Головуючий у 1 інстанції - Коршиков С.К.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
08 липня 2011 року справа №2а-3359/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Нікуліна О.А.
суддів Радіонової О.О. , Жаботинської С.В.
при секретарі судового засідання: Козаковій Т.М.
за участю:
представників позивача: Рябокобиленка К.С., Темченкової К.Є
представників відповідача: Косової Н.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 травня 2011 року по справі за позовом Відкритого акціонерного товариства «Стахановський вагонобудівний завод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську про визнання бездіяльності щодо ненадання детальних пояснень та розрахунків за критерієм, вказаним в Повідомленні № 3772 від 09.03.2011 та зобов'язання вчинити певні дії , -
У квітні 2011 року позивач звернувся з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську про визнання бездіяльності щодо ненадання детальних пояснень та розрахунків за критерієм, вказаним в Повідомленні № 3772 від 09.03.2011 та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 травня 2011 року позов задоволено у повному обсязі.
Суд першої інстанції зобов'язав Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Луганську надати Відкритому акціонерному товариству Стахановський вагонобудівний завод» детальні пояснення і розрахунки, згідно яких було визначено, що Відкрите акціонерне товариство «Стахановський вагонобудівний завод» не відповідає критерію, зазначеному 200.19.4 ст. 200 Податкового кодексу України і відповідно не має права на автоматичне бюджетне відшкодування
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
Пунктом 14.1.18 ст.14 ПК України бюджетне відшкодування визначається, як відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у «Порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Порядок визначення суми ПДВ, що підлягає сплати (перерахуванню) до Державного бюджету України, та порядок визначення суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню з бюджету (бюджетне відшкодування) платнику ПДВ, а також строки проведення відповідних розрахунків встановлені ст. 200 Податкового Кодексу України.
Згідно до п.200.6 цієї статті платник податку на додану вартість має право самостійно прийняти рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, якщо в наступному податковому періоді сума податку має від'ємне значення.
Згідно до п.200.18 цієї статті платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до ст. 200 ПК України, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним п.200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених ст. 76 цього Кодексу.
Відповідно до п.2 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №39 від 17 січня 2011 року, податкова декларація платника податку, в якій заявлена сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що зареєстрована в органах державної податкової служби, підлягає обов'язковій камеральній перевірці, яка проводиться :
а) протягом 20 календарних днів, що настають за граничним строком отримання органом державної податкової служби податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість та якого протягом 17 календарних днів, що настають за граничним строком подання звітності, не повідомлено про - невідповідність критеріям, визначеним Податковим кодексом України ;
б) протягом 30 календарних днів, що настають за граничним строком отримання органом державної податкової служби податкової декларації платника податку, який не має права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість.
Пунктом 200.19 ст.200 ПК України встановлено, що право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування мають платники податку, які відповідають одночасно всім критеріям, що визначені зазначеною нормою податкового законодавства.
Згідно до Повідомлення № 3772 від 09.03.2011 року позивач не відповідає критерію, визначеному п.200.19.4. ст. 200 ПК України.
Відповідно до пункту 200.19.4. цієї статті, загальна сума розбіжностей між податковий кредитом, сформованим платником податку за придбаними товарами/послугами та податковими зобов'язаннями його контрагентів, в частині постачання таких товарів/послуг,за даними податкових накладних, не перевищує 10 відсотків заявленої платником податків суми бюджетного відшкодування.
Статтею 200 ПК України (п.200.20) встановлено, що порядок визначення відповідності платника податку критеріям, зазначеним у пункті 200.19 цієї статті, затверджується центральним органом державної податкової служби.
Визначення відповідності платника податку зазначеним критеріям проводиться в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подачі звітності.
Порядок визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість затверджено Наказом Державної податкової адміністрації України № 42 від 25 січня 2011 року (далі Порядок № 42).
Пунктом 1 визначено, що цей Порядок розроблено відповідно до пунктів 200.18-200.21 статті 200 розділу V Податкового кодексу України.
Пунктом 2 визначено, що для отримання права на автоматичне бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість (далі ПДВ) платник податку повинен відповідати одночасно критеріям, визначеним пунктом 200.19 статті 200 розділу V Кодексу.
Критерії оцінки платника, відповідність яким надає такому платнику податку право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування сум ПДВ, побудовані на аналізі даних його звітних показників та наявної податкової інформації.
Підпунктом 3.4 пункту 3 Порядку № 42 встановлено, що такий критерій, як загальна сума розбіжностей між податковим кредитом, сформованим платником податку за придбаними товарами/послугами, та податковими зобов'язаннями його контрагентів, в частині постачання таких товарів/послуг, за даними податкових накладних, не перевищує 10 відсотків заявленої платником податків суми бюджетного відшкодування встановлюється наступним чином.
Для формування зазначеного критерію використовуються дані, відображені платником податку в додатках до податкової декларації з ПДВ звітного періоду : Розшифровці податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, Розрахунку коригування сум ПДВ до податкової декларації з ПДВ.
Вказаним підпунктом визначено порядок розрахунку цього критерію : коефіцієнт розбіжностей (Кр) визначається як співвідношення загальної суми розбіжностей між податковим кредитом, сформованим платником податку за придбаними товарами/послугами, та податковими зобов'язаннями його контрагентів, в частині постачання таких товарів/послуг, до суми ПДВ, задекларованої платником до відшкодування у поточному звітному періоді, який не повинен бути більшим ніж 10 відсотків суми податку, задекларованої платником до відшкодування.
Згідно п.4 зазначеного Порядку визначення платника податку зазначеним критеріям проводиться в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного а терміну подачі звітності.
Відповідно до вимог п.200.21 ст.200 ПК України, у разі невідповідності за висновком органу державної податкової служби платника податку визначеним цією статтею критеріям та відсутності в такого платника права на автоматичне бюджетне відшкодування податку орган державної податкової служби зобов'язаний протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомити платника податку про відповідне рішення та надати детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано. Відповідне рішення може бути оскаржене платником податку у встановленому • порядку.
Якщо орган державної податкової служби у встановлений термін не надіслав платнику податку зазначеного повідомлення, вважається, що такий платник відповідає критеріям для додержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Відповідно до п.7 Порядку № 42, визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість орган державної податкової служби протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомляє платника податку про невідповідність критеріям на автоматичне бюджетне відшкодування з наданням детального пояснення і розрахунків за критеріями, значення яких не дотримано (за формою згідно з додатком до Порядку, яка формується на підставі даних переліку платників податку, які не відповідають критеріям, визначеним у Кодексі, та не мають права на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ).
Виходячи із системного аналізу зазначених нормативно-правових норм, суд дійшов висновку, що відповідач, виконуючи вимоги законодавства, повинен направити позивачеві Повідомлення згідно Додатка до Порядку № 42 та окремим документом надати детальні пояснення та розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано платником.
Порядок детального розрахунку та детальних пояснень до цього розрахунку наведено у Порядку № 42, про що зазначено вище.
Таким чином, відповідач, як встановив суд, виконав лише одну дію, надавши позивачеві всього лише Повідомлення.
Згідно тексту зазначеного Повідомлення № 3772 від 09.03.2011 в ньому відсутні детальні пояснення і розрахунки, не наведено згідно до вимог Порядку № 42 формули, за якою визначається цей критерій та не надано пояснень до складових цієї формули, що мають розшифровку.
Пункт 7 ст. 8 Закону України № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 ( із наступними змінами) визначено, що податкові органи України та її територіальні підрозділи здійснюють,зокрема, функцію організації роботи щодо створення інформаційних систем, автоматизованих робочих місць та інших засобів інформації і комп'ютеризації робочих місць органів державної податкової служби.
Статтею 71 ПК України визначено, що інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби-це комплекс заходів із збору,опрацювання та використання інформації,необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань.
Відповідно до п.4 Порядку № 42 визначення відповідності платника податку зазначеним критеріям проводиться в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подачі звітності.
Згідно до п.5 цього Порядку за результатами проведення автоматизованої звірки відповідності даних платника критеріям на автоматичне бюджетне відшкодування центральний орган державної податкової служби не пізніше 15-го календарного дня після граничного терміну подачі звітності формує два переліки платників податку :
- перелік платників податку,що відповідають критеріям, визначеним у Кодексі/та мають право на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ;
- перелік платників податку, які не відповідають критеріям, визначеним у Кодексі/га не мають права на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ.
Пунктом 6 Порядку встановлено, що зазначені переліки не пізніше 15-го календарного дня після граничного терміну подачі звітності доводяться до відома та використання в роботі органів державної податкової служби.
Обов'язок повідомлення платника податку про невідповідність критеріям, зазначеним у Кодексі та вимог про надання детальних пояснень і розрахунків за цими критеріями покладено на територіальний орган державної податкової служби, що здійснює контролюючі функції відносно платника податку.
Суд дійшов правильного висновку, що відповідачем у справі проявлено протиправну бездіяльність, що проявилось в ненаданні відповідно до п.200.21 ст.200 ПК України та п.7 Порядку № 42 детальних пояснень та розрахунків до Повідомлення № 3772 від 09.03.2011 чим фактично було позбавлено позивача оскаржити Рішення органу державної податкової служби відносно позбавлення його права на автоматичне бюджетне відшкодування.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
Керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів ,-
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 травня 2011 року по справі за позовом Відкритого акціонерного товариства «Стахановський вагонобудівний завод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську про визнання бездіяльності щодо ненадання детальних пояснень та розрахунків за критерієм, вказаним в Повідомленні № 3772 від 09.03.2011 та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 травня 2011 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти з дня складення у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 11 липня 2011 року.
Головуючий О.А.Нікулін
Судді О.О.Радіонова
С.В.Жаботинська