Україна
23 березня 2012 року Справа № 1170/2а-533/12
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді -Сагуна А.В., розглянувши у порядку письмового провадження в місті Кіровограді адміністративну справу за позовом Прокурора Новоукраїнського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі до відкритого акціонерного товариства "Новоукраїнський кар'єр" про стягнення заборгованості у розмірі 374 123,85 грн.,-
Прокурор Новоукраїнського району (далі по тексту - Прокурор), діючи в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі (далі по тексту -УПФУ в Новоукраїнському районі) звернувся до суду з позовом до відкритого акціонерного товариства "Новоукраїнський кар'єр" (далі по тексту -ВАТ "Новоукраїнський кар'єр"), в якому просив стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 374 123,85 грн., з яких заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування складає 321 449,27 грн., сума донарахованих фінансових санкцій -36 140,05 грн., сума донарахованих внесків по акту -16 534,53 грн.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач всупереч вимогам Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” не сплатив заборгованість по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за серпень - грудень 2011 року в сумі 321 449,27 грн.
Також, за результатами перевірки правильності нарахування внесків ВАТ "Новоукраїнський кар'єр", позивачем прийняті рішення, яким застосовані фінансові санкцій у розмірі 36140,05 грн., та донараховано внесків по акту у розмірі 16 534,53 грн.
Прокурор та УПФУ в Новоукраїнському районі в судове засідання не з'явилися, надавши клопотання про розгляд справи без їх участі та зазначивши, що позовні вимоги підтримують в повному обсязі (а.с.75,84).
Представник відповідача повторно не з'явився в судове засідання, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи (а.с.81,83)
Частиною 6 ст. 128 КАС України передбачено, що суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду.
Враховуючи те, що сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження на основі наявних у справі матеріалів.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Пунктом 2 статті 121 Конституції України, частиною 2 статті 60 КАС України передбачено, що прокурор забезпечує представництво інтересів держави в суді у випадках передбачених законом. Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру” визначено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
З матеріалів справи встановлено, що підставою звернення прокурора в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі до суду з даним позовом стало порушення фінансових інтересів держави, що виявились в недоотриманні коштів відповідним бюджетом.
Тому, відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України розгляд зазначеного позову відноситься до юрисдикції адміністративного суду.
Відповідно до положень Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21 -5 від 27.09.2010 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 р. за N 994/18289 (далі - Інструкція) на відповідача покладено обов'язки по нарахуванню, обчисленню та сплаті в установлені строки та в повному обсязі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч.2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
У відповідності до ч.8 ст.9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим періодом для відповідача є календарний місяць.
Згідно з ч.12 ст.9 Закону № 2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до ч.6 ст.25 Закону № 2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до положень статті 12 Закону № 2464-VI завданням Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску, відповідно забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, здійснення контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Пунктом 7 ст.13 Закону № 2464-VI встановлено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Так, зокрема в п. 1 ч. 1 ст.4 Закону № 2464-VI та п. 2.1 ст.2 Інструкції встановлено, що підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію їх як підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами є платниками єдиного внеску на ¦загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Крім того, у відповідності до п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Інструкції єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати
Відповідно до п.3.1 ст.3 Інструкції єдиний внесок встановлюється у відсотках від суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску з урахуванням видів їх економічної діяльності.
Єдиний внесок нараховується незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Відповідно до ч.8 ст.9 Закону № 2464-VI та пп. 4.6.2 п. 4.6 ст. 4 інструкції, платники сплачують єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини (а саме не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом), або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, (грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань. Базовим звітним Періодом є календарний місяць.
Відповідно до поданих відповідачем звітів про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України за серпень 2011 сума єдиного внеску становить 108805,16 грн., за вересень 2011 року 81205,17 грн., жовтень 2011 року 85761,40 грн., за листопад 2011 року 72696,29 грн., за грудень 2011 року 65889,94 грн., а всього за вказаний період -414357,96 грн. (а.с. 9-18)
Враховуючи часткову сплату відповідачем коштів по єдиному внеску у розмірі 92908,69 грн. за серпень -жовтень 2011 року, загальна сума боргу ВАТ "Новоукраїнський кар'єр" за період серпень -грудень, по єдиному внеску, становить -321 449,27 грн. (а.с. 5).
Пунктом 11 статті 25 Закону № 2464-VI передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум; за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску; за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
Пунктом 10 ст.25 Закону № 2464-VI передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
10.11.2011 посадовими особами УПФУ в Новоукраїнському районі проведена планова перевірка відповідача щодо правильності нарахування, обчислення та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01.02.2008 по 31.12.2010, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2011 по 31.08.2011, про що складено акт №14 (а.с. 45-64).
Згідно висновків зазначеного акту, відповідачу, за порушення п.1 ст. 7, п.п. 1,3 ст.8, п.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», донараховано єдиного внеску із сум допомоги по тимчасовій непрацездатності на суму - 739,56 грн. та за порушення п.1 ст.19, п.п. 2,6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», донараховано страхових внесків на суму 17002,40 грн. (а.с. 63).
За результатами розгляду зазначеного акту, начальником УПФУ в Новоукраїнському районі прийняті рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків № 189 від 10.11.2011, яким до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі268,37 грн., № 190 від 10.11.2011, яким до відповідача застосовані фінансові санкції в розмірі 26654,34 грн., та № 191 від 10.11.2011, яким до відповідача застосовані фінансові санкції в розмірі 9217,34 грн. (а.с. 33-35).
Акт та рішення отриманні представником відповідача (а.с. 33-35, 63).
Таким чином, борг по донарахованих внесках по акту, штрафних (фінансових) санкціях за період з 01.02.2008 по 31.08.2011 складає 52674,58 грн. (16534,53 грн. донарахованих внесків згідно акту + 36140,05 грн. фінансових санкцій).
З огляду на викладене, сума боргу відповідача за вказаний період становить 374 123,85 грн., з яких заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування складає 321 449,27 грн., сума донарахованих фінансових санкцій -36 140,05 грн., сума донарахованих внесків по акту -16 534,53 грн.
Відповідачем отримані вимоги про сплату боргу на зазначену суму, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 31-32,65-73), які на час розгляду справи не оскаржені, а також не направлені до органів державної виконавчої служби.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і заявленими згідно чинного законодавства, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладено та керуючись ст.ст. 94, 158 - 163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Новоукраїнський кар'єр", вул. Панаса Мирного, 1, м. Новоукраїнка, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, код ЄДРПОУ 01372867, р/р 26004001317831, ЗАТ “ОТП Банк”, МФО 300528 заборгованість в розмірі 374 123 гривень 85 коп. (триста сімдесят чотири тисячі сто двадцять три гривні 85 коп.), з яких заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування складає 321 449,27 грн., сума донарахованих фінансових санкцій -36 140,05 грн., сума донарахованих внесків по акту -16 534,53 грн. на користь управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі, вул. Леніна 66/17, м. Новоукраїнка, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, р/р 256023121218 у ВАТ “Державний ощадний банк України”, МФО 323473, код 20650125.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі відкладення складання постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, -впродовж десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду А.В. Сагун