Постанова від 27.03.2012 по справі 5024/1748/2011

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" березня 2012 р. Справа № 5024/1748/2011

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Т. Дроботової - головуючого

Т. Гоголь

Л. Рогач

за участю представників:

позивачане з'явилися (про час і місце судового засідання повідомлено належно)

відповідачане з'явилися (про час і місце судового засідання повідомлено належно)

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Антонівської селищної ради

на постановувід 22.12.2011 р. Одеського апеляційного господарського суду

у справі№ 5024/1748/2011 господарського суду Херсонської області

за позовомХерсонської міської ради

до - Антонівської селищної ради

- Приватної виробничої фірми "Ремтранс"

провизнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору оренди

Ухвалою від 24.02.2012 р. колегією суддів Вищого господарського суду у складі: головуючий -Дроботова Т.Б., судді Волковицька Н.О., Рогач Л.І. касаційна скарга Антонівської селищної ради була прийнята до провадження та призначена до розгляду на 13.03.2012 р.

У зв'язку з хворобою судді Волковицької Н.О. у судовому засіданні 13.03.2012 р. справа розглядалась по суті колегією суддів Вищого господарського суду України у складі: головуючий -Дроботова Т.Б., судді Гоголь Т.Г., Рогач Л.І., згідно розпорядження Секретаря другої судової палати Вищого господарського суду України від 12.03.2012 р., про що присутніх було повідомлено. Відводів складу суду не заявлено.

Ухвалою від 13.03.2012 р. продовжено строк та відкладено розгляд справи за клопотанням сторони на 27.03.2012 р.

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2011 р. Херсонська міська рада звернулась до господарського суду Херсонської області з позовом до Антонівської селищної ради та ПВФ "Ремтранс" про:

- визнання незаконним та скасування підпункту 1.1 пункту 1 та підпункту 2.1 пункту 2 рішення Антонівської селищної ради від 19.06.2007 р. № 209 "Про затвердження проекту землеустрою, технічної документації, передачу в оренду земельних ділянок підприємствам в смт. Антонівка для здійснення підприємницької та іншої діяльності, вважати втратившим чинність Державний акт на право постійного користування землею";

- визнання недійсним укладеного 09.07.2007 р. між Антонівською селищною радою та ПВФ "Ремтранс" договору оренди земельної ділянки площею 0,0462 га, розташованої в смт. Антонівка, вул. 20 Східна, 30.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розпорядження земельною ділянкою щодо якої прийнято спірне рішення селищною радою та укладеного договір оренді між відповідачами належить міській раді, оскільки об'єкт оренди знаходиться в адміністративних межах міста Херсона, а не Антонівської селищної ради.

У відзиві на позовну заяву Антонівська селищна рада просила припинити провадження у даній справі з посиланням на те, що спір є адміністративним і має вирішуватися в порядку Кодексу адміністративного судочинства України.

Крім того, відповідач вказував на те, що розмежування земель комунальної власності між м. Херсоном та сел. Антонівка не проведено , а тому відсутні підстави для розпорядження Херсонською міською радою землями, якими розпоряджається Антонівська селищна рада.

Рішенням господарського суду Херсонської області від 04.10.2011 р. (суддя Задорожна Н.О.) позовні вимоги задоволені, визнано недійсним підпункт 1.1 пункту 1 та підпункту 2.1 пункту 2 рішення Антонівської селищної ради від 19.06.2007 р. № 209 "Про затвердження проекту землеустрою, технічної документації, передачі в оренду земельних ділянок підприємствам в смт. Антонівка для здійснення підприємницької та іншої діяльності, вважати втратившим чинність Державний акт на право постійного користування землею.

Визнано недійсним укладений між Антонівською селищною радою та приватною виробничою фірмою "Ремтранс" договір оренди земельної ділянки площею 0,0462га, яка знаходиться в смт. Антонівка, вул. 20 Східна, 30, зареєстрованій у Херсонському міськвідділі ДП "ХРЦДЗК", від 24.07.2007 р. № 040771300015.

Мотивуючи рішення суд першої інстанції, зокрема, зазначив, що рішення Херсонської обласної ради № 311 від 10.03.1994 р., яким селищна рада обґрунтовує своє право щодо здійснення повноважень в сфері регулювання земельних відносин по наданій в оренду за оспорюваним договором земельній ділянці, втратило чинність на підставі рішення Херсонської обласної ради від 14.01.200 2р. № 493, і докази скасування цього рішення у встановленому порядку відсутні.

За апеляційною скаргою Антонівської селищної ради Одеський апеляційний господарський суд (судді: Бандура Л.І., Поліщук Л.В., Туренко В.Б.) переглянувши рішення господарського суду Херсонської області від 04.10.2011 р. в апеляційному порядку, постановою від 22.12.2011 р. залишив його без змін.

Антонівська селищна рада подала до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить судові рішення скасувати та припинити провадження у справі, обґрунтовуючи доводи касаційної скарги порушенням та неправильним застосуванням судами норм матеріального та процесуального права.

Скаржник зазначає, що фактично межі м. Херсона та смт Антонівка не розділені просторовою територією, а зливаються у суміжні вулиці і на час розгляду справи розмежування земель комунальної власності між м. Херсон та сел. Антонівка не проведено, межі м. Херсона та смт Антонівка згідно статті 176 Земельного кодексу України державним актом не посвідчені, стан справ з межами населених пунктів -смт Антонівка та м. Херсон у порядку визначеному Земельним кодексом України не змінювався, і спірна земельна ділянка обліковується у складі земельного кадастру за смт Антонівка, а повноваження згідно статті 12 Земельного кодексу України здійснює Антонівська селищна рада.

Крім того, заявник касаційної скарги вказував на те, що в межах адміністративної справи № 2-а-9075/11 було розглянуто питання щодо відсутності повноважень у Херсонської міської ради та встановлено наявність таких повноважень у Антонівської селищної ради щодо розпорядження, зокрема, і спірною земельною ділянкою.

Скаржник також звертав увагу на те, що рішення Херсонської обласної ради народних депутатів від 1.01.2002 р. № 493 "Про визнання таким, що втратило чинність рішення обласної ради від 10.03.1994 № 311", яким в свою чергу було затверджено технічну документацію по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної ради народних депутатів, а також населених пунктів на території цієї ради, Антонівською селищною радою у 2010 році оскаржено до адміністративного суду.

Крім того, як зазначив скаржник, спір між міською радою та Антонівською селищною радою щодо розмежування земель не підлягає розгляду у господарських судах.

Заслухавши доповідь судді -доповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами під час розгляду справи, Херсонською філією інституту землеустрою "Укрземпроект" на замовлення Херсонського міськкомунгоспу за договором від 07.12.1983 р. № 258 з додатковою угодою від 06.03.1984 р. № 7 розроблений Проект встановлення межі м. Херсона із землекористування спецрадгоспу "Херсонський", радгоспу-заводу "Янтарний", радгоспу "Овочевий" Херсонського міськвиконкому Херсонської області. Згідно з його графічною частиною, межа між м. Херсоном та смт. Антонівкою проходить по Кіндійському шосе, вул. 22 Східній та вул. Кіндійській.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 04.09.1984 № 7541-Х "Про зміну меж міста Херсона" до меж міста включено 1052, 9 га земель, раніше відведених під житлове і промислове будівництво, село Приміське і селище Урожайне Зеленівської селищної Ради Дніпровського та селище Садове Комишанської селищної Ради Комсомолького районів міста Херсона разом із прилеглими землями загальною площею 242,1 га, які генеральним планом розвитку міста передбачені під житлове і промислове будівництво.

Відповідно до розпорядження Ради Міністрів УРСР від 07.07.1989 р. № 234-р та додатку до нього № 40 Херсонському міськвиконкому в постійне користування надано 143,1 га земель радгоспу-заводу "Янтарний", м. Херсон, під індивідуальне житлове будівництво.

Рішенням Херсонської обласної Ради народних депутатів від 10.03.1994 р. № 311 "Про затвердження технічної документації по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної Ради народних депутатів, а також населених пунктів на території цієї Ради" затверджено розроблену технічну документацію по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної Ради народних депутатів, а також меж населених пунктів на її території, якою передбачено: загальна територія цієї Ради - 4573,6 га, в тому числі смт. Антонівка -1547,4 га та селище Молодіжне - 37,3 га.

Рішенням Херсонської обласної Ради народних депутатів від 14.01.2002 р. № 493 визнано таким, що втратило чинність рішення Херсонської обласної Ради народних депутатів від 10.03.1994 р. № 311.

Судами також встановлено, що 19.06.2007 р. Антонівською селищною радою прийнято рішення № 209 "Про затвердження проекту землеустрою, технічної документації, передачу в оренду земельних ділянок підприємствам в смт. Антонівка, для здійснення підприємницької та іншої діяльності, вважати втратившим чинність Державний акт на право постійного користування землею", згідно підпункту 1.1. пункту 1 та підпункту 2.1 пункту 2 якого сільрадою затверджено проект землеустрою, технічну документацію щодо відведення ПВФ "Ремтранс" земельної ділянки площею 0,0462 га під розміщення критої стоянки службового автотранспорту в смт. Антонівка, вул. 20 Східна, 30, із земель, що перебувають в постійному користуванні виробничо-будівельної кооперативної пересувної механізованої колони № 18, а також передано фірмі в оренду зазначену земельну ділянку строком на 10 років.

На підставі названого рішення 09.07.2007 р. між Антонівською селищною радою (орендодавець) та ПВФ "Ремтранс" було укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає строком на 10 років земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,0462 га -під розміщення критої стоянки службового автотранспорту, яка знаходиться в смт. Антонівка, вул. 20 Східна, 30, із земель, що перебувають в постійному користуванні виробничо-будівельної кооперативної пересувної механізованої колони № 18.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору у даній справі є вимога Херсонської міської ради про визнання незаконним та скасування підпункту 1.1 пункту 1 та підпункту 2.1 пункту 2 рішення Антонівської селищної ради від 19.06.2007 р. № 209 та визнання недійсним укладеного 09.07.2007 р. між Антонівською селищною радою та ПВФ "Ремтранс" договору оренди земельної ділянки площею 0,0462 га, розташованої в смт. Антонівка, вул. 20 Східна, 30, з посиланням на перевищення селищною радою повноважень, оскільки спірна земельна ділянка знаходиться в межах міста, і розпорядження нею належить міській раді.

Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

За статтею 2 Земельного кодексу України земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, суб'єктами в яких виступають громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами -землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні паї (частки).

Відповідно до частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами статті 78 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення) право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Згідно пункту б) статті 80 цього Кодексу, суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності (частини 1, 2 статті 83 Земельного кодексу України).

Пунктом 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.

За приписами статті 124 вказаного Кодексу (в редакції, чинній на час прийняття оспорюваного рішення та укладення відповідного договору оренди) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно пункту 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Підставами для визнання акта недійсним є, зокрема, невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Здійснюючи судовий розгляд справи судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що при прийнятті оскаржуваного рішення та укладенні спірного договору оренди вищевказаної земельної ділянки Антонівська селищна рада перевищила свої повноваження щодо розпорядження землями відповідної територіальної громади, оскільки відповідно до Указу Президії Верховної Ради УРСР від 04.09.1984 року межа між містом Херсоном та смт. Антонівка проходить по Кіндійському шосе, вул. 22 Східній, вул. Кіндійській, що також підтверджується листами Управління Держкомзему у місті Херсоні Херсонської області від 20.11.2009 р. № 06-863, комісії з проведення реорганізації названого Управління від 19.04.2011 р. № 01-778 та ДП "Херсонський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" від 16.12.2011 р. № 01-05/1269.

Судами встановлено, що згідно картографічних матеріалів спірна земельна ділянка, розташована за адресою: вул. 20 Східна, 30, знаходиться на території міста Херсона, а тому Антонівська селищна рада при передачі спірної земельної ділянки в оренду ПВФ "Ремтранс" вийшла за межі своїх повноважень, у зв'язку з чим підпункт 1.1 пункту 1 та підпункт 2.1 пункту 2 рішення Антонівської селищної ради від 19.06.2007 р. № 209, а також договір оренди земельної ділянки від 09.07.2007 р., укладений між відповідачами, підлягають визнанню недійсними.

Доводи скаржника про те, що даний спір не підлягає розгляду у господарському суді, судовою колегією не приймаються до уваги, оскільки в даній справі предметом спору є вимога щодо недійсності рішення органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у користування та визнання недійсним договору оренди землі, а за змістом статей 13, 14 Конституції України, статті 11 Цивільного кодексу України, статей 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України, рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог Земельного кодексу України, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності). Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам, про що правомірно було зазначено судом апеляційної інстанції.

Судом апеляційної інстанції також не були взяті до уваги твердження Антонівської селищної ради про безпідставність прийняття Херсонською обласною Радою народних депутатів рішення № 493 від 14.01.2002 р., з огляду на відсутність в матеріалах справи доказів визнання цього рішення облради недійсним чи скасування, як й не було надано таких доказів до суду касаційної інстанції.

Посилання скаржника на те, що постановою Дніпровського районного суду м. Херсона від 23.06.2011 р. у справі № 2а-2104/11 задоволено адміністративний позов ФОП Райтаровського М. А. до Управління Держкомзему у м. Херсоні про визнання протиправною відмови у наданні позитивного висновку, визнання незаконним і скасування висновку та зобов'язання вчинити певні дії, судом апеляційної інстанції також не взяті до уваги, оскільки у вказаній постанові судом була надана юридична оцінка висновку Управління, а не встановлено факт непроходження межі між м. Херсоном та смт Антонівкою по Кіндійському шосе, вул. 22 Східній, вул. Кіндійській.

Відповідно до статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Враховуючи викладене, беручи до уваги приписи законодавства та встановлені судами першої та апеляційної інстанції під час здійснення судового провадження обставини справи, судова колегія погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог, вважає прийняті у справі рішення та постанову такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстав для їх зміни чи скасування не вбачається, а викладені у касаційній скарзі доводи заявника колегія суддів вважає непереконливими та такими, що не відповідають приписам законодавства та встановленим обставинам справи.

Керуючись пунктом 1 статті 1119, статтями 1115, 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 22.12.2011 р. у справі № 5024/1748/2011 та рішення господарського суду Херсонської області від 04.10.2011 р. залишити без змін, а касаційну скаргу -без задоволення.

Головуючий суддя Т. Дроботова

Судді: Т. Гоголь

Л. Рогач