18.09.07р.
Справа № А15/104-07
За позовом Прокурора Новомосковського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Дочірнього підприємства Агрофірми "Вікторія", с.Керносівка Новомосковського району Дніпропетровської області
про стягнення заборгованості в розмірі 6 188,29грн.
Суддя Петренко Н.Е.
Представники сторін:
від позивача: Іващенко С.Г., представник ДОВ Фонду соціального захисту інвалідів,
доручення № 0-3-06/0022 від 10.01.07р.
від відповідача: Борисова Т.В., представник ДП Агрофірми "Вікторія", доручення № 154
від 10.07.07.
Прокурор Новомосковського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся з позовом до Дочірнього підприємства Агрофірми "Вікторія", с.Керносівка Новомосковського району Дніпропетровської області про стягнення заборгованості в сумі 6 188,29грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі, вказав, що відповідач добровільно до цього часу не сплатив заборгованість.
Відповідачем у судове засідання надано відзив на позов, у якому позовні вимоги не визнаються в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
Прокурор Новомосковського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся з позовом до Дочірнього підприємства Агрофірми "Вікторія", с.Керносівка Новомосковського району Дніпропетровської області про стягнення заборгованості в сумі 6 188,29грн. виходячи з наступного:
Відповідно до ст. 121 Конституції України до основних функцій прокуратури віднесено представництво інтересів держави в судах у випадках, визначених законом.
Згідно зі ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" прокурор Дніпропетровської області звертається на захист інтересів держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів виходячи з наступного.
Згідно з рішенням Конституційного суду України від 08.04.99р. №3-рп/99 поняття "інтереси держави" є оціночним і в кожному конкретному випадку прокурор самостійно визначає, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Підставою представництва інтересів держави у судах є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних, соціальних і інших державних інтересів в наслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються між ними або з державою.
Крім того, поняття "орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах" означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах спрямованих на захист інтересів держави.
Таким органом відповідно до рішення Конституційного суду від 08.04.99р. №3-рп/99 та ст.ст.6,7,13,147 Конституції України може виступати орган державної влади чи місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органом виконавчої влади.
В даному випадку органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах виступає Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Відповідно до Положення про Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 01.03.2007 року. Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту Інвалідів є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, що утворюється для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України, та підзвітне та підконтрольне Фонду. Основними завданнями відділення є участь у реалізації на території області державної політики у сфері соціального захисту інвалідів та здійснення контролю за додержанням підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, а також фінансування заходів щодо соціального захисту інвалідів.
Інтереси держави при зверненні прокуратури з даним позовом полягають в тому, що згідно зі ст. 29 Бюджетного кодексу України та ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України" на 2007 рік надходження до Фонду соціального захисту інвалідів відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" від 21.03.1991 року № 875-ХІІ з наступними змінами (далі -Закон) є одними із джерел формування Державного бюджету України.
Крім того, відповідно до ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" та Порядку використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету, затвердженого постановою КМУ від 31 січня 2007 року № 70, ці надходження використовуються Фондом соціального захисту інвалідів на фінансування заходів, які здійснюються центральними органами виконавчої влади та підпорядкованим їм установам щодо соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної та професійної реабілітації інвалідів: надання підприємствам, установам, організаціям цільової позики на створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів; фінансування витрат на професійне навчання непрацюючих інвалідів; надання фінансової допомоги на здійснення заходів соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної та професійної реабілітації інвалідів; надання підприємствам, установам, організаціям дотацій на створення спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Статтею 19 Закону для підприємств, установ і організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4 відсотків від загальної чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік, - у кількості одного робочого місця, та вони самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до встановленого нормативу і забезпечують їх працевлаштування.
Виконанням нормативу робочих місць у визначеній кількості вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Крім того, згідно з ч. 9 ст. 19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Пунктом 2 Порядку надання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом України.
Відповідно до ст. 20 Закону зазначені підприємства, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка викорисювує найману працю.
За даними звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік (форма 10-ПІ річна) відповідач вказану норму закону не виконав, адміністративно-господарські санкції за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів не відрахував.
Заборгованість відповідача по сплаті адміністративно-господарських санкцій складає 6059,07 грн.
Згідно зі ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів", порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного Банку України, що діяли на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідно до ч. 3 п.3.4 Порядку нарахування пені та її сплати зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 30.05.07 р. № 552/13819. Нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу), п.3.6 нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу. Пункт 3.7 вищезгаданого порядку визначає, що у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.
Сума пені, що необхідно сплатити, становить 129,22 грн, загальна сума позову 6188,29 грн.
Відповідачем у судове засідання надано відзив на позов, у якому позовні вимоги не визнаються в повному обсязі, у зв'язку з тим що підприємством були створені робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів. Про вакансії робочих місць щодо працевлаштування інвалідів повідомляли Центр зайнятості при сдачі звіту відповідно Формі № 3-ПН в січні, грудні 2006р., з проханням направити інвалідів для працевлаштування на підприємство.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд вважає позовні вимоги Позивача не обгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів", ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову прокурора Новомосковського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
Н.Е. Петренко
Вик.Шевцова В.В.