Справа: № 2а-13368/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б.
Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.
Іменем України
"16" лютого 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Троян Н.М., Бужак Н.П.,
за участю секретаря Співак О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Комерційно-технічний центр «Охоронні системи»на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 23 березня 2011 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комерційно-технічний центр «Охоронні системи»до Санітарно-епідеміологічної станції Деснянського району м.Києва, третя особа: Громадська організація «Українська Федерація воднолижного спорту»за участю Прокуратури Деснянського району м.Києва про скасування постанови про застосування адміністративно-запобіжних заходів, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Комерційно-технічний центр «Охоронні системи»(далі -Позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Санітарно-епідеміологічної станції Деснянського району м.Києва (далі - Відповідач), третя особа: Громадська організація «Українська Федерація воднолижного спорту»(далі -Третя особа) за участю Прокуратури Деснянського району м.Києва та з урахуванням змінених позовних вимог просило скасувати постанову №274 від 08.10.2010 року про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 23 березня 2011 року в задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з»явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином відповідно до вимог ст.35 КАС України.
Враховуючи, що справу може бути вирішено на основі наявних у справі письмових доказів, а згідно ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи; апеляційною інстанцією не визнана обов»язковою особиста участь осіб, які беруть участь у справі, а тому колегія суддів визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 21.12.2006 року Київською міською радою прийняте рішення № 315/372 про передачу Позивачу в короткострокову оренду, терміном на 5 років, земельних ділянок для розміщення спортивно-оздоровчого центру з системою канатно - буксирувальних доріг в парку Дружби народів у Деснянському районі м. Києва.
06.03.2007 року Позивач звернувся до Відповідача з приводу погодження розташування об'єкту воднолижного комплексу.
Головним державним санітарним лікарем Деснянського району м.Києва надано Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи №03.04/1180.В від 12.03.2007 року про погодження проектних матеріалів "Спортивно-оздоровчого центру з системою канатно-буксирувальних доріг в парку Дружби народів у Деснянському районі м. Києва" та їх придатності для розробки проекту.
19.12.2007 року Позивачем на виконання рішення Київської міської ради №315/372 від 21.12.2006 року укладено договори оренди земельних ділянок, площею 0,4307 га, 1,4561 га та 0,0225 га у межах прибережно-захисної смуги строком на 5 років.
Після проведення санітарно-епідеміологічного обстеження у 2008 році споруджуваного спортивно-оздоровчого центру з системою канатно-буксирувальних доріг Головним державним санітарним лікарем Деснянського району м. Києва видано припис №7/2389 від 20.08.2008 року, яким зобов'язано Позивача розробити проектну документацію на об'єкт будівництва.
Згідно висновку №2957 від 23.04.2010 року Київська міська санепідемстанція погодила проект «Будівництво спортивно-оздоровчого центру з системою канатно-буксирувальних доріг у парку Дружби народів у Деснянському районі м.Києва», розроблений ТОВ «Творча майстерня ім. Едуарда Лещенка».
Прийняття об'єкта в експлуатацію не проводилось, дозвільні документи на експлуатацію спортивно-оздоровчого центру районною санітарно-епідеміологічною станцією не надавались.
02.07.2010 року згідно наказу Головного лікаря №37-од від 01.07.2010 року на виконання основних організаційних та санітарно-епідеміологічних заходів санепідстанції Деснянського району м.Києва на 2010 рік проведено комплексну перевірку спортивно-оздоровчого центру з системою канатно - буксирувальних доріг ТОВ КТЦ "Охоронні системи" в парку Дружби Народів м.Києва.
Перевірка проводилася в присутності адміністратора об'єкту ОСОБА_1, який відмовився від підпису на приписі та надання пояснень по виявленим санітарним правопорушенням, про що є відповідна відмітка в акті перевірки дотримання санітарного законодавства від 02.07.2010 року.
Відповідачем направлялося Позивачу повідомлення про розгляд справи про санітарне правопорушення від 02.07.2010 року та телефонограму-факс №1703 від 02.07.2010 року, відправлену на номер 246-43-53. Вказанне повідомлення прийняте секретарем Фалюш О.
Проте, на виклик до Деснянської СЕС 05.07.2010 року директор та представники Позивача не з»явилися.
06.07.2010 року керівництво Позивача звернулось до Міністерства охорони здоров'я України щодо неправомірних дій посадових осіб Деснянської СЕС під час перевірки спортивно-оздоровчого центру з системою канатно-буксирувальних доріг Позивача в парку Дружби Народів м.Києва.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України №272-адм від 19.07.2010 року призначено комісію за участю фахівців Центральної СЕС МОЗ України, Київської обласної СЕС, Київської міської СЕС та СЕС Деснянського району м. Києва з метою перевірки фактів, викладених у зверненні Позивача.
З 19.07.2010 року до 23.07.2010 року комісією Міністерства охорони здоров'я України здійснено перевірку.
Директора ТОВ КТЦ «Охоронні системи» телефонограмою-факсом №1872 від 20.07.2010 року запрошено особисто взяти участь в роботі комісії та прибути на об'єкт в парку Дружби народів 22.07.2010 року о 10:00 год.
В ході проведення перевірки встановлено, що на орендованій Позивачем території фактично споруджено близько половини запроектованих об'єктів першої черги будівництва, а саме: 2 пейнтбольно-футбольних поля, пейнтбольне поле, майданчик для міні-гольфу, тир, дитячий майданчик, гральний майданчик для петанг, водно-лижні канатні дороги (кільцева та лінійні), рейдер-зона (гардеробні, пункт прокату спортивного інвентарю), зона тренування на байдарках, каяках, катамаранах, 2 громадські дерев'яні вбиральні на 2 відділення (чоловіче на 7 місць і жіноче на 4 місця), в кожній вбиральні є умивальні раковини.
Представлений Висновок Санітарно-епідеміологічної експертизи №03/03-2216.В від 11.04.2007 року Деснянської райсанепідстанції на реалізацію продуктів харчування в авто-трейлері «Купава». Погоджений асортиментний перелік значно самовільно розширений, проводиться виготовлення перших та других страв, салатів без наявності відповідних умов. Працює 11 співробітників, медогляд пройдено своєчасно.
Водопостачання «гарячого цеху» та громадських вбиралень здійснюється з джерела невідомого походження. Представники Позивача відмовилися надати інформацію щодо наявності свердловини і місця її знаходження.
Каналізація - встановлено 2 ємкості, кожна по 4 куб.м., які розмішені біля громадських вбиралень і призначені для збору стоків вбиралень та гарячого цеху. Тверді побутові відходи збираються на спецмайданчику, де встановлено 6 контейнерів. Кришки на контейнерах відсутні.
За результатами роботи комісії Міністерства охорони здоров'я України складено Довідку з перевірки фактів, викладених в зверненні Позивача.
Згідно висновків комісії Позивачем в порушення вимог чинного законодавства: здійснювалося будівництво без розроблення та погодження в установленому законом порядку проектно-кошторисної документації та здійснювалась експлуатація об'єкту будівництва без введення його в експлуатацію.; мають місце численні відхилення від проектної документації, які можуть негативно вплинути на санітарно-епідеміологічну ситуацію в районі та привести до виникнення масових інфекційних захворювань серед відвідувачів центру.
Головному державному санітарному лікарю Деснянського району м.Києва рекомендовано вжити заходи, передбачені ст. 42 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» щодо припинення порушень санітарного законодавства ТОВ КТЦ «Охоронні системи» при експлуатації спортивно-оздоровчого центру з системою канатно-буксирувальних доріг у парку Дружби народів у Деснянському районі м. Києва.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами п.1.2 Інструкції про порядок застосування державною санітарно-епідеміологічною службою України адміністративно-запобіжних заходів право застосування адміністративно-запобіжних заходів щодо припинення порушення санітарного законодавства надано посадовим особам держсанепідслужби.
Пунктом 1.4. Інструкції про порядок застосування державною санітарно-епідеміологічною службою України адміністративно-запобіжних заходів (обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення) закріплено право застосування адміністративно-запобіжних заходів щодо припинення порушення санітарного законодавства надано посадовим особам державної санітарно епідемічної служби, зокрема, головному державному санітарному лікарю України, його заступникам, головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва, Севастополя та їх заступникам, головним державним санітарним лікарям водного, залізничного, повітряного транспорту, водних басейнів, залізниць, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Національної гвардії України, Служби безпеки України та їх заступникам, іншим головним державним санітарним лікарям та їх заступникам, а також іншим посадовим особам державної санітарно-епідеміологічної служби, що уповноважені на те керівники чи відповідних служб (за винятком права на прийняття рішення про припинення діяльності підприємств, виконання технологічних операцій, користування транспортом, та обмеження, тимчасової заборони або припинення будівництв). При наявності значних санітарних показань (заподіяння або реальна загроза заподіяння шкоди здоров'ю і застосування зазначених заходів с обов'язком указаних посадових осіб держсанепідслужби.
Пунктом 1.3 Інструкції передбачено, що адміністративно-запобіжні заходи можуть бути застосовані до підприємств і об'єктів всіх форм власності і підлеглості незалежно від того, чи притягнуті винні особи до відповідальності за порушення санітарного законодавства та чи відшкодовані збитки та компенсовані додаткові витрати органів, установ та закладів держсанепідслужби на проведення санітарних та протиепідемічних заходів.
З урахуванням роботи і рекомендації комісії Міністерства охорони здоров'я України винесено постанову №139 від 23.07.2010 року про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства.
Даною постановою тимчасово з 25.07.2010 року заборонено функціонування спортивно-оздоровчого центру з системою канатно-буксирувальних доріг ТОВ КТЦ «Охоронні системи» в парку Дружби Народів у м.Києві до усунення порушень санітарного законодавства.
Не проводячи заходів з усунення виявлених порушень санітарного законодавства, Позивач звернувся з листами №03/81, №03/82 від 03.09.2010 року та листом №03/90 від 08.09.2010 року до Головного державного санітарного лікаря м.Києва щодо скасування Постанови №139 від 23.07.2010 року. Останній листом №7262 від 05.10.2010 року підтвердив правомірність дій Головного державного санітарного лікаря Деснянського району м. Києва.
Постанова №139 від 23.07.2010 року про застосування адміністративно - запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства 08.10.2010 року скасована Рішенням №2704 в.о. Головного державного санітарного лікаря Деснянського району м.Києва Красножоном О.Л. за формальними ознаками - неправильно зазначено посаду особи, на яку покладається відповідальність за виконання постанови.
На розгляд питання щодо скасування Постанови №139 від 23.07.2010 року запрошувався керівник Позивача, однак інтереси Позивача представляла ОСОБА_4, яка відмовилась отримати рішення №2704 та постанову про застосування адміністративно - запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства №274 від 08.10.2010 року.
Постанова №274 від 08.10.2010 року направлена Позивачу рекомендованим листом 08.10.2010 року.
Згідно ст.33 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" основними напрямами діяльності державної санітарно-епідеміологічної служби, зокрема, є здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду.
За правилами ст.39 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів, установ, закладів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян.
Відповідно до п.п.4 та 5 Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 року №12174 основними завданнями державного санітарно-епідеміологічного нагляду є, зокрема, контроль за виконанням санітарного законодавства, санітарних та протиепідемічних (профілактичних) заходів, а також приписів, постанов і вимог, викладених у висновках, що видаються головним державним санітарним лікарем (далі - висновки); контроль за санітарною та епідемічною ситуацією на території України; вжиття заходів для припинення порушень санітарного законодавства та притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні таких правопорушень.
Державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється головними державними санітарними лікарями, їх заступниками, іншими посадовими особами, а також установами і закладами державної санітарно-епідеміологічної служби у порядку запобіжного та поточного нагляду. Згідно ст.15 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", підприємства, установи, організації та громадяни при використанні і розроблені нових технологій, проектуванні, розміщені, будівництві, реконструкції та технічному переобладнанні підприємств, виробничих об'єктів та споруд будь-якого призначення, планування та забудові населених пунктів та курортів, проектуванні та будівництві каналізаційних, очисних і гідротехнічних споруд, інших об'єктів зобов'язанні дотримуватися вимог санітарного законодавства.
Планування і забудова населених пунктів, курортів повинна передусім передбачити створення найбільш сприятливих умов для життя, а також для збереження і зміцнення здоров'я громадян.
Затвердження норм проектування, розроблення, виготовлення і використання нових машин, механізмів, устаткування, інших засобів виробництва, впровадження нових технологій здійснюються за погодженням з органами державної санітарно-епідеміологічної служби.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Крім того, акт перевірки та викладені в ньому висновки не є рішеннями суб'єкта владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, крім того, він не є юридичною формою рішення Відповідача, сам по собі не породжує певних правових наслідків для Позивача, не є актом індивідуальної дії, а тому не може бути предметом розгляду адміністративного судочинства.
З огляду на те, що чинним законодавством не передбачено можливості оскарження акту перевірки, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції про закриття провадження у справі в цій частині.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Комерційно-технічний центр «Охоронні системи»залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 березня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді: Троян Н.М. Бужак Н.П.