19.11.07р.
Справа № А36/534-07
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "РосІн", м.Дніпропетровськ
до -Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області, м.Дніпропетровськ
-Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м.Дніпропетровська, м.Дніпропетровськ
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень.
Суддя Кожан М.П.
Секретар судового засідання Тесля М.М.
Представники:
від позивача: Литвиненко Н.А., доручення б/н від 16.11.07р.
від відповідача-1: Куцевол Д.В., доручення №25507/10/10-031 від 24.09.07р.
від відповідача-2: Пирогова М.В., доручення №43126/10/10-039 від 25.10.06р
Справа розглядається на підставі ч.6 Розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська від 26.02.2007р. № 0000492306/0 та №0000502306/0, від 23.03.2007р. № 0000492306/1 та №0000502306/1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачами порушено встановлені ст.. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» терміни для надання рішення про результати розгляду скарги, у зв'язку з чим відповідно до підпункту 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 вказаного закону вказана скарга вважається задоволеною на користь платника податків.
Відповідач вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені у відповідності з діючим законодавством та просить в позові відмовити.
Згідно ст.160 Кодексу адміністративного судачинства України в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд, -
Працівниками Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська була здійснена планова виїзна документальна перевірка фірма "РосІн" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України (акт перевірки від 14 лютого 2007 року № 123/23-6-30325894). Перевірка підприємства здійснювалася за період з 01.01.2003 року по 31.12.2006 року.
На підставі вказаного акту перевірки з врахуванням адміністративного оскарження у порядку ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» №2181-III від 21.12.2000р. із змінами та доповненнями (в подальшому «Закон №2181») відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення № 0000492306/0 від 26.02.2007р. та № 0000492306/1 від 23.03.2007р. якими визначено позивачу податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 584грн.00коп.., в тому числі за основним платежем 414грн.00коп., штрафні (фінансові) санкції 170грн.00коп.; №0000502306/0 від 26.02.2007р. та №0000502306/1 від 23.03.2007р.., яким зменшено позивачу суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за 4міс.2005р. на 24,00грн., 5міс.2005р. на 24,00грн. у зв'язку з порушення позивачем пп.3.2.1 п.3.2 ст.3 Закону України «Про податок на додану вартість».
Порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби встановлено пунктом 5.2 статті 5 Закону №2181 та Положенням про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 02.03.2001 №82 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2001 за № 238/5429 (із змінами і доповненнями) (далі -Положення №82).
Відповідно до підпункту 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181 та пунктів 4, 5 Положення №82, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.
Відповідно до підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181 та пункту 12 Положення №82, процедура адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення закінчується останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 зазначеного Закону та підпунктом 5.1 пункту 5 зазначеного Положення, для подання заяви (скарги) про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява (скарга) не була подана у зазначений строк.
Скарга (заява), подана з порушенням строків, визначених Законом і Положенням, не підлягає розгляду органами державної податкової служби (пункт 7 Положення № 82).
Зазначеною нормою Закону №2181 та Положенням №82 чітко визначено, що повторна скарга подається платником податку до контролюючого органу вищого рівня, протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді (вмотивованого рішення) на першу (попередню) скаргу.
Як вбачається з матеріалів справи, за наслідками розгляду первинної скарги позивача ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська було прийняте рішення №11761/10/25-025 від 23.03.2007р. про розгляд первинної скарги та надіслане на адресу товариства рекомендованим листом з повідомленням про вручення (поштове повідомлення від 24.03.2007 №5932). Відповідно до вказаного поштового повідомлення, рішення про розгляд первинної скарги отримане товариством 27 березня 2007 року.
Повторну скаргу від 13.04.2007р. №4 позивачем (оскаржено податкові повідомлення-рішення ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська від 23 березня 2007 року №0000492306/1, №0000502306/1) подано до ДПА у Дніпропетровській області 13 квітня 2007 року (вхідний №297/11/С від 13 квітня 2007 року ДПА у Дніпропетровській області) - з порушенням законодавчо встановленого десятиденного строку для подання повторних скарг на вищезазначені податкові повідомлення-рішення.
Державна податкова адміністрація у Дніпропетровській області своїм рішенням від 03.05.2007 року №11214/10/25-008 повідомила позивача про залишення повторної скарги товариства без розгляду. Рішення ДПА у Дніпропетровській області від 03.05.2007 року №11214/10/25-008 було оскаржено товариством до ДПА України, яка своїм рішенням від 04.06.2007р. №11032/7/25-0115 залишила його без змін.
Пунктом 5.3 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій визначено, що у разі подання платником податків скарги щодо визначеного в податковому повідомленні податкового зобов'язання з дотриманням вимог Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.12.96 №29 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 18.12.96 за №723/1748 (в редакції наказу від 02.03.2001 №82), структурний підрозділ, який склав таке податкове повідомлення, у день отримання скарги (інформації про подання повторної скарги) уносить відповідні дані до реєстру податкових повідомлень.
Після закінчення розгляду скарги структурний підрозділ, який склав таке податкове повідомлення, підшиває другий примірник вмотивованого рішення за скаргою платника податків, у тому числі рішення про продовження терміну розгляду скарги, або рішення про податковий компроміс до справи платника податків поряд з корінцем податкового повідомлення, що оскаржувалося, та:
а) у разі часткового скасування раніше прийнятого рішення про нарахування суми податкового зобов'язання складає та направляє платнику податків згідно із зазначеним Порядком нове податкове повідомлення, при цьому раніше надіслане податкове повідомлення вважається відкликаним;
б) у разі збільшення податковим органом суми податкового зобов'язання за результатами розгляду скарги платника податків складає та направляє платнику податків згідно із зазначеним Порядком окреме податкове повідомлення на суму збільшення податкового зобов'язання, при цьому раніше надіслане податкове повідомлення не відкликається.
З метою доведення до платника податків граничного строку сплати податкового зобов'язання, зазначеного в раніше надісланому податковому повідомленні (у разі, якщо сума податкового зобов'язання за результатами розгляду скарги збільшується або залишається без змін, а раніше надіслане податкове повідомлення не відкликається), податковим органом складається та надсилається (вручається) платнику податків податкове повідомлення, яке має номер первинного податкового повідомлення, при цьому через дріб проставляється номер скарги, щодо якої воно складене (1 - для першої, 2 - для другої тощо), крім того, таке податкове повідомлення містить новий граничний термін сплати податкового зобов'язання.
Відповідно до зазначеного пункту Порядку, податковим органом за розглядом скарги платника податків складається та надсилається (вручається) платнику податків податкове повідомлення з метою доведення граничного строку сплати податкового зобов'язання, зазначеного в раніше надісланому податковому повідомленні.
З огляду на зазначене, податкове повідомлення, що складається за розглядом скарги, є похідною від рішення прийнятого за розглядом скарги і не є відповіддю (рішенням) на скаргу платника податків. Відповідно, 10-ти денний строк для подання повторної скарги не може відраховуватись від дня отримання платником податків податкового повідомлення, складеного на підставі рішення про результати розгляду скарги.
У останньому абзаці рішення ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська від 23.03.2007 №11761/10/25-025 про результати розгляду первинної скарги зазначено, що у разі незгоди ТОВ Фірма «Росін" з рішенням за розглядом первинної скарги, податкові повідомлення-рішення від 26.02.2007 №0000492306/0 і №0000502306/0 можуть бути оскаржені до ДПА у Дніпропетровській області протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання рішення за розглядом первинної скарги ...
Пунктом 3 Положення №82, зокрема, визначено:
- Скарга (заява) повинна бути викладена в письмовій формі та надіслана до органу державної податкової служби поштою з повідомленням про вручення або передана фізичною чи юридичною особою - платником податку через представника.
- Скарга (заява), оформлена без дотримання вимог, зазначених у підпункті 5 абзацу четвертого цього пункту, або оформлена без дотримання вимог, зазначених у підпунктах 1-4 абзацу четвертого і абзаці п'ятому цього пункту, та не дає змоги розглянути скаргу (заяву) по суті, повертається особі, яка її подала (надіслала), з відповідними роз'ясненнями не пізніше п'яти днів від дня отримання такої скарги (заяви).
- Якщо питання, порушені у скарзі (заяві), одержаній органом державної податкової служби, не входять до повноважень органів державної податкової служби, то така скарга (заява) в термін не більше п'яти днів пересилається за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється особі, яка подала скаргу (заяву). Скарга (заява), подана з порушенням порядку, установленого цим Положенням, не підлягає розгляду по суті і повертається особі, яка подала скаргу (заяву), з роз'ясненням порядку і строків оскарження податкових повідомлень, рішень або постанов по справі про адміністративне правопорушення.
У зв'язку з тим, що питання порушені у повторній скарзі ТОВ Фірма «Росін" від 13.04.2007р. №4 входять до повноважень органів державної податкової служби (облДПА) та складена з дотриманням встановлених вимог, у ДПА у Дніпропетровській області не було підстав для її повернення платнику податків у 5-ти денний строк.
Підпунктом 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181, зокрема, встановлено, що процедура адміністративного оскарження закінчується останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк... День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
У зв'язку з тим, що повторна скарга ТОВ Фірма «Росін" не була подана до ДПА у Дніпропетровській області у встановлений 10-ти денний строк, податкові зобов'язання визначені у податкових повідомленнях-рішеннях від 26.02.2007 №0000492306/0 і №0000502306/0 стали узгодженими в силу дії Закону, а не внаслідок прийняття ДПА у Дніпропетровській області рішення про залишення скарги без розгляду.
Абзацом 3 підпункту 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181 встановлено, якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом двадцятиденного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника контролюючого органу (або його заступника), така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначених строків. Скарга вважається також повністю задоволеною на користь платника податків, якщо рішення керівника контролюючого органу (або його заступника) про продовження строків її розгляду не було надіслано платнику податків до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці першому цього підпункту.
Оскільки, відповідно до пункту 5.2 статті 5 Закону №2181 та пункту 7 Положення №82, скарга яка подана з порушенням строків, визначених Законом і Положенням, не підлягає розгляду органами державної податкової служби, то не існує і наслідків передбачених абз. З підпункту 5.2.2 зазначеної норми Закону.
За викладених обставин позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, п.6 Розділу УІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя М.П.Кожан
Дата складення постанови у повному обсязі 12.12.2007р.