позивач), Закритим акціонерним товариством "Міжнародна інвестиційна компанія "Інтерінвестсервіс" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельно-інвестиційна компанія "Інтерінвестбуд" укладено Додаткову угоду № 01 до договору № 3 від 05.07.2005 про спільну діяльність без створення юридичної особи, якою сторони погодили викласти договір № 3 від 05.07.2005 в новій редакції.

Предметом вказаного Договору є виконання сторонами комплексу проектно-вишукувальних, будівельних робіт та введення об'єкту (адміністративно-житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями, розташованого в Оболонському районі м. Києва по вул. Автозаводській, 29-а) в експлуатацію на земельній ділянці, з метою отримання сторонами новозбудованих жилих площ та нежитлових приміщень відповідно до своїх часток, визначених цим Договором.

19.02.2007 між Товариством з обмеженою відповідальністю "БІК "Інтербудінвест", Закритим акціонерним товариством "МІК "Інтерінвестсервіс", Українською спеціальною науково-реставраційною проектно-будівельно-виробничою корпорацією "Укрреставрація" (замовник) та Відкритим акціонерним товариством "Трест Київміськбуд-3" (генеральний підрядник укладено Генеральний підрядний договір № 3/4 на виконання робіт з будівництва житлового будинку по вул. Автозаводській, 29а в Оболонському районі м. Києва.

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві видано дозвіл 0932-Об/С від 24.11.2008 Українській спеціальній науково-реставраційній проектно-будівельно-виробничій корпорації "Укрреставрація" на виконання будівельних робіт із будівництва житлового будинку за адресою: вул. Автозаводська, 29а у Оболонському районі м. Києва, відповідно до проектної документації затвердженої наказом позивача № 10 від 07.02.2006 та погодженої Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища за № 07-338 від 20.01.2006.

15.12.2011 позивач звернувся до відповідача з заявою від 14.12.2011 про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта та видачу сертифіката. До заяви позивач надав акт готовності об'єкта до експлуатації про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку за адресою: вул. Автозаводська, 29а в Оболонському районі м. Києва.

На підставі вказаної заяви заступник начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві доручив головному державному інспектору інспекційного відділу № 2 Микитюк А.В. провести з 21.12.2011 по 21.12.2011 позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час будівництва житлового будинку на вул. Автозаводська, 29а в Оболонському районі м. Києва. За результатами проведеної перевірки складено акт від 21.12.2011 та протокол від 21.12.2011. Відповідно до вказаних документів перевірку проведено за присутності начальника БУ-13 ПАТ "Трест Київміськбуд-3" Саєнка П.Л., представника Української спеціальної науково-реставраційної проектно-будівельно-виробничої корпорації "Укрреставрація" ОСОБА_1 (доручення від 13.12.2011 № 150), ГІП ЗАТ СНРПІ "Укрпроректреставрація" Петрова Ю.О., підписи яких наявні на акті перевірки від 21.12.2011.

За результатом розгляду справи про правопорушення у сфері у сфері містобудівної діяльності УСНРПБВК "Укрреставрація" Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві винесено постанову № 02/12 від 04.01.2012 про накладення на позивача штрафу за правопорушення у сфері містобудування в сумі 3 616 536,2 грн. В постанові зазначено про порушення позивачем вимог ст. ст. 8, 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", ДБН В.2.2-17:2006 "Доступність будинків і споруд для мало мобільних груп населення", а саме: у вісях 1-15/А-Ц погодженим та затвердженим проектом передбачено влаштування підземного паркінгу (колони та перекриття з монолітного залізобетону, підлога асфальтобетон) з основним в'їздом-ви'їздом на вул. Автозаводську через внутрішньо квартальний проїзд, фактично підземний паркінг у вісях 1-15/А-Ц не виконано, чим змінено конструктивну схему будинку та планування підвалу житлового будинку на позн. -5.100, що технологічно унеможливлює будівництво підземного паркінгу в подальшому; фасади житлового будинку не відповідають затвердженому та погодженому Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 20.01.2006 № 07-338 проекту (стадія "П"); змінено планування квартир; змінено схему розміщення конструктивних елементів каркасу (плонів) та стін сходово-ліфтового вузла; розміщення котельні перенесено на дах будинку; пандуси до житлової частини будинку та нежитлових приміщень виконані не у відповідності до вимог ДБНВ.2-17:2006 "Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення".

На результати перевірки від 21.12.2011 позивач надав зауваження № 105 від 28.12.2011, які наявні в матеріалах справи. Надання позивачем вказаних зауважень свідчить про своєчасне отримання позивачем акта від 21.12.2011 та протоколу від 21.12.2011 і спростовує його твердження про ненадання відповідачем вказаних документів.

В матеріалах справи також наявний припис Інспекції від 21.12.2011 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, відповідно до якого відповідач вимагав в термін до 21.01.2012 усунути виявлені правопорушення. Вказаний припис Інспекції отримав представник позивача за дорученням №150 від 13.12.2011 з правом підпису (наявне в матеріалах справи) ОСОБА_1, про що свідчить підпис останнього на приписі.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основи містобудування" містобудування (містобудівна діяльність) - це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об'єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об'єктів містобудування, спорудження інших об'єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об'єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури.

Статтею 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" визначено, що для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю).

За змістом п. 3 Положення про інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 19.07.2007 № 317 (далі -Положення) основними завданнями інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю є: участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері будівництва, містобудування та архітектури; виконання в межах компетенції дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури (далі - державний архітектурно-будівельний контроль).

Відповідно до п. 4 Положення інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до покладених на них завдань забезпечують реалізацію встановленого порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; проводять у встановленому порядку перевірки: відповідності виконання будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням; своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт та іншої виконавчої документації; наявності у виконавця будівельних робіт у передбачених законодавством випадках сертифікатів на будівельні матеріали, вироби і конструкції; додержання встановленого порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 22 від 02.06.2011 затверджено Положення про Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві (далі - Положення).

За змістом п. 3 вказаного Положення основними завданнями інспекції є участь у реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

Відповідно до п.п. 11 п. 4 Положення інспекція проводить перевірки: відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються при будівництві об'єктів, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним вимогам (рішенням).

Також Положенням передбачено, що Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю мають право видавати обов'язкові до виконання приписи; складати акти перевірок у сфері містобудівної діяльності; складати протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, накладати штрафи відповідно до законодавства (п. 5).

Згідно з положеннями ст. 3 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" (в редакції, що діяла на момент виявлення правопорушення) справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю). Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю здійснюють державний нагляд за додержанням підприємствами вимог містобудівної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, будівельних норм, державних стандартів, норм і правил при здійсненні проектування, будівельних робіт, виготовленні будівельних матеріалів, виробів і конструкцій.

Тобто, Інспекція є органом, уповноваженим державою на здійснення контролю за додержанням вимог законодавства у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Згідно положень Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" (далі -постанова № 553) державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно з п. 5 Положення про інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі інспекції мають право складати протоколи та розглядати справи про правопорушення, пов'язані з недодержанням екологічних вимог під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції та прийняття в експлуатацію об'єктів чи споруд, недодержанням державних стандартів, норм і правил під час проектування і будівництва, а також самовільним будівництвом будинків або споруд відповідно до статті 2446 Кодексу України про адміністративні правопорушення і Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування".

Також п. 25 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461, яким визначається процедура прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, передбачений обов'язок Інспекції проводити перевірку на предмет відповідності об'єкта проектній документації, вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил у зв'язку з поданням замовниками заяв і актів готовності об'єкта до експлуатації.

Отже, проведена відповідачем на підставі заяви позивача про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту позапланова перевірка щодо дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час будівництва житлового будинку на вул. Автозаводська, 29а в Оболонському районі м. Києва, з огляду на вищевикладене є правомірною. Належних доказів на спростування вказаного позивачем не надано.

Оскаржувану постанову від 04.01.2012 № 02/12 було винесено на підставі припису від 21.12.2012, протоколу про правопорушення у сфері містобудування від 21.12.2011 та акта перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 21.12.2011, які були складені Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві за наслідками проведеної перевірки.

Оскаржувана постанова була надіслана на адресу позивача рекомендованим листом, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, що наявне у справі. Окрім того, у своїх запереченнях на постанову від 04.01.2012 позивач підтвердив отримання оскаржуваної постанови.

Суть спору між позивачем та відповідачем зводиться до того, що відповідач, на думку позивача, неправильно визначив особу замовника будівництва, а тому безпідставно застосував до позивача штраф.

Відповідно до законодавства замовником є особа, яка за дорученням інвестора або інвестора-забудовника залучає підрядника для виконання робіт з будівництва об'єкта, укладає з ним договір підряду, контролює хід будівництва, здійснює технічний нагляд, проводить розрахунки, приймає закінчені роботи та здає об'єкт в експлуатацію. Зазначені функції і є основними функціями замовника будівництва.

Відповідно до дозволу № 0932-Об/С від 24.11.2008 та акта готовності до експлуатації, що підписаний та скріплений печатками позивача, генерального проектувальника, генерального підрядника, замовника-інвестора та субпідрядниками, замовником будівництва житлового будинку на вул. Автозаводська, 29а в Оболонському районі м. Києва є саме позивач - Українська спеціальна науково-реставраційна проектно-будівельно-виробнича корпорація "Укрреставрація".

Підтвердженням того, що позивач є замовником будівництва житлового будинку на вул. Автозаводська, 29а в Оболонському районі м. Києва слугує і той факт, що саме позивач звернувся до інспекції із заявою про прийняття цього об'єкта в експлуатацію та видачу сертифіката. У п. 23 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461 передбачено, що таку заяву до інспекції подає безпосередньо замовник будівництва або його уповноважена особа.

Згідно зі ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Оскільки наведені позивачем доводи спростовані матеріалами справи, позов задоволенню не підлягає.

У зв'язку з відмовою у позові судовий збір відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на позивача.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 35, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Ю.М. Смирнова

Дата підписання рішення: 10.04.2012