Постанова від 01.03.2011 по справі 8880/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2011 року 8880/10/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі

головуючого -судді Старової Н.Е.,

при секретарі судового засідання -Пшик Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Фора»

доДержавної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області

проскасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ «Фора»з позовом до ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області про скасування рішення від 17.06.2010 № 002542302 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 36 079,38 грн.

Згідно з указаним рішенням податковим органом до позивача застосовано фінансові санкції за порушення вимог Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що виявилось у не забезпеченні обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, незабезпеченні щоденного друку фіскальних звітних чеків z-звітів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він вважає рішення податкового органу незаконним, оскільки при його прийнятті відповідачем невірно встановлено факти та застосовано норми закону. Позивач стверджує, що облік товарних запасів ним ведеться за місцем реалізації товарів на підставі документів первинного бухгалтерського обліку -видаткових накладних шляхом їх первинної обробки та занесення даних до відповідної комп'ютерної програми, в приміщеннях централізованої бухгалтерії товариства здійснюється зберігання накладних та інших документів, що відповідає вимогам закону. Вимог про надання первинних облікових документів на товар як під час перевірки, так і після її завершення посадові особи податкового органу позивачу не заявляли, але вони були надані в трьохденний строк з дня проведення перевірки. В акті перевірки зазначені пояснення керуючої магазином про ведення обліку товару, його оприбуткування та порядок зберігання накладних.

Щодо незабезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків z-звітів позивач пояснив, що таке друкування фіскальних звітних чеків z-звітів було неможливим у зв'язку з відсутністю електроенергії, що підтверджується відповідною довідкою. Таким чином, позивач вважає рішення про застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій безпідставним і незаконними.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечував, обґрунтовуючи заперечення тим, що вважає рішення обґрунтованим і правомірним.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

ТОВ «Фора»є юридичною особою, здійснює торгівельну діяльність через мережу магазинів. Як платник податків позивач перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області.

У травні 2010 року посадовими особами державної податкової адміністрації Київської області проведено перевірку дотримання позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій (акт перевірки від 20.05.2010 № 0228/101323/32294897. Перевірка проводилась в одному з магазинів позивача за адресою: смт. Немішаєве, вул. Заводська, 49-а.

Перевіркою встановлено факт незабезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків z-звітів, а саме згідно КОРО № 1013005188/р від 02.06.2009 року, z-звіт № 821 від 25.07.2009 року було роздруковано 26.07.2009 року. Перевіркою встановлено факт незабезпечення зберігання фіскальних звітних чеків z-звітів в КОРО, а саме: в КОРО № 1013005188/в від 02.06.2009 відсутній z-звіт № 0918 та z-звіт № 0919 від 05.02.2010, в КОРО № 1013005186/р від 02.06.2009 відсутній z-звіт № 731 від 15.08.2009 року. Перевіркою встановлено факт наявності в реалізації неблікованого у встановленому порядку товару на загальну вартість 17 184,69 грн., а саме за місцем реалізації підакцизного товару на момент перевірки відсутні будь-які первинні бухгалтерські документи.

За результатами перевірки відповідачем зроблено висновок про те, що позивачем порушено вимоги пунктів 9, 12 статті 3, статтю 6 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у зв'язку з чим ДПІ в Києво-Святошинському районі Київської області прийнято рішення від 17.06.2010 № 002542302 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 36079,38 грн., з яких: 1 700,00 грн. -фінансова санкція за незабезпечення щоденного другу фіскальних звітних чеків z-звітів в кількості 5 штук (5 х 340,00 грн.); 34 379,38 грн. -фінансова санкція за неведення або ведення з порушенням встановленого порядку обліку товарів за місцем їх реалізації.

Під час судового розгляду встановлено, що позивачем, відповідно до пункту 5 наказу від 08.01.2008 № 1-Б директора ТОВ «Фора»«Про організацію бухгалтерського обліку та облікової політики підприємства», первинні документи бухгалтерського обліку, після їх первинної бухгалтерської обробки в місцях приймання товару від постачальників (у магазинах), зберігаються в офісному приміщенні бухгалтерії підприємства за адресами: м. Київ, вул. Академіка Бутлерова, 1 (бухгалтерія), а також м. Київ, вул. Стальського, 23 та м. Київ, вул. Кібальчича, 23/35 (складські приміщення).

Як пояснив представник позивача, товар поставляється постачальниками в магазини позивача, де він приймається. В містах приймання товару здійснюється обробка первинних бухгалтерських документів із застосуванням централізованої комп'ютерної програми бухгалтерського обліку AP», після чого всі документи передаються кур'єром до централізованої бухгалтерії, де вони зберігаються.

На підтвердження своїх тверджень позивач надав суду копії видаткових накладних на товар, стосовно якого відповідачем зроблено висновок про відсутність облікових документів (додаток до акту перевірки).

Водночас, судом встановлено, що вимог про надання для перевірки облікових документів на товар посадовими особами податкового органу не висувалось, що вбачається з пункту 4.4 акту перевірки (місце для зазначення переліку документів, які необхідно надати податковому органу на розгляд), яке не заповнено і містить лише слова «за вимогою».

У судовому засіданні представник відповідача заявив, що не оспорює факт ведення позивачем обліку товарних запасів і наявності в нього облікових документів на товар в централізованій бухгалтерії, але наполягав на тому, що вважає порушенням вимог закону відсутність облікових документів на товар у місці реалізації товарів.

Стосовно незабезпечення позивачем щоденного друку фіскальних звітних чеків z-звітів в кількості 5 штук його представником надано суду довідку Бородянського РП ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго»від 25.05.2010 вих. № 58, яка підтверджує, що з 25.07.2009 по 26.07.2009 було аварійне відключення лінії електропередач, від якої живиться приміщення ТОВ «ФОРА», що підтверджує відсутність можливості ТОВ «ФОРА»роздрукування z-звіту за 25.07.2009, а відтак і порушення ним положень п. 9 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в цій частині, у зв'язку з чим, суд приходить до висновку про безпідставність застосування до позивача санкцій за несвоєчасний друк звіту за 25.07.2009.

В той же час, представник позивача не зміг пояснити порушення ТОВ «Фора»вимог по своєчасному друку z-звітів за 02.06.2009, 15.08.2009 та 05.02.2010, підтвердив дані порушення, у зв'язку з чим позовні вимоги щодо скасування оскаржуваного рішення відповідача в частині санкцій за вказані порушення суд вважає безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню тому сума штрафних санкцій 1360 грн. накладена відповідачем є обґрунтованою.

Згідно з пунктами 9, 12 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Таким чином, закон допускає ведення обліку товарних запасів як на складах підприємства, так і за місцем їх реалізації.

Статтею 20 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пунктом 4 статті 17 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари, за рішенням відповідних органів ДПС України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів громадян -у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку.

Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено суду факт того, що позивачем не ведеться облік товарних запасів, а висновок позивача про те, що первинні облікові документи на товар мають зберігатися лише за місцем реалізації товару є хибним і не відповідає змісту закону, в тому числі статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України»та пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідачем не доведеного неправомірність здійснення позивачем друкування фіскального звітного чеку 26.07.2009 року у кількості 1 одиниці у зв'язку з відключенням лінії електропередач. Позивач забезпечив доказами цій факт, але штрафні санкції у сумі 1 360,00 грн. за відсутність чотирьох фіскальних звітів накладені на позивача правомірно.

Разом із цим, рішення податкового органу про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог пункту 12 статті 3 Закону та пункту 9 статті 3 України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в сумі 34 719,38 грн. є безпідставним, а тому підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора»- задовольнити частково.

Визнати протиправним та частково скасувати рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області від 17.06.2010 № 0024892302 про застосування до штрафних (фінансових) санкцій в частині 34 719 (тридцяти чотирьох тисяч семисот дев'ятнадцяти) грн. 38 коп.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Старова Н.Е.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 03 березня 2011 р.