Головуючий у 1 інстанції - Мігунова Л.С.
Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.
21 жовтня 2011 року справа №2а-3302/11/1206 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Сухарька М.Г.
суддів Білак С. В. , Гаврищук Т.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Брянка на постанову Брянківського міського суду Луганської області від 29 липня 2011 року по справі № 2а-3302/11/1206 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Брянка про визнання бездіяльності незаконною та зобов*язання вчинити певні дії, -
Постановою суду першої інстанції від 29 липня 2011 року по справі № 2а-3302/11/1206 частково задоволений позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Брянка про визнання бездіяльності незаконною та зобов*язання вчинити певні дії.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м. Брянка просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Апеляційну скаргу мотивує тим, що відповідно до спеціального Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визначає, що фінансування здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, а не бюджету Пенсійного фонду. Зазначив, що кошти Пенсійного фонду не включаються до Державного бюджету.
Апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, яке прийнято у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справи, передбачених пунктами 1,2 частини першої статті 183-2 КАС України, відповідно до вимог п.п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України справу повинно бути розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила.
Позивач відноситься до категорії „діти війни”.
Відповідно до статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” від 18 листопада 2004 року № 2195-4 дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей інвалідів», а саме, текст ст. 6 викладений в такій редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.08р. визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема п. 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Враховуючи, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що у відповідача з 01.01.08р. до 22.05.08р. були відсутні правові підстави для виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
У 2011 році Закон України « Про соціальний захист дітей війни» та Закони України «Про державний бюджет України на 2011 роки» не зупинявся та не змінювався. Визначення мінімального розміру пенсії за віком встановлено статтею 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Колегія суддів не приймає посилання скаржника на те, що на законодавчому рівні не визначено, яким чином обчислюється розмір 30% виплати дітям війни, а мінімальний розмір пенсії за віком визначений Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” застосовується лише при визначенні розмірів пенсій, призначених за цим Законом, з огляду на принцип законності, закріплений статтею 9 КАС України, відповідно до частини 7 якої у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини. Враховуючи вищевикладене, судова колегія прийшла до висновку, що рішення першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом ретельно перевірено доводи сторін, дано їм вірну оцінку, постанова суду є законною і обґрунтованою, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 2, 11, 21, 70, 71, 159, 160, 183-2, 184, 195, 196, 198 - 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Брянка на постанову Брянківського міського суду Луганської області від 29 липня 2011 року по справі № 2а-3302/11/1206 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Брянка про визнання бездіяльності незаконною та зобов*язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанову Брянківського міського суду Луганської області від 29 липня 2011 року по справі № 2а-3302/11/1206 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Сухарьок М.Г.
Судді: Білак С.В.
Гаврищук Т.Г.