"26" березня 2012 р. м. Київ К-11955/09-С
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого судді Пилипчук Н.Г.
суддів Ланченко Л.В.
Нечитайла О.М.
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу ОСОБА_2
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03.11.2008
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.02.2009
у справі № 2а-11688/08/0529
за позовом Фізичної особи -підприємця ОСОБА_2
до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Донецькій області
про застосування фінансових санкцій, -
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03.11.2008, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.02.2009, у задоволенні позову відмовлено повністю.
Фізична особа -підприємець ОСОБА_2 подав касаційну скаргу, якою просить скасувати вказані судові рішення та направити справу на новий розгляд. Посилається на порушення судами ст. ст. 8, 19, 61, 62 Конституції України та норм Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Заслухавши доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, судові рішення, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено такі обставини.
Відповідачем проведена перевірка господарської одиниці магазину, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та належить фізичні особі-підприємцю ОСОБА_4, про що складено акт № 050249 від 15.08.2007. Даним актом зафіксовано факт реалізації споживачеві тютюнових виробів за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін встановлених виробником або імпортером тютюнових виробів, факт зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка, факт реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Донецькій області прийнято рішення № 0500030603-32-94 від 30.08.2007 про застосування до позивача на підставі ч. 2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»фінансових санкцій у загальній сумі 6100 грн.
Відповідно до ч. 3 п. 4 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно з п. 2 ст. 7 Закону України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" наявність марки акцизного збору на пляшці (упаковці) алкогольних напоїв та пачці (упаковці) тютюнових виробів є однією з умов для ввезення на митну територію України і реалізації їх споживачам. Забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізація на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка.
Пунктом 12 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 № 854, визначено, що зберігання та реалізація алкогольних напоїв дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.
Пунктом 20 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2003 № 567 "Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів", визначено, що марки наклеюються виробниками на кожну пляшку, пачку (упаковку) у такий спосіб, щоб вони розривалися під час відкупорювання (розривання) виробів.
Пунктом 21 вказаного Положення встановлено, що для прикріплення марок повинен використовуватись клей (дисперсійний, дескрин тощо), який не дає змоги зняти їх з виробів без пошкодження і змивається у разі потреби в митті пляшок для повторного їх використання.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" місце торгівлі -місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів -без обмеження площі, для алкогольних напоїв -торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
За наслідками аналізу вказаних положень та на підставі встановлених обставин справи, суд касаційної інстанції вважає обґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій про те, що всі алкогольні та тютюнові вироби, які знаходяться на всій площі приміщення, в якому дозволено здійснювати торгівлю ними, повинні бути з марками акцизного збору, оскільки є об'єктами продажу.
Крім того, судами правильно зауважено, що до Єдиного державного реєстру вносяться місця зберігання алкогольних та тютюнових виробів, відокремлених від роздрібної торгівлі.
Судами попередніх інстанції проаналізовані та правильно застосовані норми законів для врегулювання спірних правовідносин, зокрема, Закону України "Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", Закону України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби", Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 № 854, Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2003 № 567 "Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів", Закону України "Про державну податкову службу в Україні", а доводи касаційної скарги не спростовують достовірно встановлених обставин справи.
Позивач вказує на застосування до нього фінансових санкцій за аналогічне порушення, допущене в одному й тому ж періоді. Втім, доводи позивача не можуть бути прийняті до уваги з огляду на встановлену судами попередніх інстанцій обставину щодо здійснення виїзної планової перевірки господарської діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 Горлівською об'єднаною державною податковою інспекцією за період з 01.01.2004 до 31.12.2006, за результатами якої складено відповідний акт від 29.01.2007 №714-17-2/НОМЕР_1. Цим актом перевірки встановлено порушення позивачем Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", яке полягало у реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензій в магазині, розташованому за адресою: м. Горлівка, вул. Наклонна, 1, тобто, за іншим місцем торгівлі позивача, а отже, не стосується оспорюваних у даній справі порушень, і є окремим допущеним позивачем порушенням правил ведення господарської діяльності.
Зважаючи на викладене, касаційна скарга залишається без задоволення, а оскаржені рішення судів попередніх інстанцій -без змін.
Керуючись ст. ст. 220, 2201, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -
Касаційну скаргу Фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03.11.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.02.2009 -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою про перегляд даної ухвали, поданої через Вищий адміністративний суд України у порядку, встановленому статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Н.Г. Пилипчук
Судді Л.В. Ланченко
О.М. Нечитайло