Постанова від 09.04.2012 по справі 2121/2-а-3620/11

09.04.2012

Справа № 2121/2а-3620/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2012 року Цюрупинський районний суд

Херсонської області

в складi суддi Заславець Н.В.

при секретарi Бондаревій Т.К.

розглянувши у відкритому судовому засiданнi в залi суду в м. Цюрупинську адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі про зобов'язання УПФ України в Цюрупинському районі здійснити перерахунок отримуваної пенсії як “дитині війни”,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулась до суду з зазначеним адміністративним позовом, відповідно до якого просить поновити їй строки звернення до суду та зобов'язати УПФ України в Цюрупинському районі здійснити перерахунок щомісячного підвищення до отримуваної пенсії як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії починаючи з 08.12.2010р. і по день розгляду справи судом. У позовній заяві зазначила, що вона має статус дитини війни і відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” має право на отримання підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії з 2006 року. Але ця норма Закону відповідачем не виконується, вона не отримує таке підвищення у розмірі, встановленому ст. 6 Закону незважаючи на рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. та 22.05.2008 р., чим порушено її права. Про причини пропуску строку звернення до суду вказала, що через тривалий розгляд справи у суді апеляційної інстанції невчасно звернулася до суду, тому причину пропуску строку звернення до суду просить визнати поважною. Просить позов задовольнити і розглянути справу за її відсутності.

Від відповідача надійшло заперечення на позов, в якому він просить розглядати справу за відсутності представника відповідача, та зазначає, що у Державному бюджеті України на 2011 рік не передбачено видатків на виконання рішень судів про стягнення такої пенсії понад розміри, встановлені законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Змінами до Закону України „ Про Державний бюджет України на відповідний рік" № 3491-VІ від 14.06.2011р., а саме п. 4 Прикінцевих положень визначає, що норми статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". Кабінетом Міністрів України 06.07.2011р. прийнято постанову №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», п.6 якої передбачено, що дітям війни підвищення проводиться у розмірі 49,80грн. Також зазначено, що законом України «Про соціальний захист дітей війни»фінансування проводиться з Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, також не визначено у якому процедурному порядку здійснюється призначення і виплата підвищення пенсій. До 2008 року позивачеві надбавка до пенсії не виплачувалася. З травня 2008 року розмір підвищення пенсії був встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Згідно п.8 цієї постанови дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводилося у розмірах: з 22 травня - 48,10грн., з 1 липня - 48,20грн., з 1 жовтня - 49,80грн. 06 липня 2011 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», якою встановлено нові розміри підвищення до пенсії дітям війни на виконання ЗУ від 14.06.2011 року , за яким положення ст. 6 ЗУ застосовуються саме у порядку та та розмірах, встановлени КМ України. Тому у задоволені позову просять відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та має статус дитини війни відповідно до пенсійного посвідчення за № 130485, виданого 19.12.2001р. та отримує пенсію. До 2008 року підвищення до пенсії, як дитині війни, позивачеві не нараховувалось і не виплачувалось. З травня 2008 р. таке підвищення їй частково виплачується. Відповідачем визнано, що підвищення до пенсії позивачеві виплачуються не у відповідності до ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а згідно постанови КМ України від 28.05.2008р. «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Постановою Цюрупинського районного суду від 08.02.2011 року за позовом ОСОБА_3 до УПФ про зобов'язанні здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії, як дитині війни, вимоги було задоволено і відповідача зобов'язано здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії позивачеві за період з 21.04..2010 року по 08.12.2010 року. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2011 року постанова суду залишена без змін і вступила в законну силу.

Ці обставини підтверджуються копією пенсійного посвідчення та письмовим запереченням відповідача про розмір нарахованого пенсіонеру підвищення до пенсії, копіями постанови суду та ухвали суду апеляційної інстанції.

Статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” №2195-ІVвід 18.11.04 р. встановлено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

На 2007 та 2008 рр було внесено зміни до Законів України «Про державний бюджет України на 2007 рік»та Про державний бюджет України на 2008 рік»якими відповідно дію статті 6 Закону № 2195 було зупинено та змінено, але рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 р та від 22.05.2008 року зміни були визнано неконституційними і вони втратили чинність згідно до ч.2 ст.152 Конституції України, за якою Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Тому з 22.05.2008 р. положення ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” в редакції від 18.11.04 року, тобто в редакції, яка діяла до 01 січня 2007 року, було відновлено.

За конституційними нормами, враховуючи рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008, і виходячи з пріоритетності Законів над підзаконними актами, при визначенні розміру підвищення до пенсії; підлягає застосуванню стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни” в редакції від 18.11.04р., але всупереч цьому підвищення до пенсії позивачеві відповідачем нараховувалось і виплачувалось не в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленому законом, а в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, чим істотно звужено обсяг встановлених Законом № 2195 прав.

Розмір мінімальної пенсії за віком, на який міститься посилання у зазначеному Законі, визначався ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому саме виходячи з вказаного розміру мав проводитися розрахунок підвищення до пенсії.

Разом з тим, Законом України від 14 червня 2011 року № 3491-6 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»доповнені прикінцеві положення пункту 4 певним змістом, яким установлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Зазначені норми набрали чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме з 19 червня 2011 року, оскільки опублікуванні в газеті «Голос України»за 18 червня 2011 року №110 (5110). На виконання пункту 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»від 14 червня 2011 року № 3491-6 Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 6 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка відповідно до пункту 5 Указу Президента України «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності»від 10 червня 1997 року № 503/97 набрала чинності з 23 липня 2011 року.

У зв'язку з прийняттям зазначеного нормативно-правового акту термін застосування положень статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" діяв до 23 липня 2011 року у порядку та розмірах встановлених наведеним законом, а з 23 липня 2011 року - у порядку та розмірах, встановлених КМ України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Позивач звернулася до суду з цим адміністративним позовом 30.09.2011р. , за яким просить здійснити перерахунок підвищення до отримуваної пенсії як дитині війни починаючи з 08.12..2010р. і по день вирішення справи. З урахуванням чинних на 2011 рік Закону України від 14.06.2011 року та постанови КМ України від 06.07.2011 року, на які суд послався вище, обов'язок щодо здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії суд покладає на відповідача станом на дату набрання чинності постанови КМ України за №745, тобто по 22.07.2011 року включно. Разом з тим, позивач не ставить питання про поновлення пропущеного строку і його пропуск пов'язує з тривалістю розгляду справи судом апеляційної інстанції, що судом не може бути прийнято до уваги, оскільки позивачеві було вручено копію постанови суду, в якій було вказано граничний період зобов'язання проведення перерахунку підвищенння до пенсії, по 08.12.2010 року. Тому строки перерахунку підвищення до пенсії суд визначає виходячи з положень ст. 99 КАС України -за шість місяців до дня звернення до суду.

Відповідно до положень ст.162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав і свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В порушення зазначених вище норм відповідач не здійснив у визначеному законом порядку нарахування та виплату підвищення належної позивачеві пенсії.

Позицію УПФ України в Цюрупинському районі, викладену в запереченні, суд вважає частково необґрунтованою, оскільки саме на відповідача покладено обов'язок щодо призначення, нарахування та виплати пенсій громадянам відповідно до чинного законодавства, що останнім виконується неналежним чином.

Відповідно до прикінцевих положень ЗУ «Про Державний бюджет України на 2012 рік» у 2012 році норми і положення статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», яка набрала чинності з 01 січня 2012 року, установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", провадиться у розмірі 7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність.

Порушення відповідачем вимог закону при нарахуванні і виплаті ОСОБА_4 щомісячного підвищення до пенсії як „дитині війни” з 23 липня 2011 р. і по даний час судом не встановлено.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню з 30.03.2011р. по 22.07.2011р., в іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86 КАС України, ч.1 ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” в редакції від 18.11.2004 р., ЗУ від 14.06.2011 року за № 3491-VІ “Про державний бюджет України на відповідний рік”, ЗУ «Про Державний бюджет України на 2012 рік», суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити частково.

Зобов'язати Управління пенсійного Фонду України в Цюрупинському районі здійснити перерахунок належної ОСОБА_3 пенсії з її підвищенням в 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням проведених виплат та здійснити необхідні перерахунок та виплати за період з 30.03.2011 року по 22 липня 2011 року за рахунок Державного бюджету України.

В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

На постанову протягом десяти днів з дня отримання її копії може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного адміністративного суду через Цюрупинський районний суд з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя: Н.В.Заславець