Справа: № 2-а-532/11 Головуючий у 1-й інстанції: Зінченко М.Г.
Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
Іменем України
"22" лютого 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Мацедонської В.Е.,
суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України у Катеринопільському районі Черкаської області на постанову Катеринопільського районного суду Черкаської області від 10 березня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України у Катеринопільському районі Черкаської області про перерахунок і виплату пенсійних виплат згідно ст.ст.39,50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",-
встановив:
23 лютого 2011 року позивач звернулася до Катеринопільського районного суду Черкаської області з позовом до Управління Пенсійного Фонду України у Катеринопільському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок та виплату доплати до пенсії, а також пенсії та додаткової пенсії відповідно до вимог ст. ст. 39, 50, 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за останні шість місяців і по даний час.
Постановою Катеринопільського районного суду Черкаської області від 10 березня 2011 року позовні вимоги позивача до Управління Пенсійного Фонду України у Катеринопільському районі Черкаської області про перерахунок і виплату пенсійних виплат згідно ст.ст.39,50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" задоволено, а саме: визнано протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України у Катеринопільському районі Черкаської області щодо відмови позивачу в перерахунку та виплаті державних пенсійних виплат згідно вимог ст.ст. 39,50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 23 серпня 2010 року; зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України у Катеринопільському районі Черкаської області провести позивачу нарахування та виплату доплати до пенсії за проживання в зоні посиленого радіологічного контролю з 23 серпня 2010 року в розмірі, визначеному абз.3 ч.1 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 року»та законами про Державний бюджет України на наступні роки, з урахуванням проведених виплат; зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України у Катеринопільському районі Черкаської області провести позивачу перерахунок та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду ІІ групи з 23 серпня 2010 року відповідно до ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та з урахуванням проведених виплат.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, Управління Пенсійного Фонду України у Катеринопільському районі Черкаської області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та постановити нову, якою відмовити в позові.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду -без змін з таких підстав.
Згідно зі п. 1 ч. 1 ст. 198, ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що на користь позивача необхідно здійснити перерахунок додаткової пенсії відповідно до ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”з розрахунку 75% від мінімальної пенсії за віком та 8 мінімальних пенсій за віком, та підвищення до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати встановленої на відповідний період згідно зі ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у Катеринопільському районі Черкаської області, визнаний інвалідом 2 групи захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС, віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується довідкою МСЕК серії МСЕ- № 007156 та посвідченням серії А № НОМЕР_1, виданим Черкаською облдержадміністрацією 20 січня 1999 року, проживає в смт. Катеринопіль, яке віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Відповідно до ст. 39 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю, мають бути підвищені у розмірі на одну мінімальну заробітну плату.
У відповідності до статті 49 Закону пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частиною 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”встановлено, що в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно з ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі: інвалідам 2 групи -75 % мінімальної пенсії за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Нарахування позивачу пенсії, додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до положень ст. 39, 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”відповідачем не здійснено, у зв'язку з чим він звернувся до суду за захистом своїх прав.
Всупереч ст. 39, 50, 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”позивачу вказані доплати виплачувалися частково, у фіксованому розмірі, визначеному Постановою КМУ № 836 від 26 липня 1996 по ст. 39 вказаного Закону та по ст. 50, 54 відповідно до Постанови КМУ від 28 травня 2008 № 530 “Про деякі питання соціального захисту окремих категоріям громадян”, а не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, як того вимагає вказаний Закон.
З огляду на те, що Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” має вищу юридичну силу в порівнянні з Постановою КМУ № 836 від 26 липня 1996 та Постановою КМУ від 28 травня 2008 № 530, відповідач неправомірно виплачував пенсію, додаткову пенсію та доплату до пенсії в меншому розмірі ніж це передбачено ст.ст. 39, 50, 54 зазначеного Закону.
Таким чином, апеляційна інстанція приходить до однозначного висновку про обгрунтованість висновків суду першої інстанції про наявність у позивача права на перерахунок пенсії, доплати до пенсії та додаткової пенсії в розмірі, передбаченому ст. ст. 39, 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст.183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України у Катеринопільському районі Черкаської області -залишити без задоволення.
Постанову Катеринопільського районного суду Черкаської області від 10 березня 2011 року -залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Грищенко Т.М. Лічевецький І.О.