Україна
07 жовтня 2011 року справа №2-141/11/0531
Суддя Донецького апеляційного адміністративного суду Гаврищук Т.Г.
розглянувши матеріали справи за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька на заочне рішення Куйбишевського районного суду м. Донецька від 13 жовтня 2010 року по цивільній справі № 2-141/11 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання неправомірними дій про відмову у зобов'язанні в перерахунку пенсії,-
05 жовтня 2011 року до Донецького апеляційного адміністративного суду надійшла цивільна справа № 2-141/11/0531 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання неправомірними дій про відмову у зобов'язанні в перерахунку пенсії разом з апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька.
Апеляційне провадження в справі не може бути відкрито, з наступних підстав.
Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька оскаржує заочне рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку цивільного судочинства 13 жовтня 2010 року.
18 лютого 2010 року Верховною Радою України прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо юрисдикції справ, пов'язаних із соціальними виплатами”, який набрав чинності 10 березня 2010року. Цим Законом встановлено, що справи щодо спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них суди розглядають у порядку цивільного судочинства, а пункт 3 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України виключено.
З вказаного часу вищезазначена категорія справ розглядалася судами в порядку цивільного судочинства.
Законом України «Про судоустрій та статус суддів № 2453-VI від 07.07.2010р., який набрав чинності 30 липня 2010р., внесені зміни до деяких законодавчих актів, в тому числі і до Кодексу адміністративного судочинства, зокрема до ст. 18 КАС України щодо предметної підсудності, згідно з якими усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення надання. Одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат (частина 4 статті 18 КАС України).
Вищезазначена норма згідно абзацу 11 пункту 1 розділу XII "Прикінцеві положення" щодо передачі до юрисдикції адміністративних судів та вилучення із цивільної юрисдикції спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них вводилася в дію з 1 січня 2011 року. Справи щодо таких спорів, які перебуватимуть у провадженні суду першої, апеляційної чи касаційної інстанції станом на 1 січня 2011 року, завершуються розглядом у цих судах. Позовні заяви, апеляційні та касаційні скарги щодо таких спорів, які подані до 1 січня 2011 року і провадження за якими не відкрито, розглядаються відповідними судами, до яких вони подані.
Положеннями пунктів 1, 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 9 вересня 2010 року № 19-рп/2010 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами” визнано такими, що не відповідають Конституції України, норми Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами” від 18 лютого 2010 року №1691-IV та Цивільного процесуального кодексу України, якими справи, пов'язані із соціальними виплатами, що підлягали розгляду адміністративними судами, було передано місцевим загальним судам для розгляду в порядку цивільного судочинства.
Пунктом 3 резолютивної частини названого Рішення Конституційного Суду України встановлено, що положення Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами” від 18 лютого 2010 року № 1691-IV та Цивільного процесуального кодексу України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Тобто виключення пункту 3 частини 1 статті 18 КАС України фактично визнано неконституційним, але при цьому не враховано наявність п.4 у ч.1 ст. 18 КАС України про соціальні виплати, дія якого розпочиналася з 01.01.2011р.
Для врегулювання цього питання Верховною Радою України 2 грудня 2010 року прийнято Закон України «Про внесення змін до розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами» N2748-VI, відповідно до якого абзац одинадцятий пункту 1 розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., NN 41 - 45, ст. 529) замінений сімома абзацами такого змісту:
"підпункту 2 підпункту 3.6 та підпункту 10 підпункту 3.7 пункту 3 розділу XII "Прикінцеві положення" щодо передачі до юрисдикції адміністративних судів та вилучення із цивільної юрисдикції спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них, які вводяться в дію одночасно з набранням чинності Законом України від 2 грудня 2010 року N 2748-VI "Про внесення змін до розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами". При цьому:
місцеві загальні суди у справах щодо таких спорів (в яких провадження було відкрито в порядку цивільного судочинства) закривають провадження за правилами Цивільного процесуального кодексу України та розглядають їх як відповідні адміністративні суди у порядку адміністративного судочинства. Для розгляду спору у порядку адміністративного судочинства суд самостійно, без необхідності вчинення учасниками таких спорів будь-яких дій, постановляє ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі. Ухвали суду з цих питань (про закриття провадження за правилами Цивільного процесуального кодексу України та про відкриття провадження за правилами Кодексу адміністративного судочинства України) не підлягають оскарженню;
позовні заяви щодо таких спорів, які подані до місцевих загальних судів у порядку цивільного судочинства до дня набрання чинності Законом України від 2 грудня 2010 року N 2748-VI "Про внесення змін до розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами" та провадження за якими не відкрито, розглядаються цими судами в порядку адміністративного судочинства як відповідними адміністративними судами;
апеляційні суди у справах щодо таких спорів (в яких провадження було відкрито в порядку цивільного судочинства) закривають провадження за правилами Цивільного процесуального кодексу України та розглядають їх у порядку адміністративного судочинства. Для розгляду справи у порядку адміністративного судочинства апеляційний суд самостійно, без необхідності вчинення учасниками таких спорів будь-яких дій, постановляє ухвалу про відкриття апеляційного провадження в адміністративній справі. Ухвали суду з цих питань (про закриття провадження за правилами Цивільного процесуального кодексу України та про відкриття провадження за правилами Кодексу адміністративного судочинства України) не підлягають оскарженню;
апеляційні скарги щодо таких спорів, які подані до апеляційних судів до дня набрання чинності Законом України від 2 грудня 2010 року N 2748-VI "Про внесення змін до розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами" в порядку цивільного судочинства, та апеляційні скарги, передані відповідним апеляційним судам згідно з пунктом 2 розділу II Закону України від 18 лютого 2010 року N 1691-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами", провадження за якими не відкрито, розглядаються цими апеляційними судами у порядку адміністративного судочинства;
справи щодо таких спорів, які станом на день набрання чинності Законом України від 2 грудня 2010 року N 2748-VI "Про внесення змін до розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами" перебувають у провадженні суду касаційної інстанції, передаються цим судом до відповідного адміністративного суду, який здійснюватиме їх розгляд за правилами Кодексу адміністративного судочинства України;
касаційні скарги щодо таких спорів, які подані до дня набрання чинності Законом України від 2 грудня 2010 року N 2748-VI "Про внесення змін до розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами" до суду касаційної інстанції і провадження за якими не відкрито, а також касаційні скарги, які були передані до цього суду відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 18 лютого 2010 року N 1691-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами", передаються до відповідного адміністративного суду, який здійснюватиме їх розгляд за правилами Кодексу адміністративного судочинства України".
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що апеляційний суд адміністративної юрисдикції позбавлений права переглядати в порядку цивільного або адміністративного провадження вищезазначені категорії справ, судові рішення у яких були винесені в порядку цивільного судочинства. В той же час, апеляційні суди цивільної юрисдикції мають право розглядати в порядку адміністративного судочинства, розглянуті судом першої інстанції в порядку цивільного судочинства справи.
За таких обставин саме Апеляційному суду Донецької області, а не Донецькому апеляційному адміністративному суду належить розглядати зазначену апеляційну скаргу на судове рішення, прийняте на підставі Цивільно-процесуального Кодексу України.
Відповідно до вимог п.1 ч.4 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо справа не підлягає апеляційному розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Згідно ч.2 ст. 189 КАС України отримавши апеляційну скаргу, суддя-доповідач протягом трьох днів перевіряє її на відповідність вимогам статті 187 цього Кодексу і за відсутності перешкод постановляє ухвалу про відкриття апеляційного провадження.
Розгляд справи судом першої інстанції в порядку, визначеному для розгляду справ цивільно-процесуальним Кодексом України є перешкодою для відкриття апеляційного провадження за правилами адміністративного судочинства.
За таких обставин у відкритті апеляційного провадження слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.4 ст. 189, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька на заочне рішення Куйбишевського районного суду м. Донецька від 13 жовтня 2010 року по цивільній справі № 2-141/11 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання неправомірними дій про відмову у зобов'язанні в перерахунку пенсії відмовити.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її отримання.
Суддя Т.Г. Гаврищук