36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
19.01.2012р. Справа №18/2775/11
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртранснафта" в особі Філії "Придніпровські магістральні нафтопроводи" ПАТ "Укртранснафта", адреса: вул. Перемоги,32/5, м.Кременчук, 39600
до Управління майном Полтавської обласної ради, адреса: вул.Пушкіна, 115, м.Полтава, 36014
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
1. Автозаводський відділ державної виконавчої служби МУЮ, м. Кременчук;
2. Державний реєстратор Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Білаш Н.І.
про скасування наказу
Суддя Солодюк О.В.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, дов. в протоколі
від відповідача: ОСОБА_2дов. в протоколі
від третіх осіб: 1.ОСОБА_3, дов. в протоколі
2. не з"явився
Суть спору: Розглядається позовна заява про визнання наказу №32 від 14.04.11р. "Про затвердження акту ліквідаційної комісії та ліквідаційного балансу КП "Видавництво "Кременчук" Управління майном Полтавської обласної ради незаконним та скасування його.
Позивач на позові наполягає.
Відповідач у відзиві проти позовних вимог позивача заперечує, посилаючись зокрема на те, що ліквідаційна процедура КП "Видавництво "Кременчук" була проведена з дотриманням чинного законодавства і при цьому права ПАТ "Укртранснафта" не були порушені.
Третя особа 1 у поясненні на позов посилається на те, що виконавчі провадження з виконання наказів №8/139 від 01.12.10р. про стягнення Видавництва "Кременчук" на користь ВАТ "Укртатнафта" 217990,54 грн. та № 27/86 від 23.03.11р. про стягнення з Видавництва "Кременчук" на користь ВАТ "Укртатнафта" 3652,53 грн. були завершені 10.06.11р. постановою про закінчення виконавчого провадження . Згідно п. 3 ч.1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження" державним реєстратором внесено до реєстру запис від 14.04.11р. про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації за рішенням засновників, що не пов"язано з реорганізацією.
Третя особа 2 в судове засідання не з"явилась, клопотанням (вх. №504д від 12.01.12р.) просить суд розглянути справу за наявними в ній матеріалами згідно чинного законодавства.
Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Полтавської області у листі (вх. №552д від 13.01.12р.) посилається зокрема на те, що відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ВК Кременчуцької міської ради є структурним підрозділом ВК Кременчуцької міської ради та не може бути стороною по справі, оскільки не має статуту окремої юридичної особи. Просить суд замінити неналежну третю особу та залучити до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача ВК Кременчуцької міської ради Полтавської області.
Клопотання Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області задоволенню не підлягає, оскільки третя особа 2 залучалася на стороні позивача без самостійних вимог для надання пояснення стосовно предмету спору та згідно ст.69 ГПК України строк вирішення спору закінчився.
Строк вирішення спору згідно ч.3 ст. 69 ГПК України продовжено.
В судовому засіданні 27.12.11р. оголошено перерву до 19.01.12р., 9-30 год.
В судовому засіданні 19.01.12р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення оформлено та підписано відповідно до вимог ст. 84 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд, встановив:
14.04.11р. Управлінням майном Полтавської обласної ради був виданий наказ №32 "Про затвердження акту ліквідаційної комісії та ліквідаційного балансу КП "Видавництво "Кременчук", яким затверджено акт ліквідаційної комісії та ліквідаційний баланс КП "Видавництво "Кременчук".
Як зазначає позивач, наказ не відповідає законодавству, порушує права та охоронювані законом інтереси ПАТ "Укртранснафта".
В обгрунтування позову Позивач посилається на те, що відповідач затвердив акт ліквідаційної комісії КП "Видавництво "Кременчук", який не містить інформації про затвердження проміжного балансу, а також інформації щодо публікації в друкованих органах повідомлення та персонального повідомлення у письмовій формі позивача про ліквідацію КП "Видавництво "Кременчук", чим порушив чинне законодавство України. В ліквідаційному балансі КП "Видавництво "Кременчук" від 11.04.11р. не вказано кредиторську заборгованість по товарам, роботам, послугам, іншим поточним зобов"язанням.
Так, Постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 25.08.10р. по справі №8/139 рішення господарського суду Полтавської області від 29.04.10р. у справі №8/139 скасовано. Прийняте нове рішення, яким первісний позов задоволено. Стягнуто з видавництва "Кременчук", код ЄДРПОУ 02468368 на користь ВАТ "Укртранснафта" в особі філії "Придніпровські магістральні нафтопроводи" ВАТ "Укртранснафта", код ЄДРПОУ 26113233 - 195 817,88 грн. боргу, 18 718,62 грн. пені, 2 145,36 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. У зустрічному позові відмовлено та стягнуто з видавництва "Кременчук" на користь ВАТ "Укртранснафта" в особі філії "Придніпровські магістральні нафтопроводи" ВАТ "Укртранснафта" 1072,68 грн. державного мита за розгляд апеляційної скарги.
03.11.10р. Постановою ВГСУкраїни по справі №8/139 постанову Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 25.08.10р. у справі №8/139 залишено без змін.
20.12.10р. Автозаводським ВДВС Кременчуцького МУЮ постановою відкрите виконавче провадження про примусове виконання наказу від 01.12.10р. по справі № 8/139 про стягнення з видавництва "Кременчук" на користь ВАТ "Укртранснафта" 217 990,54 грн.
Як зазначає позивач, на даний час рішення суду від 25.08.10р. щодо стягнення заборгованості з видавництва на користь ПАТ "Укртранснафта" у сумі 217 990,54 грн. залишилося невиконаним. Державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження від 10.06.11р. у зв"язку з внесенням до реєстру запису від 14.04.11р. про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації за рішенням засновників, що не пов"язано з реорганізацією.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Управління, делегованими повноваженнями третьою сесією обласної ради 23 скликання від 17.11.1998р. та у відповідності до Положення про управління майном обласної ради здійснює управління майном спільної власності територіальних громад області, до якого відноситься і майно КП "Видавництво"Кременчук".
Відповідно до наказу №6 від 25.01.11р. Управління майном "Про припинення діяльності Видавництва "Кременчук" шляхом ліквідації" ліквідаційною комісією було проведено процедуру лівідації даного підприємства.
Ліквідація Видавництва була проведена враховуючи той факт, що майно, яке знаходилось на балансі останнього і відноситься до спільної власності територіальних громад сіл, селищ і міст області на підставі рішення 23 сесії обласної ради четвертого скликання від 23.05.05р. у складі цілісного майнового комплексу згідно договору оренди від 15.03.06р. було передане в оренду, створеному за рішенням трудового колективу Видавництва Товариству з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька міська друкарня".
14.04.11р. Управлінням майном був виданий наказ №32 про затвердження акту ліквідаційної комісії та ліквідаційний баланс КП "Видавництво"Кременчук".
Згідно ст.111 ЦК України з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана повідомити учасників юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, про її участь в інших юридичних особах та/або надати відомості про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства.
Під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.
У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що припиняється.
Ліцензії, документи дозвільного характеру та інші документи, а також печатки та штампи, які підлягають поверненню органам державної влади, органам місцевого самоврядування, повертаються їм ліквідаційною комісією (ліквідатором).
Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Вищезазначене підтверджується відповідними доказами (в мат. справи додаються).
Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.
У разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи.
До затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання органам державної податкової служби.
Відповідачем наданий фінансовий звіт (ліквідаційний) КП "Видавництво "Кременчук" від 11.04.11р. та акт Ліквідаційної комісії комунального підприємства "Видавництво "Кременчук" від 11.04.11р. (в мат. справи додаються).
Майно юридичної особи, що залишилося після задоволення вимог кредиторів (у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування), передається учасникам юридичної особи, якщо інше не встановлено установчими документами юридичної особи або законом.
Документи, що підлягають обов'язковому зберіганню, передаються в установленому законодавством порядку відповідним архівним установам.
13.04.11р. № 8/01-28 Архівним відділом ВК Кременчуцької міської ради в листі зазначено, що згідно ст.ст.36,37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", постановою Кабінету Міністрів України № 740 від 25.05.1998р. в зв"язку з ліквідацією підприємства проведено науково-технічне опрацювання документів довгострокового зберігання за 1996-2010 роки та прийнято на архівне зберігання до Трудового архіву Архівного відділу ВК Кременчуцької міської ради.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує подання державному реєстраторові документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в установлений законом строк.
Аналогічно ліквідація суб'єкта господарювання зазначено в ст. 60 ГК України.
З матеріалів справи вбачається, що ліквідаційна процедура Видавництва була проведена з дотриманням вимог чинного законодавства і при цьому права ПАТ "Укртранснафта" не були порушені.
Позовні вимоги позивача спростовуються також такими доказами відповідача: довідка з Єдиного державного реєстру №15851110002006961 від 14.04.11 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, ухвала господарського суду Полтавської області від 10.05.11р. по справі №18/920/11 про припинення провадження у справі про стягнення з Видавництва "Кременчук" 228180,50 грн., оголошення в Бюлетні державної реєстрації №168(3) 2011р. про ліквідацію Видавництва "Кременчук".
Постановою слідчого в ОВС прокуратури м. Кременчука В.Л. Магда від 09.09.11р. відмовлено в порушенні кримінальної справи стосовно незаконних дій службових осіб КП "Видавництво "Кременчук" під час ліквідації підприємства в зв"язку з відсутністю складу злочину.
Поясненням аудитора Ліхтіної Л.Р. по складанню ліквідаційного балансу КП "Видавництво "Кременчук" підтверджується, що ліквідаційний баланс містить залишки на початок року та не містить показників на момент ліквідації, оскільки показники дебіторської та кредиторської заборгованості не відповідають вимогам П (С) БО щодо їх визнання.
Згідно ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог.
Позивачем не надано доказів, оскарження ліквідаційного балансу КП "Видавництво "Кременчук", постанови слідчого в ОВС прокуратури м. Кременчука В.Л. Магда від 09.09.11р. та доказів щодо визнання незаконним і скасування спірного наказу.
Посилання позивача на неповідомлення його як кредитора про проведення ліквідаційної процедури, суд не приймає до уваги, оскільки згідно ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", роз"яснень, викладених у листі Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 23.07.04р. №5018 "Про публікацію повідомлень в Бюлетні державної реєстрації" повідомлення про ліквідацію КП "Видавництво "Кременчук" було зазначено в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, а саме бюлетні державної реєстрації №168 (3) 2011р. Таким чином, права кредиторів не були порушені.
Згідно ч.3 ст.61 ГК України від 16.01.2003 № 436-IV (зі змінами станом на 21.04.11р.) претензії, що не задоволені через відсутність майна суб'єкта господарювання, претензії, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо їх заявники у місячний строк після одержання повідомлення про повне або часткове відхилення претензії не звернуться до суду з відповідним позовом, а також претензії, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, вважаються погашеними, що підтверджується ухвалою господарського суду Полтавської області від 10.05.11р. по справі № 18/920/11.
Відповідно до п. 21 Роз"яснення Вищого арбітражного суду України № 02-5/334 від 12.09.1996р та Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України № 04-51429 від 18.11.03р. претензії та позовні заяви, не пред"явлені (не подані) до виключення підприємства з державного реєстру, хочаб по них не закінчився строк позовної давності, задоволенню не підлягають.
Таким чином, з огляду на ті обставини, на які посилається позивач в обґрунтування позову та докази, які надані на їх підтвердження, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 ГПК України, суд,-
1. В позові відмовити.
Суддя Солодюк О.В.
Повний текст рішення виготовлено та підписано________________
Примітка: Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 ГПК України та може бути оскаржене в порядку, визначеному ст. 93 ГПК України.