"25" січня 2012 р.справа № 2а-5131/11
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Туркіної Л.П.
суддів: Проценко О.А. Мельника В.В.
при секретарі судового засідання: Горшкова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська
на постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 28.09.2011 р.
у справі №2а- 5131/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська
про визнання нечинним рішення, -
Встановив:
У вересні 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська, в якому просив визнати нечинним рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про відмову в призначені йому пенсії за вислуги років (протокол комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Управління пенсійного фонду України в жовтневому районі м. Дніпропетровська № 14/1від 31.08.2011).
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська призначити йому пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Постановою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 28.09.2011 р. позов задоволено.
Суд постановив визнати рішення комісії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про відмову в призначенні пенсії у зв'язку з вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про Прокуратуру»від 31 серпня 2011 року №14/1-потиправним.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська зарахувати ОСОБА_1 період проходження строкової військової служби в бойових діях на території Республіки Афганістан з 26 квітня 1986 року по 14 травня 1987 року; з 23 червня 1987 року по 7 липня 1987 року; з 21. липня 1987 року по 6 серпня 1987 року; з 20 серпня 1987 року по 29 серпня 1987 року; з 23 вересня 1987 року по 25 вересня 1987 року; з 29 вересня 1987 року по 10 жовтня 1987 року; з 19 жовтня 1987 року по 10 листопада 1987 року: 13 листопада 1987 року по 13 листопада 1987 року; з 24 листопада 1987 року 25 листопада 1987 року до стажу роботи на пільгових умовах, а саме один місяць служби за три.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська зарахувати ОСОБА_1 половину строку його навчання вищому юридичному навчальному закладі в період з 1 вересня 1988 року по 26 червня 1993 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з вислугою років до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»з 1 вересня 2011 року.
Рішення суду першої інстанції обґрунтовано тим, що відповідно до ст. ст. 50-1 та 56 Закону «Про прокуратуру»прокурори і слідчі, що мають стаж роботи не менше 20 років, в тому числі на посаді прокурорів та слідчих 10 років мають право на пенсію за вислугою років. Крім того згідно ч, 5 ст. 50-1 вказаного Закону до 20-річного стажу роботи, шо дає право на пенсію за вислугою років, зараховується час роботи на прокурорських посадах, строкова віиськова служба, а також половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся із апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.
У апеляційній скарзі відповідач вказує наступне.
Суд першої інстанції дійшов до хибного висновку про те, що при зарахуванні періоду строкової військової служби позивача до 20-річного стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, управлінню слід керуватись не ч.5 ст. 50-1 Закону України ..Про прокуратуру", а ст. 56 Закону України „Про пенсійне забезпечення", яка визначає порядок зарахування військової служби до стажу роботи, що дає право на трудову пенсію.
Щодо розрахунку управлінням стажу роботи позивача, що дає право на пенсію за вислугу років, відповідно до ч.5 ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" та на підставі даних трудової книжки, довідки про період військової служби та даних про навчання, стаж роботи по вислузі років ОСОБА_1 становить 17 років 7 місяців, що недостатньо для призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру".
Позивач заперечень на апеляційну скаргу не надав. Направив до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача до суду не прибув, про час та місце судового засіданні повідомлений належним чином.
Проаналізувавши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та не спростовується сторонами, ОСОБА_1 з 24 жовтня 1985 року по 10 грудня 1987 року проходив строкову військову службу, в тому числі в періоди часу: 16 квітня 1986 року по 14 травня 1987 року, з 23 червня 1987 року по 07 липня 1987 року, з 21 липня 1987 року по 06 серпня 1987 року, з 20 серпня 1987 року по 29 березня 1987 року, з 23 вересня 1987 року по 25 вересня 1987 року, з 29 вересня 1987 о по 10 жовтня 1987 року, з 19 жовтня 1987 року по 10 листопада 1987 року, 13 листопада 1987 року, з 24 листопада 1987 року по 25 листопада 1987 року, що підтверджується довідкою з військового комісаріату №205 від 28 липня 2011 року, - приймав участь в бойових діях на території Республіки Афганістан.
З 1 вересня 1988 року по 26 червня 1993 року навчався в вищому юридичному навчальному закладі.
Крім того, ОСОБА_1 працював із травня 1988 року по 3 вересня 2001 слідчим прокуратури; з 5 вересня 2001 по 16 жовтня слідчим прокуратури, та з 17 жовтня 2001 року по теперішній час прокурором.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.
Частиною п'ятою вказаної статті визначено, що до 20-річного стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Законодавство колишнього СРСР і чинне законодавство України передбачають зарахування періоду проходження військової служби до різних видів трудового стажу, а також пільгове (кратне) обчислення цього періоду військовослужбовцям, які за рішенням Уряду СРСР проходили військову службу в державах, де в той час велися бойові дії, для зарахування до стажу роботи, що дає право на призначення та отримання різних видів пенсій і соціальних виплат.
Зокрема, Законом СРСР «Про загальний військовий обов'язок»і Положенням про пільги для військовослужбовців, військовозобов'язаних, осіб, звільнених з військової служби у відставку, та їх сімей, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 17.02.1981 №193, було передбачено зарахування часу перебування громадян на дійсній військовій службі у Збройних Силах СРСР до загального трудового стажу, безперервного трудового стажу та стажу роботи за спеціальністю.
Спільною постановою Центрального Комітету КПРС та Ради Міністрів СРСР «Про пільги військовослужбовцям, робітникам та службовцям, що знаходяться у складі обмеженого контингенту радянських військ на території Демократичної Республіки Афганістан, та їхнім сім'ям»від 17.01.1983 №59-27 було передбачено зарахування до вислуги років для призначення пенсії, один місяць служби за три місяці часу служби на території Демократичної Республіки Афганістан військовослужбовцям, що прослужили встановлений строк служби в цій країні, а тим, хто отримав поранення, контузії, каліцтво або захворювання - незалежно від строку служби, і час безперервного перебування у зв'язку з цим на лікуванні в лікувальних закладах.
Постановою Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР»від 12.09.1991 №1545-ХХІІ встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
Закон України «Про прокуратуру»не визначає порядок обчислення терміну строкової військової служби.
Отже, названі вище акти союзу РСР не суперечать Закону «Про прокуратуру»та іншим законодавчим актам України.
Вирішуючи питання про можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право прокурорам і слідчим на пенсію за вислугою років, необхідно виходити із того, що визначальною підставою у цьому випадку є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певних категорій, для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, щомісячного грошового утримання чи інших соціальних виплат. Основними актами, на підставі яких здійснюється таке регулювання, зокрема є: Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу»та Закон України «Про прокуратуру».
Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і повинна пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугою років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена, зокрема: спільною постановою Центрального Комітету КПРС та Ради Міністрів СРСР «Про пільги військовослужбовцям, робітникам та службовцям, що знаходяться в складі обмеженого контингенту радянських військ на території Демократичної Республіки Афганістан, та їхнім сім'ям», Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» тощо.
На думку колегії суддів, правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення, не виключають право на таке обчислення для прокурорів та слідчих прокуратури.
Зазначений висновок міститься також у також у Постанові ВСУ від 27.05.2008 року. Постанові ВАСУ від 02.09.2011 року.
Отже суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що час військової служби ОСОБА_1 під час виконання ним інтернаціонального обов'язку в складі обмеженого контингенту Радянських військ в Республіці Афганістан необхідно розраховувати як один місяць служби за три і такий пільговий стаж потрібно зарахувати до стажу трудової діяльності позивача при призначенні пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції є обґрунтованою та такою, що не підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст.195, 196, 198,199 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська залишити без задоволення.
Постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 28.09.2011 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: Л.П. Туркіна
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: В.В. Мельник