Головуючий у 1 інстанції - Зінкін В.І.
Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.
20 липня 2011 року справа №2а-2779/11/1210
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Сухарька М.Г.
суддів Гаврищук Т.Г. , Білак С. В.
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Донецького апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області на постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 14 березня 2011 року по справі № 2а-2779/11/1210 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області про визнання бездіяльності щодо несплати грошової допомоги дітям війни та зобов*язання здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії, -
28 лютого 2011 року позивач звернувся з адміністративним позовом до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області про перерахунок пенсії як дитині війни.
Постановою Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 14 березня 2011 року адміністративний позов позивача задоволено повністю, а саме: зобов*язано здійснити перерахунок за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.01.2011 року по 28.02.2011 року з урахуванням фактично виплачених сум.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Апеляційну скаргу мотивує тим, що відповідно до спеціального Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визначає, що фінансування здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, а не бюджету Пенсійного фонду. Зазначив, що кошти Пенсійного фонду не включаються до Державного бюджету. Також зазначили, що судом не правомірно поновлено строк для звернення до суду.
Апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, яке прийнято у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справи, передбачених пунктами 1,2 частини першої статті 183-2 КАС України, відповідно до вимог п.п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України справу повинно бути розглянуто в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач належить до соціальної групи «діти війни», це підтверджується посвідченням у матеріалах справи та користується правами і пільгами, встановленими Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-ІV цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону саме на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правовий статус дітей війни, що визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, встановлює Закон України “Про соціальний захист дітей війни”.
Відповідно до ст. 6 цього Закону України, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з якої випливає, що мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України “Про прожитковий мінімум” від 15 липня 1999 року № 966-ХІV прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Відповідно до ч. 2 ст. ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції не наведено обґрунтованого висновку щодо поновлення строку для звернення до суду. Позивачем не наведено обґрунтованих причин щодо задоволення клопотання про поновлення строку.
За таких обставин колегія суддів прийшла до висновку, що позивачем пропущено загальний строк звернення до суду в частині позовних вимог за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, з 01.01.2010 року по 28 серпня 2010 року та не наведено достатніх підстав для його поновлення.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив постанову з порушенням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення та прийняття нової постанови.
Керуючись статтями 99, 100, 160, 183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області - задовольнити частково.
Постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 14 березня 2011 року по справі № 2а-2779/11/1210 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області про визнання бездіяльності щодо несплати грошової допомоги дітям війни та зобов*язання здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії - скасувати в частині задоволення позовних вимог за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, з 01.01.2010 року по 28 серпня 2010 року.
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області про визнання бездіяльності щодо несплати грошової допомоги дітям війни та зобов*язання здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії в частині позовних вимог за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, з 01.01.2010 року по 28 серпня 2010 року - залишити без розгляду.
В іншій частині постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 14 березня 2011 року по справі № 2а-2779/11/1210 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п*ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий: Сухарьок М.Г.
Судді: Гаврищук Т.Г.
Білак С.В.