Постанова від 14.03.2012 по справі 2а-2809/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2012 р. Справа № 93673/11

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Дяковича В.П., Рибачука А.І.,

за участю секретаря судового засідання - Сердюк О.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова на постанову Личаківського районного суду м. Львова від 22 червня 2011 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

08 квітня 2011 року Личаківським районним судом м. Львова зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова про зобов'язання перерахунку пенсії згідно з ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, та виплати суми недоотриманої пенсії, внаслідок неправильного застосування показника середньої заробітної плати з 29 лютого 2010 року.

В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28 травня 2008 року порушує конституційні права позивача.

Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 12 квітня 2011 року відмовлено у поновленні ОСОБА_1 строку звернення до суду з позовом про перерахунок пенсії за період з 29 лютого 2010 року по 07 жовтня 2010 року та залишено в цій частині без розгляду.

Постановою Личаківського районного суду м. Львова від 22 червня 2011 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова щодо перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова провести перерахунок пенсії з 08 жовтня 2010 року та виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік в розмірі 1650 грн. 43 коп.

Зазначену постанову мотивовано тим, що всупереч Рішенню Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 перерахунок пенсії позивачу проведено відповідно до п. п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28 травня 2008 року.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідачем - Управлінням Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова, подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.

Апеляційну скаргу мотивовано тим, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу), яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.

Представник позивача у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги заперечила та просить таку залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, суд апеляційної інстанції, відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їх відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати з наступних підстав.

Встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком, одна такий продовжує працювати.

Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова із заявою про перерахунок пенсії, однак листом відповідача № 37/с-10 від 11 лютого 2011 року позивачу повідомлено, що перерахунок пенсії проведено відповідно до чинного законодавства (А. с. 06).

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 відновлено дію ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якими передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії із заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, за календарний рік, що передує року зверненню за призначенням пенсії.

Такі висновки суду першої інстанції, на переконання суду апеляційної інстанції, є хибними з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлено частиною другою статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням, зокрема страхового стажу, встановлено частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону.

Так, частиною другою статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

У редакції Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року, яка набрала чинності 01 січня 2004 року, зазначена формула була такою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци другий - шостий частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону (у редакції від 09 липня 2003 року) визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Аналіз частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу.

З огляду на викладене під час перерахунку пенсії у формулі Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск та К. Зокрема, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.

Таким чином, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (абзац четвертий частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Підпунктом «б» підпункту 9 пункту 35 розділу II Закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 1 січня 2008 року, абзац четвертий частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було викладено в новій редакції: «Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів».

Цим же Законом (підпункт «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II) частину четверту статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» викладено в такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію».

Тобто, з 01 січня 2008 року змінено показник середньої заробітної плати (доходу) - однієї із складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником має бути середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, положення підпункту «б» підпункту 9, підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

За таких умов, з 22 травня 2008 року відновили дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню.

28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яким встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції від 09 липня 2003 року).

В результаті, починаючи з 28 травня 2008 року діють два нормативно-правові акти (Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року), які по-різному регулюють розмір показника середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії.

Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, в даному випадку застосуванню підлягає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Як зазначалося вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.

Як наслідок, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік - є безпідставними.

Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на неповно, необ'єктивно і всебічно не з'ясованих обставинах, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 158-163, 1832, 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 207, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова задовольнити.

Постанову Личаківського районного суду м. Львова від 22 червня 2011 року в справі № 2а-2809/11 - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення дій - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: С. П. Нос

Судді: В.П. Дякович

А. І. Рибачук

Постанову складено в повному обсязі 16 березня 2011 року