вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
14 березня 2012 р. Справа №2а-15452/11/0170/13
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Ольшанської Т.С., при секретарі Ківа А.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Національного університету біоресурсів і природокористування України
до Управління Держкомзему в м.Ялта АРК
третя особа-ОСОБА_1
про спонукання до виконання певних дій,
за участю представників сторін:
від позивача -ОСОБА_2, довіреність №3914 від 22.12.2011 року,
від відповідача -не з'явися,
від третьої особи -не з'явився.
Суть спору: Національний університет біоресурсів і природокористування України (далі -позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративною позовною заявою до Управління Держкомзему в м. Ялта АР Крим (далі-відповідач) в якому просить зобов'язати Управління Держкомзему в м. Ялта АР Крим вчинити дії щодо скасування реєстрації запису про державну реєстрацію документа що посвідчує право на земельну ділянку -державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_1, що зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011000700068.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 110.01.2012 відкрито провадження по адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представники відповідача та третьої особи у судове засідання не з'явились, про день та час його проведення були сповіщені належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надали.
Суд, вислухавши думку представника позивача, враховуючи, що в матеріалах справи є докази повідомлення відповідача та третьої особи про час та місце судового засідання належним чином, суд, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу у відсутність представників відповідача та третьої особи.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Судом встановлено, що Національний університет біоресурсів і природокористування України є юридичною особою (ідентифікаційний код 00493706), зареєстроване Голосіївською районною в місті Києві державною адміністрацією 20.11.2008 року, що підтверджується довідкою Головного управління статистики в АРК серія АА № 155452 від 24.11.2008, свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 213683.
31 березня 1995 року рішенням № 3 23 сесії Фороської селищної ради 21 скликання Кримському сільськогосподарському інститутові імені ОСОБА_3 було передано в постійне користування земельну ділянку площею 14,18 га із земель СКК “Форос” для створення навчально-дослідної станції по гірському садівництву та виноградарству, на підставі чого видано державний акт на право постійного землекористування серії І-КМ № 003074.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.04.1997 року № 313 “Про створення Кримського державного аграрного університету” на базі Кримського сільськогосподарського інституту, що був ліквідований, створено Кримський державний аграрний університет.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 березня 2003 р. N 179-р “Про утворення Кримського державного агротехнологічного університету” на базі Кримського державного аграрного університету, що був ліквідований, створено Кримський державний агротехнологічний університет.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 липня 2004 року “Про утворення Південного філіалу “Кримський агротехнологічний університет" Національного аграрного університету” на базі Кримського державного агротехнологічного університету, що було ліквідовано, утворено Південний філіал "Кримський агротехнологічний університет" Національного аграрного університету.
20.11.2008 Національний аграрний університет було перейменовано в Національний університет біоресурсів і природокористування України, що підтверджується довідкою Головного управління статистики в АРК серія АА № 155452 від 24.11.2008 року, свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 213683.
Ст. 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади -мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.
Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами (ст. 10 Закону).
Ст. 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” встановлює, що сільські, селищні, міські, районні в місті, районні, обласні ради проводять свою роботу сесійно. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні й інші акти у формі рішень, що доводяться до відома населення.
Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
Порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України.
Серед передбачених ст. 12 ЗК України повноважень сільських, селищних , міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам , надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.
У ст.78 ЗК України визначено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Згідно зі ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ст. 122 ЗК України).
У ст.125 ЗК України встановлено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
На час розгляду справи діє Постанова КМУ № 1021 від 09.09.2009, якою затверджений Порядок ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі Порядок №1021).
Згідно п. 1 Порядку №1021 вказано, що він визначає процедуру ведення за формою згідно з додатком Поземельної книги - документа, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, обмеження на використання земельної ділянки, суб'єктів прав на земельну ділянку та правовстановлюючі документи, а також дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, її цільове призначення, склад земельних угідь. Поземельна книга є власністю держави.
Відповідно до п. 3 Порядку №1021 облік поземельних книг ведеться відповідно до Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 1998 р. N 1893. Територіальний орган Держкомзему забезпечує зберігання поземельних книг з метою запобігання їх викраденню, втраті, знищенню або пошкодженню. Відповідальність за організацію зберігання поземельних книг несе керівник територіального органу Держкомзему згідно із законодавством. Поземельні книги зберігаються довічно.
Згідно з п.6 Порядку поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку:
у паперовому вигляді - територіальними органами Держкомзему;
в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" (далі - Центр кадастру) в районах, містах обласного (республіканського Автономної Республіки Крим) значення, мм. Києві та Севастополі, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (далі - автоматизована система).
Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється після визначення кадастрового номера в установленому порядку та прийняття відповідним органом, який здійснює розпорядження землями, рішення про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність (користування) чи після формування земельної ділянки на підставі документації із землеустрою за рішенням власника земельної ділянки про поділ або об'єднання земельних ділянок (п.13-1 Порядку №1021).
Відповідно до п. 27 Порядку №1021 запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) посадовою особою територіального органу Держземагентства на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису здійснюється шляхом внесення до автоматизованої системи відомостей про скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів посадової особи, яка скасувала (поновила) запис, та формування з використанням автоматизованої системи нових аркушів Поземельної книги, що засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держземагентства (п. 28 Порядку №1021).
Рішеннями № 06, 07, 08 33 сесії 5 скликання Фороської селищної ради від 28.11.2008 року земельна ділянка загальною площею 11,09 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 проектована до відводу для будівництва та обслуговування індивідуальних житлових будинків та господарських будівель з “земель сільськогосподарського призначення” переведена до категорії “землі житлової та громадської забудови”.
На 47 сесії Фороською селищною радою 5 скликання було прийнято Рішення № 24 від 30.10.2009 року, яким було затверджено проект землеустрою по відводу земельних ділянок розташованих за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 2,8463 га, для передачі їх у власність Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив”“СТІЗ “Перлина Фороса-2008”для житлового будівництва.
На підставі Рішення № 24 47 сесії Фороської селищної ради 5 скликання від 30.10.2009 ОСОБА_1, який є членом Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив”“СТІЗ “Перлина Фороса-2008” 19.06.2010 видано державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0715 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 (серія ЯЛ № 451280), який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011000700068.
30 серпня 2010 Господарським судом АР Крим було прийнято рішення по справі № 5002-28/3808-2010 (суддя Лукачов С.О.) за позовом Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим до Фороської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Національний університет біоресурсів і природокористування України, про визнання незаконними низки рішень Фороської селищної ради щодо затвердження схем генеральних планів забудови споживчим товариствам індивідуальних забудовників, позовні вимоги задоволено у повному обсязі, а рішення: № 06 від 28.11.2008 р. 33 сесії 5 скликання “Про затвердження Споживчому товариству індивідуальних забудовників “Перлина Фороса-2008”схеми генерального плану забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 від 28.11.2008 р. 33 сесії 5 скликання “Про затвердження Споживчому товариству індивідуальних забудовників “Фороський Бриз-2008”схеми генеральною плану забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_8 від 28.11.2008 р. 33 сесії 5 скликання “Про затвердження Товариству з обмеженою відповідальністю “Сокольськое ВП ЛТД” схеми генерального плану забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_7 від 16.10.2009 р. 46 сесії 5 скликання “Про затвердження проекту землеустрою по відводу земельної ділянки Обслуговуючому кооперативу “Житлово - будівельний кооператив “СТІЗ “Фороський Бриз-2008” та передачі у власність земельної ділянки загальною площею 6,4670 га за адресою: АДРЕСА_6 від 16.10.2009 р. 46 сесії 5 скликання “Про затвердження Товариству з обмеженою відповідальністю “Сокольськое ВП ЛТД” проекту землеустрою по відводу земельної ділянки площею 1.5022 га та надання його в оренду, строком на 49 років, для будівництва та обслуговування котеджного селища за адресою: АДРЕСА_4 від 30.10.2009 р. 47 сесії 5 скликання “Про затвердження проекту землеустрою по відводу земельної ділянки Обслуговуючому кооперативу “Житлово-будівельному кооперативу “СТІЗ “Перлина Фороса-2008” та передачі у власність земельної ділянки і загальною площею 2,8463 га за адресою: АДРЕСА_5 ”із земель Фороської селищної ради” - було визнано незаконними.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 09 листопада 2010 року апеляційну скаргу Фороської селищної ради на рішення господарського суду від 30 серпня 2010 року по справі № 5002-28/3808-2010 було задоволено частково, саме рішення -скасовано з мотивів того, що рішенням по справі було вирішено права та обов'язки інших осіб, що не були залучені до участі по справі, а саме Товариства з обмеженою відповідальністю “Сокольськое ВП ЛТД” та Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “СТІЗ “Перлина Фороса-2008”, та по справі Севастопольським апеляційним господарським судом було винесено постанову, якою позовні вимоги були задоволені у повному обсязі, а вищевказані рішення Фороської селищної ради були визнані незаконними.
Постанова Севастопольського апеляційного господарського суду від 09 листопада 2010 року у касаційному порядку оскаржена не була та набрала чинності відповідно до законодавства України.
В силу ч.3 ст.254 КАС України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Згідно ч.5 ст.124 Конституції України, судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно матеріалів справи, підставою оформлення ОСОБА_1 державного акту на право власності на земельну ділянку, було рішення Фороської селищної Ради № 24 47 сесії 5 скликання від 30.10.2009, але постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 09.11.2010 по справі № 5002-28/3808-2010 зазначене рішення було визнано незаконним.
Тобто, на даний час визнана незаконною підстава видачі третій особі Державного акту про право власності на земельну ділянку.
Крім того, а ні відповідачем, ні третьою особою не надано доказів прийняття Фороською селищною радою, як органом місцевого самоврядування, на якого покладено обов'язок щодо вирішення питання користування землями комунальної власності, які належать громаді смт. Форос, в порядку, передбаченому ЗК України, Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” будь-якого рішення щодо надання у власність земельної ділянки саме фізичної особі ОСОБА_1.
Також судом встановлено, що 13.05.2011 року позивач звернувся до Управління Держкомзему в м. Ялта з листом, за № 819 в якому просив вчинити визначені законодавством дії щодо скасування реєстрації записів про державну реєстрацію Державних актів про право власності на земельні ділянки, які були видані в тому числі на підставі рішення Фороської селищної Ради № 24 від 30.10.2009.
20.05.2011 позивачем було отримане відповідь на своє звернення від Управління Держкомзему в м. Ялта, з якої слідує, що відповідачем було направлено запит до Рескомзему АРК для отримання інформації про можливість анулювання реєстраційних записів про державну реєстрацію державних актів на землю та результат розгляду буде повідомлений додатково.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що у відповідача були відсутні передбачені п .13-1 Порядку № 1021 правові підстави для внесення в Поземельну книгу запису про реєстрацію за ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку площею 0,0715га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (стаття 161 Кодексу адміністративного судочинства України).
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.
Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами суд вважає необхідним стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
У судовому засіданні 14.03.2012 оголошена вступна та резолютивна частина постанови, згідно зі ст. 160 КАСУ постанова складена у повному обсязі 21.03.2012.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163 КАС України, суд
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Зобов'язати Управління Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим скасувати запис про державну реєстрацію за ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,0715 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 що здійснений в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди за № 011000700068.
3.Стягнути на користь Національного університету біоресурсів і природокористування України судовий збір у розмірі 29,60 грн. з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ольшанська Т.С.