Головуючий у 1 інстанції - Назарцева В.О.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
11 жовтня 2011 року справа № 2а-1225/11/0538
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Ляшенка Д.В.
суддів Ястребової Л.В. , Радіонової О.О.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку Ради на постанову Будьоннівського районного суду м. Донецька від 25 лютого 2011 року у справі № 2а-1225/11/0538 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку Ради про визнання неправомірними дій та стягнення невиплаченої допомоги одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку Ради про визнання неправомірними дій та стягнення невиплаченої допомоги одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям.
Постановою Будьоннівського районного суду м. Донецька від 25 лютого 2011 року у справі № 2а-1225/11/0538 позовні вимоги задоволені, зобов'язано стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку Ради на користь ОСОБА_2 суму невиплаченої соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з листопада 2010 року по січень 2011 року у розмірі 4455,90 грн. (чотири тисячі чотириста п'ятдесят п'ять грн. 90 коп.) з подальшою виплатою протягом строку, вказаному законодавством з урахуванням збільшення мінімального прожиткового мінімуму для сім'ї. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку Ради виплачувати у подальшому допомогу на дітей ОСОБА_2 до досягнення кожним з них вісімнадцятиріччя на підставі ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з урахуванням збільшення прожиткового мінімуму.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_2 є матір'ю трьох дітей, а саме: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5, Має посвідчення багатодітної матері за НОМЕР_3, видане виконкомом Будьоннівсьої райради м. Донецька, а також посвідчення за НОМЕР_2 серії НОМЕР_1, яке надає їй право на пільги передбачені законодавством для багатодітних сімей.
03 грудня 2010 року УПСЗН в Будьоннівському районі м. Донецька відмовило позивачу у наданні державної допомоги одинокій матері та про відмову в наданні державної соціальної допомоги як малозабезпеченим сім'ям, на підставі доходів сім'ї позивачки, які дорівнюють прожитковому мінімуму сім'ї встановленому державою
Відповідно до статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька чи усиновлювача) дитини.
Згідно статті 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.
Відповідно статті 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям, які мають дітей віком до 18 років надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходам сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного вік)'.
Відповідно статті 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», для кожної дитини, яка утримується матір'ю, що не перебуває в шлюбі, і запис про батька цієї дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться у встановленому порядку за вказівкою матері рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 20 відсотків.
Пунктом 5 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги затвердженої Наказом Міністерства Праці та Соціальної політики України від 15 листопаду 2001 року встановлено, які грошові кошти входять до сукупного доходу сімей (одержувачів) зокрема п. 5.3. зазначено, що ... до сукупного доходу не включається відповідно допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.
Відповідно статті 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» та статті 5 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку н місяць у розмірі з 1 жовтня - 861 грн., з 01 грудня 875 грн. та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демоірафічних груп населення: дітей віком до 6 років: з 1 жовтня - 787 грн., з 01 грудня 799 гр.; дітей віком від 6 до 18 років: з 01 жовтня - 941 грн., з 01 грудня 957 грн.
Згідно статті 21 Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку н місяць становить: з 01 січня - 894 грн., з 01 квітня - 911 грн., з 01 жовтня - 934 грн., з 01 грудня 953 грн. та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 рокеів: з 01 січня - 816 грн., з 01 квітня - 832 грн., з 01 жовтня - 853 грн., з 01 грудня - 870 грн.; дітей віком від 6 до 18 років: з 01 січня - 977 грн., з 01 квітня - 997 грн., з 01 жовтня - 1022 грн., з 01 грудня - 1042 грн.
Розмір державної соціальної допомоги визначений відповідно до ст.. 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», збільшується у 2011 році на кожну дитину віком від 3 до 13 років на 60 грн.
Таким чином, середньомісячний сукупний доход сім'ї позивачки обчислюється з суми одноразової допомоги при народженні третьої дитини, яка виплачується їй щомісячно та становить 1250 грн., допомоги на дітей одиноким матерям, та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років з травня 2010 року по жовтень 2010 року становить 2393,70 грн. В розрахунку на одну особу становить 598,42 грн., що є значно меншим від прожиткового мінімуму на кожну особу відповідного віку встановленого законодавством України.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
На підставі того, що допомога позивачці повинна була призначатися з листопада 2010 року, тому при визначенні розміру мінімального прожиткового мінімуму для кожної особи, яка проживає у сім'ї окремо, встановленого Державним бюджетом України у жовтні 2010 року.
Відповідно пункту 1-1 Прикінцевих положень Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», розмір державної соціальної допомоги, визначений відповідно до статті 5 цього закону, збільшується на кожну дитину віком від 3 до 13 років у 2011 році на 60 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог з листопада 2010 року по січень 2011 року , що відповідає положенням Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», але визнання будь-якого права на майбутнє є безпідставним та необґрунтованим.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для зміни постанови суду першої інстанції згідно статті 201 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку Ради на постанову Будьоннівського районного суду м. Донецька від 25 лютого 2011 року у справі № 2а-1225/11/0538 - задовольнити частково.
Постанову Будьоннівського районного суду м. Донецька від 25 лютого 2011 року у справі № 2а-1225/11/0538 - змінити.
В абзаці третьому резолютивної частини постанови Будьоннівського районного суду м. Донецька від 25 лютого 2011 року у справі № 2а-1225/11/0538 слова «з подальшою виплатою протягом строку, вказаному законодавством з урахуванням збільшення мінімального прожиткового мінімуму для сім'ї» - виключити. Абзац четвертий резолютивної частини постанови Будьоннівського районного суду м. Донецька від 25 лютого 2011 року - виключити. В іншій частини постанову залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду в письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий Д.В. Ляшенко
Судді Л.В. Ястребова
О.О. Радіонова