Справа: № 2а-2761/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Скочок Т.О.
Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
Іменем України
"21" лютого 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Мацедонської В.Е.,
суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
при секретарі Гринчуку В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 20 липня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Київської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3 про визнання неправомірними бездіяльності та дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 20 липня 2011 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Головного управління земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Київської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3 про визнання неправомірними бездіяльності та дій, зобов'язаня вчинити певні дії відмовлено повністю.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю. Свої вимоги апелянт мотивує тим, що дії суб'єкта владних повноважень -Головного управління земельних ресурсів КМДА про відмову в передачі на розгляд пленарного засідання Київської міської ради заяви ОСОБА_2 про внесення змін до рішення Київської міської ради від 22 серпня 2007 року №203/2037 та бездіяльність органу місцевого самоврядування -Київської міської ради, яка до теперішнього часу не розглянула на пленарному засіданні заяву ОСОБА_2 про внесення змін до рішення Київської міської ради від 22 серпня 2007 року №203/2037, порушує права та законні інтереси апелянта.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що позивач звернулась до Київського міського голови з заявою від 03 червня 2010 року, відповідно до якої повторно просила внести на розгляд сесії Київської міської ради заяву ОСОБА_2 від 20 грудня 2007 року про внесення змін до рішення сесії Київської міської ради від 22 серпня 2007 року №203/2037. Вказана заява була зареєстрована у Київській міській раді 08 червня 2010 року за вхідним номером Б-13207 та згідно резолюції заступника Київського міського голови -секретаря Київради від 08 червня 2010 року №29/233-Б-13207 була направлена до Головного управління земельних ресурсів для розгляду та надання відповіді.
У відповідь на звернення позивача від 03 червня 2010 року Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) направило лист №03-16/18955 від 22 червня 2010 року, в якому зазначило, що правові підстави для внесення змін до рішення Київської міської ради від 22 серпня 2007 року №203/2037 «Про приватизацію земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд у Солом'янському районі м.Києва»відсутні.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.118 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Статтею 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на її території належить, серед іншого, розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб. Надання земельних ділянок відноситься до повноважень Київської міської ради, крім того, відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, згідно якого до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту, здійснюють відповідні ради.
Відповідно до п.2 ст.22 Закону України «Про столицю України -місто-герой Київ»у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право, зокрема, встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.
Згідно п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
На реалізацію наданих повноважень Київською міською радою прийнято рішення від 15 липня 2004 року №457/1867 «Про порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві», яким затверджено Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві.
Відповідно до п.4 ст.1 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві (в редакції, що була чинною на час подачі заяви позивачем) клопотання про погодження місця розташування об'єкта, про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою (крім клопотань громадян про передачу земельних ділянок безоплатно у власність в межах визначених законодавством норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам) подаються до Київської міської ради через приймальню Київської міської ради з земельних питань.
Передача земельних ділянок із земель державної і комунальної власності безоплатно у власність юридичним особам або громадянам здійснюється на підставі рішення Київської міської ради за результатами розгляду документації із землеустрою, а у разі приватизації громадянами земельних ділянок, які перебувають у їх користуванні, - за результатами розгляду технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки (ст.4 вищенаведеного Тимчасового порядку).
Згідно ст.17 розділу 8 вищенаведеного Тимчасового порядку громадяни, у користуванні яких перебувають земельні ділянки, мають право на їх приватизацію для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки), будівництва індивідуальних гаражів, індивідуального дачного будівництва, ведення садівництва.
При цьому статтею 18 цього ж Тимчасового порядку передбачено, що на підставі доручення (резолюції) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради до заяви про приватизацію земельної ділянки Головне управління земельних ресурсів розглядає подані громадянином технічні матеріали та документи. За умови відповідності поданих технічних матеріалів та документів законодавству Головне управління земельних ресурсів готує проект рішення Київської міської ради про приватизацію земельної ділянки або направляє громадянину повідомлення про необхідність приведення поданих технічних матеріалів та документів у відповідність до норм законодавства чи про відсутність правових підстав для приватизації земельної ділянки. У разі необхідності приведення громадянином поданих ним технічних матеріалів та документів у відповідність до норм законодавства Головне управління земельних ресурсів здійснює підготовку проекту рішення Київської міської ради про приватизацію земельної ділянки лише після приведення громадянином таких матеріалів і документів у відповідність до норм законодавства. У разі наявності правових підстав для приватизації громадянином земельної ділянки Головне управління земельних ресурсів готує проект рішення про приватизацію земельної ділянки та подає його разом з наданими громадянином технічними матеріалами та документами (кадастровою справою) до Київської міської ради в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Пунктом 3.12. Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 року №182/342, передбачено повноваження Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) щодо підготовки та подачі в установленому порядку проектів рішень Київської міської ради, розпоряджень Київського міського голови, розпорядження виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), а також подачі своїх висновків з питань, зокрема, розпорядження землями в межах міста Києва; передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок в користування, вилучення земельних ділянок.
Суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку, що рішенням Київської міської ради від 15 липня 2004 року №457/1867 «Про порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві»врегульовано порядок підготовки документів, які стосуються передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність в м.Києві, для розгляду Київською міською радою, а також делеговано Головному управлінню земельних ресурсів повноваження здійснювати попередній розгляд поданих заявником технічних матеріалів та документів, з подальшим прийняттям рішення про передачу (надання) земельної ділянки Київською міською радою у відповідності до вищенаведеного Тимчасового порядку, а також ст.118 Земельного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до заяви від 03 червня 2010 року позивач повторно просила внести на розгляд сесії Київської міської ради заяву ОСОБА_2 від 20 грудня 2007 року про внесення змін до рішення сесії Київської міської ради від 22 серпня 2007 року №203/2037. Однак, зазначена заява позивача від 20 грудня 2007 року розглядалась Головним управлінням земельних ресурсів та позивачу на неї надано відповідь (№03-16/3393 від 30 січня 2008 року), копію якої ОСОБА_2 додано до її заяви на ім'я Київського міського голови від 03 червня 2010 року.
Крім того, згідно постанови Солом'янського районного суду м.Києва від 09 червня 2009 року, яка набрала законної сили згідно ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2010 року, відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, Київської міської ради, третя особа: ОСОБА_3 про зобов'язання Київської міської ради внести зміни в рішення від 22 серпня 2007 року №203/2037 «Про приватизацію земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд у Солом'янському районі міста Києва»в частині розміру наданій ОСОБА_2 у приватну власність земельної ділянки.
Належних та допустих доказів щодо оскарження позивачем рішення Київської міської ради від 22 серпня 2007 року №203/2037 «Про приватизацію земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд у Солом'янському районі міста Києва»в частині розміру наданій ОСОБА_2 у приватну власність земельної ділянки суду не надано, зазначене рішення на час розгляду справи в суді не змінено, не скасовано та не припинило свою дію.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, з яким погоджується колегія суддів щодо безпідставного та необґрунтованого твердження позивача про неправомірність бездіяльності Київської міської ради щодо нерозгляду на пленарному засіданні заяви ОСОБА_2 (від 08 червня 2010 року № 29/233-Б-13207), а також неправомірність дій Головного управління земельних ресурсів про відмову в передачі на розгляд пленарного засідання Київської міської ради заяви ОСОБА_2 від 03 червня 2010 року, враховуючи, що позивачем у поданій на ім'я Київського міського голови заяві ставилось питання про внесення на розгляд сесії Київської міської ради її заяви від 20 грудня 2007 року щодо якої Головним управлінням земельних ресурсів вже надавалася відповідь (№03-16/3393 від 30 січня 2008 року) та повідомлялися причини щодо відсутності правових підстав для внесення змін до рішення Київської міської ради від 22 серпня 2007 року №203/2037 в частині визначення часток земельної ділянки по вул.Азовська, 8 в м.Києві, переданої у спільну часткову власність ОСОБА_2 та ОСОБА_3, а тому відповідачі діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 20 липня 2011 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 27 лютого 2012 року.
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Грищенко Т.М. Лічевецький І.О.