Ухвала від 13.03.2012 по справі 2а-12658/10/1370

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2012 р. Справа № 69215/11/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Дяковича В.П., Носа С.П.

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 22 липня 2011 року про передачу справи за підсудністю у справі за позовом ОСОБА_1 до директора Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Павлюк Н.А. про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до директора Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Павлюк Н.А., в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо розгляду звернення ОСОБА_1 та членів його сім'ї, а також ОСОБА_3 та членів її сім'ї; винести додаткове судове рішення про спосіб виконання судового рішення щодо порядку поновлення прав позивача та членів його родини.

Ухвалою суду від 29.12.2010 року зазначену позовну заяву повернуто позивачеві, а ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.05.2011 року у справі №8956/11/9104 вказану вище ухвалу суду скасовано, а справу направлено для продовження розгляду зі стадії відкриття провадження в адміністративній справі. Ухвалою судді від 30.05.2011р. провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду в судовому засіданні.

Відповідач подав до суду клопотання від 16.06.2011 року про передачу справи з одного адміністративного суду до іншого у зв'язку із тим, що ця справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 22 липня 2011 року задоволено клопотання відповідача. Ухвалено адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до директора Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Павлюк Н.А. про визнання протиправними дій перерадати на розгляд Галицькому районному суду м. Львова як адміністративному суду.

Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради є виконавчим органом органу місцевого самоврядування, який підзвітний і підконтрольній раді, її виконавчому комітету та міському голові, а директор вказаного департаменту є відповідно посадовою особою місцевого самоврядування. Враховуючи положення ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, що визначає загальне правило територіальної підсудності, справу належить передати на розгляд місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідача, а саме - до Галицького районного суду м. Львова.

Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, вважаючи її винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 22 липня 2011 року і направити справу для продовження розгляду в провадження іншого судді.

Обгрунтовуючи доводи апеляційної скарги, апелянт зазначає, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій, чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Відповідно до п.3 та п.5 ст.18 КАС України справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових, чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом, як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача

Апелянт вказує на те, що упереджена, безпідставна ухвала від 22.07.2011 року Львівського окружного адміністративного суду порушує його право на судовий захист в Україні.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Згідно із ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Зі змісту ч.3 ст. 18 КАС України вбачається, що позивач наділений правом самостійно визначати предметну підсудність справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, щовідповідачем у справі є директор Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, а позовні вимоги стосуються визнання протиправними його дій щодо розгляду звернення.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно з положеннями ст. 140 Конституції України та ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 вказаного Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Суд першої інстанції обрав вірну позицію, що за змістом ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районноїу місті ради.

Згідно з п.1.1. Положення про департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, затвердженого рішенням Львівської міської ради №1206 від 27.10.2006 року (надалі - Положення) Департамент житлового господарства та інфраструктури є виконавчим органом Львівської міської ради, утворений на підставі ухвали міської ради від 06.07.2006 року № 94 «Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання» та згідно з чинним законодавством.

Пунктом 1.2. Положення визначено, що департамент у своїй роботі підконтрольний і підзвітний раді, виконавчому комітету, міському голові, першому заступнику міського голови. Департамент є відповідальним за виконання частини повноважень виконавчих органів міської ради, покладених на нього у встановленому порядку.

Таким чином, департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради за своїм юридичним статусом є виконавчим органом органу місцевого самоврядування і входить до системи місцевого самоврядування.

Згідно з ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно- розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Таким чином, з аналізу вказаних норм Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради є виконавчим органом органу місцевого самоврядування, який підзвітний і підконтрольній раді, її виконавчому комітету та міському голові, а директор вказаного департаменту є відповідно посадовою особою місцевого самоврядування.

Згідно із ч.ч. 1.2 ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 9 квітня 1999 року виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації, які є місцевими органами виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.

Суд апеляційної інстанції погоджується з позицією суду першої інстанції, що в розумінні ч.3 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, альтернативна підсудність може застосовуватись у випадку оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих державних адміністрацій, які і є місцевими органами виконавчої влади.

Враховуючи вищенаведене, та вимоги п.1 ч.1 ст. 18 КАС України, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що вказана справа підсудна місцевому загальному суду - Галицькому районному суду м. Львова як адміністративному суду.

Згідно п.1 ст.199 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін.

Керуючись ст. 195, п.п.1,2 ч.1 ст.197, п.1 ст.199, ст.ст. 205, 206, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 22 липня 2011 року про передачу справи за підсудністю у справі № 2а-12658/10 за позовом ОСОБА_1 до директора Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Павлюк Н.А. про визнання протиправними дій - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді В.П. Дякович

С.П. Нос