Постанова від 03.04.2012 по справі 226/664/12

Справа № 226/664/12

ПОСТАНОВАІМЕНЕМУКРАЇНИ

03 квітня 2012 року Тульчинський районний суд

Вінницької області

В складі головуючого судді Рибчинського В.П.

при секретарі Грабовській Н.В.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Тульчинської РДА про визнання неправомірною бездіяльності та стягнення невиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

14.02.2012 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Тульчинської РДА про визнання неправомірною бездіяльності та стягнення невиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Свої позовні вимоги мотивує тим, що вона являється матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. На підставі ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язую тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. На підставі цього Закону, вона, як застрахована особа, має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому Законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Вона являється застрахованою особою з 2006 року.

Просить суд визнати неправомірною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Тульчинської РДА щодо невиплати їй допомоги у повному обсязі по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку за період з 14.08.2011 року по 23.10.2011 року та з 05.01.2012 року по 14.02.2012 року. Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Тульчинської РДА нарахувати та виплатити їй недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язую тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», обчислену з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 14.08.2011 року по 23.10.2011 року, з 05.01.2012 року по 13.02.2012 року включно з урахуванням виплачених сум. Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Тульчинської РДА виплачувати їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язую тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», в розмірі не менше прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 14.02.2012 року до досягнення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 трирічного віку.

В судове засідання позивачка не з'явилась, згідно поданої заяви, в якій позов підтримала, просила задоволити.

Представник управління праці та соціального захисту населення Тульчинської РДА просила відмовити в позові ОСОБА_1 подала заперечення та пояснила, що позивачка звернулася до управління праці та соціального захисту населення із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 18.08.2011 р., на якій зазначено, що вона попереджена про те, що у разі виходу на роботу зобов'язується повідомити управління праці та соціального захисту населення про даний факт.

На підставі поданих документів, Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001 р. ОСОБА_1 була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн. Проте, про свій вихід на роботу на повний робочий день ОСОБА_1 повідомила лише 17.01.2012 року і допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була припинена на підставі заяви позивачки у зв'язку з виходом на роботу на повний робочий день.

27.01.2012 року позивачка повторно звернулась до управління праці та соціального захисту населення із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

На підставі заяв та поданих документів, відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»їй було призначено допомогу.

Відповідно до п. 22 постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень. П. 22 вказаної постанови передбачає, що для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).

Як видно з поданої ОСОБА_3 заяви, документи на призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в залежності від доходу сім'ї заявницею не подавались. Тому, відповідно до поданих документів, їй була призначена допомога у мінімальному розмірі.

У разі подання відповідних документів до управління праці та соціального захисту населення на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, така допомога буде виплачуватись у разі виявлення для такої виплати законних підстав.

Крім того, в преамбулі ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», на який посилається позивачка, зазначено, що матеріальне забезпечення та соціальні послуги, що надаються за цим Законом, є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності». Крім того, згідно ст. 43 вищевказаного Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Виходячи з вищевикладеного можна зробити висновок, що така допомога виплачувалась з бюджету Фонду соціального страхування, який формується із страхових внесків, що сплачують застраховані особи. Відповідач же фінансується з державного бюджету та не є розпорядником коштів бюджету Фонду соціального страхування.

Також, згідно з рішенням Конституційного Суду N 20-рп/2011 від 26.12.2011 року, держава зобов'язана відповідним чином регулювати економічні процеси, встановлювати і застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян.

Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Відповідно до Конституції України основи соціального захисту визначаються виключно законами України, Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.

Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

Управління праці та соціального захисту населення здійснює виплату даного виду допомоги відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми». Допомога, у тих розмірах, які вимагає позивачка, даними нормативними актами не передбачена та виплачується з Державного бюджету України, а не бюджету Фонду соціального страхування.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Єдиним законом України, який Конституція України виокремлює серед інших - це закон про Державний бюджет України. Зокрема ст. 95 Конституції України встановлено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір та цільове спрямування цих видатків. Також суттєві його відмінності полягають у тому, що згідно з ст.96 Конституції України він приймається щорічно та має визначений термін дії, суб'єктом права законодавчої ініціативи щодо цього закону визначено лише Кабінет Міністрів України, а відповідно до ст. 117 Конституції, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України в межах його компетенції є обов'язковими для виконання. Відповідно до ч. 1 ст.48 Бюджетного кодексу розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Фінансування видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення громадян проводиться в межах коштів, передбачених законами України Про державний бюджет України на відповідний рік.

Суд, заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в позові ОСОБА_1 слід відмовити зі слідуючих підстав:

25.01.2012 року Конституційний Суд України ухвалив рішення № 3-рп/2012, відповідно до якого Конституційним Судом України визначено, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного Бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги -принципам пропорційності і справедливості. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 року прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких витрат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року.

А тому з 23.07.2011 року правомірність дій суб'єктів владних повноважень у зазначених категоріях справ судам необхідно перевіряти на відповідність вимогам Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»та Постанови Кабінету Міністрів від 06.07.2011 року №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».

Таким чином, суд при вирішенні справи керується Конституцією України, як Основним Законом, також Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»та Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік»та враховує прийняту 06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України Постанову № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», якою встановлено розміри виплат та прийняту 23.11.2011 року Кабінетом Міністрів України Постанову № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На підставі викладеного, керуючись ч. 4 ст. 9, ст. ст. 94, 99-100, 158-163 КАС України, Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», Постановою КМУ № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», Постановою № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд -

П О С Т А Н О В И В: :

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Тульчинської РДА про визнання неправомірною бездіяльності та стягнення невиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку -відмовити.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів до адміністративного апеляційного суду Вінницької області.

Суддя