Справа № 2-a-7957/2011
10.08.2011 року м. Сімферополь
Суддя Київський районний суд міста Сімферополя Долгополов А.М.,
розглянувши порядку скороченого провадження справу за позовною заявою
ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополь про стягнення недоотриманої соціальної допомоги
позивач звернувся до суду із вимогами про стягнення недоплаченої соціальної допомоги та зобов'язанні її виплати за період з січня 2011 року по 30.06.2011 року, а також нарахування зазначеної допомоги довічно, мотивуючи свої вимоги тим, що він є дитиною війни у розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і має право на пільги, передбачені цим Законом. Зокрема, посилаючись на статтю 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», позивач зазначив, що має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, котра йому не виплачується в установленому законом порядку.
Представник відповідача, будучі належним чином сповіщеним про дату слухання справи витребуваний відгук та необхідні документи у строк встановлений судом не надав.
Відповідно до ст.183-2 КАС України справа розглянута в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Як встановлено в ході судового засідання між сторонами склались правовідносини, що витякають із права особи отримувати щомісячну надбавку відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог статті 7 вказаного Закону України фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Підпунктом 2 п. 41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-VІ, що набрав чинності з 01.01.2008 року, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладена в новій редакції, яка передбачає, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, тобто на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, при цьому зміни, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік» від 14.06.2011 року № 3491- VІ, який набув чинності 19.06.2011 року встановлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України, який до набрання чинності Законом № 3491- VІ не прийняв відповідного нормативного акту щодо встановлення розмірів виплат категорії «діти війни», у зв'язку із чим застосуванню підлягає положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яке діє з 22.05.2008 року (з часу ухвалення рішення КСУ 22 травня 2008 року N 10-рп/2008).
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне здійснити позивачу перерахунок та виплату недоплаченого підвищення до пенсії з січня 2011 року по 30.06.2011 року в межах заявлених позовних вимог.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Таким чином, задовольняючи вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити йому недоплачену щомісячну соціальну грошову допомогу, суд вважає за необхідне визнати дії відповідача щодо невиплати позивачеві зазначеної допомоги у встановленому Законом розмірі протиправними.
Вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача нараховувати та виплачувати підвищення до пенсії довічно задоволенню не підлягають, оскільки згідно зі ст.2 ч.1 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Таким чином, порушення прав позивача у майбутньому не може вважатися предметом судового захисту у розумінні статті 2 КАС України, у зв'язку із чим вимоги позивача щодо здійснення перерахунку соціальної допомоги у майбутньому задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст.256 ч.1 КАС України суд вважає за необхідне припустити негайного виконання постанови в частині виплати не нарахованої пенсії за один місяць.
Судовий збір підлягає стягненню на користь позивача відповідно до ст. 94 КАСУ.
На підставі рішення Конституційного суду України 10-рп від 22.05.2008 року, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. 183-2 КАСУ, суд
позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Сімферополя в частині не донарахування та невиплати ОСОБА_2 щомісячної соціальної допомоги відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 28 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з січня 2011 року по 30.06.2011 року
Допустити негайне виконання постанови суду в частині стягнення не донарахованої суми за один місяць.
Стягнути за рахунок державного бюджету на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 1,70 (одна) грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в Севастопольський апеляційній адміністративний суд протягом 10 днів з дня її отримання.
Суддя