Справа: № 2а-5838/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Григорович П.О.
Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.
Іменем України
"16" лютого 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Троян Н.М., Бужак Н.П.,
за участю секретаря Співак О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Центренерго»на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 червня 2011 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Центренерго»до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м.Києві та Київській області про визнання протиправною та скасування постанови, -
Публічне акціонерне товариство «Центренерго»(далі -Позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м.Києві та Київській області (далі - Відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови №564-КУ від 07.04.2011 року про накладення санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00грн. за правопорушення на ринку цінних паперів.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 30 червня 2011 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати необгрунтовану, на його думку, постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Вислухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 29.03.2011 року Відповідачем складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №582-КУ, відповідно до якого при розгляді особливої інформації від 06.01.2011 року вх.№104/05-02 виявлено ознаки порушення Позивачем вимог ст.41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»та пункту 1 глави 3 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року №1591 в частині не розміщення, у термін визначений чинним законодавством, Позивачем особливої інформації про розміщення цінних паперів на суму, що перевищує 25% статутного капіталу емітента в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, за інтернет-адресою www.stokmarket.gov.ua. Пункт І глави 3 розділу ІІ Положення передбачає строк розміщення у стрічці новин - протягом двох робочих днів з дати вчинення дії. Дію вчинено 23.12.2010 року, проте інформацію розміщено 29.12.2010 року.
Відповідач протягом року притягувався до відповідальності за неподання до Комісії квартальної інформації, про що винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 31.08.2010 року №669-ДМ.
Відповідачем відносно Позивача винесено постанову №564-КУ про накладання санкцій у вигляді штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17 000,00 грн.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»(далі - Закон).
Згідно ст.1 Закону державне регулювання ринку цінних паперів являє собою здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Положеннями ст.2 Закону визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; інтеграції в європейський та світовий фондові ринки; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.
Відповідно до ст.3 Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю; заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
За правилами ст.5 Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Статтею 8 Закону визначено повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, до переліку яких, зокрема, відноситься повноваження накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів, розробляти і затверджувати з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові для виконання нормативні акти, у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносити попередження, зупиняти на термін до одного року розміщення (продаж) та обіг цінних паперів того чи іншого емітента, дію ліцензій, виданих Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анулювати дію таких ліцензій.
На підставі наданих зазначеними правовими нормами повноважень Відповідачем 19.12.2006 року прийнято рішення від 19.12.2006 року №1591 "Про затвердження Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів".
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку, врегульовуються положеннями Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».
Згідно ч.ч.2-4 ст.41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" строки, порядок і форми розкриття особливої інформації про емітента та додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Особлива інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття особливої інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів від 19.12.2006 року №1591 (далі - Положення) регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Дія Положення поширюється на всіх емітентів цінних паперів, крім емітентів державних цінних паперів, інвестиційних сертифікатів.
Відповідно до п.1 гл.3 розділу ІІ Положення розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії. Розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки:
- у стрічці новин - протягом двох робочих днів з дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години третього робочого дня, з дня вчинення дії;
- в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів з дати вчинення дії;
- подання до Комісії - протягом десяти робочих днів з дати вчинення дії.
Згідно протоколу Наглядової ради ВАТ «Центренерго»від 23.12.2010 року №13/2010 прийнято рішення про затвердження рішення Дирекції ВАТ «Центренерго»від 20.12.2010 року про відкрите (публічне розміщення іменних) відсоткових облігацій товариства на суму 650 00 тис. грн.
Особлива інформація про розміщення цінних паперів ВАТ «Центренерго»на суму, що перевищує 25% статутного капіталу емітента в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в порушення п. І глави 3 розділу ІІ Положення розміщена лише 29.12.2010 року о 14 год. 22 хв., тобто з порушенням встановленого Положенням дводенного строку.
Позивач 29.12.2010 року на виконання п.13 розділу І Положення розмістив повідомлення про несвоєчасне розкриття особливої інформації, а 05.01.2011 року Позивачем надіслано звіт про особливу інформацію (відомості про прийняття рішення про розміщення цінних паперів на суму, що перевищує 25 відсотків статутного капіталу в паперовій та електронній формі, дата події 23.12.2010 року). Вказаний звіт отримано Відповідачем 06.01.2011 року.
Згідно п.2 розділу VII Положення встановлено, що за неподання, подання не в повному обсязі Інформації та/або подання недостовірної Інформації до Комісії, передбаченої цим Положенням, юридична особа несе відповідальність відповідно до закону.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що розміщення Позивачем повідомлення про несвоєчасне розкриття особливої інформації не звільняє останнього від відповідальності за невиконання вимог п. І глави 3 розділу ІІ Положення.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями п.14 ст.8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Відповідач наділений правом накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, анулювати ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Статтею 11 Закону встановлений перелік правопорушень на ринку цінних паперів та санкцій, які можуть застосовуватися до юридичних осіб за ці правопорушення, зокрема, даним положенням передбачено накладення штрафу у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації.
Пунктами 1-3 розділу IV Правил розгляду справ про порушення законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 11.12.2007 року №2272 (далі - Правила) встановлено, що уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів, розглядається справа про правопорушення та виноситься рішення за справою у точній відповідності із законодавством, оцінюються докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи.
За результатами розгляду справи уповноважена особа приймає рішення за справою, яке оформлюється у вигляді постанови (п.1 розділу VII Правил).
На думку колегії суддів Відповідачем обгрунтовано та правомірно, в межах компетенції та повноважень винесено постанову про накладення санкції за правопорушення Позивачем на ринку цінних паперів від 07.04.2011 року №564-КУ за нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у термін, визначений законодавством особливої інформації про розміщення цінних паперів на суму, що перевищує 25% статутного капіталу емітента, у виглялі штрафу в розмірі 17 000,00 грн.
Крім того, Відповідачем на виконання покладеного на нього частиною 2 статті 71 КАС України обов»язку щодо доказування, доведено правомірність прийнятої ним рішення.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Центренерго»залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 червня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді: Троян Н.М. Бужак Н.П.
Ухвала складена в повному обсязі 27 лютого 2012 року.