Ухвала від 13.10.2011 по справі 2а/0570/8496/2011

Головуючий у 1 інстанції - Скріпнік А.І.

Суддя-доповідач - Василенко Л. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2011 року справа №2а/0570/8496/2011

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л. А.

суддів Гімона М.М. , Карпушової О.В.

розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2011 року у справі № 2а/0570/8496/2011 за позовом прокурора Ворошиловського району м.Донецька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду у Ворошиловському районі м.Донецька до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 27977,58грн.,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2011 року задоволений позов прокурора Ворошиловського району м.Донецька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду у Ворошиловському районі м.Донецька до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а саме, з публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» на користь Управління Пенсійного фонду у Ворошиловському районі м.Донецька стягнуто суму боргу в сумі 27977,58грн.

Відповідач на вказане судове рішення подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та відмовити в задоволенні позову в зв'язку з порушенням судом норм матеріального та процесуального права. В обґрунтуванні доводів апеляційної скарги зокрема вказав, що Законом «Про загальнооюбов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачене відшкодування підприємством сум виплачених пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2, а також вважає, що прокурор не мав правових підстав звертатися до суду з цим позовом.

Керуючись ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції здійснив розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними матеріалами справи.

Колегія суддів, заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги, і дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» (далі ПАТ по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз») є юридичною особою і зареєстровано у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідач, у порушення вимог законодавства фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, позивачу у встановлені строки не вносив, в результаті чого має заборгованість за період з квітня 2011 року до травня 2011 року в розмірі 27977,58грн. Вказана заборгованість по відшкодуванню виплат на виплату та доставку пенсій, призначених згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пункту «б» - «з» (Список № 2) по ПАТ по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» за період з квітня 2011 року до травня 2011 року в розмірі 27977,58грн., що підтверджується відповідними розрахунками ( а.с 5 - 13).

Колегія суддів не приймає до уваги доводи відповідача в апеляційній скарзі стосовно відсутності права прокурора на звернення до суду з зазначеним позовом.

Згідно п. 2 ст. 121 Конституції України, прокуратура України становить єдину систему, на яку покладаються представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про прокуратуру», прокуратура України становить єдину систему, на яку відповідно до Конституції України та цього Закону покладаються функція представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Згідно п. 6 ч. 2 ст. 20 цього Закону, при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Відповідно ч. 3 ст. 34 цього Закону, обсяг і межі повноважень прокурора, який бере участь у судовому процесі, визначаються цим Законом та процесуальним законодавством України.

Відповідно ч. 2 ст. 60 КАС України, прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно ч. 3 ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», формами представництва є: звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб; участь у розгляді судами справ; внесення апеляційного, касаційного подання на судові рішення або заяви про їх перегляд за нововиявленими обставинами.

Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.

Відповідно ч. 2 ст. 36-1 цього Закону, підставою представництва у суді інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 р. (далі Закон №1058) та п.6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» №21-1 від 19.12.2003 р. (далі Інструкція №21-1) з 1 січня 2004 року передбачено порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно третього абзацу підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень цього Закону, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відносини щодо покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, передбачених п. «б» - «з» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» регулюються Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р., який діяв до прийняття Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та після його прийняття не втратив чинності.

Згідно абзацу четвертого п. 1. ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно абзацу другого п. 1. ст. 4 цього Закону, на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору у таких розмірах: для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону - 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Відповідно п. 6.1 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що сума заборгованості визначається, як 100% витрат Управління Пенсійного фонду у Ворошиловському районі м.Донецька на виплату і доставку пільгових пенсій по працівниках ПАТ по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» за період з 01.04.2011 року до 31.05.2011 року включно відшкодуванню підлягає сума в розмірі 27977,58 грн.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та вирішив справу, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстав для скасування постанови суду не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195 ч.1, ст. 196, ст.197 ч.1 п.1, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2011 року у справі за позовом прокурора Ворошиловського району м.Донецька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду у Ворошиловському районі м.Донецька до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 27977,58 грн. залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею чинності.

Головуючий: Л.А. Василенко

Судді: М.М.Гімон

О.В.Карпушова