Постанова від 22.03.2012 по справі 2а-2935/11/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2012 року 2а-2935/11/1070

приміщення суду за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26

час прийняття постанови : 13 год. 22 хв.

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лиска І.Г.

при секретарі - Васковець М.С.

за участю

представника позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: Кривошея О.Г., Варшавця Я.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій №101496-32-330/0024 від 10.03.2011 року,

ВСТАНОВИВ:

Позивач -Фізична особа -підприємець ОСОБА_5 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області, в якому просить скасувати рішення про застосування фінансових санкцій №101496-32-330/0024 від 10.03.2011 року.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 28.02.2011року посадовими особами відповідача була проведена фактична перевірка позивача з питань дотримання вимог законодавства, що регулює відносини у сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

За результатами перевірки було складено акт від 28.02.2011року №28/32-3/НОМЕР_1, яким виявлено порушення ст. 18 Закону України від 19 грудня 1995 року «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та 10.03.2011 року винесено рішення про застосування фінансових санкцій №101496-32-330/0024 про застосування до позивача фінансових санкцій в розмірі 5000 грн.

Позивач вважає, що санкція за порушення ст. 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у розмірі не менше 5000 грн. в даному випадку не може бути застосовано, оскільки є норма Податкового Кодексу України у прикінцевих та перехідних положеннях, яка встановлює штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року у розмірі не більше 1 грн. за кожне порушення.

Рішення про застосування фінансових санкцій №101496-32-330/0024 від 10.03.2011 року позивав вважає незаконним, оскільки відсутні правові підстави притягнення позивача до відповідальності в розмірі 5000 грн., тому звернувся з даним позовом до суду.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 підтвердила обставини, викладені у позовній заяві, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила суд позов задовольнити.

Представники відповідача Кривошея О.Г., Варшавець Я.Л. у судовому засіданні позов не визнали, просили відмовити в задоволені позову, з підстав зазначених у письмових запереченнях на позовну заяву та оскільки позовні вимоги є безпідставними і доводи, наведені у позові не можуть бути підставою для скасування оскаржуваного рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали справи №2а-2682/11/1070, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

28 лютого 2011 року посадовими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації у Київській області, відповідно до направлення на перевірку від 28.02.2011 року №31 на підставі пункту 80.2.6 статті 80 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року та статті 16 Закону України від 19.12. 1995 року «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»була проведена фактична перевірка Фізичної особи -підприємця ОСОБА_5 з питань додержання вимог законодавства, що регулює відносини у сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Перевірка проводилась в магазині, який розташований за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Шпильки, вул. Центральна, 51 та використовується позивачем для здійснення господарської діяльності.

Перевіркою виявлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями проводиться за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої, а саме під час перевірки відбулася реалізація вина ординарного напівсолодкого білого «Тамянка південна»у скляній пляшці , виробництва ЗАТ «Кілійський виноробний завод», дата розливу 22.07.2010 року, міскістю 1, 0 літр за ціною 14. 30 грн. за пляшку.

За результатами перевірки було складено Акт від 28.02.2011 року №28/32-3/НОМЕР_1 та прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №101496-32-330/0024 від 10.03.2011 року у вигляді штрафу в розмірі 5000 грн.

Рішення про застосування фінансових санкцій було направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням та було їй вручене 15.03.2011р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого надана позивачем суду та знаходиться в матеріалах справи .

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№509-ХІІ від 04.12.1990 року (далі -Закон №509-ХІІ) одним із завдань, покладених на державну податкову службу, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Згідно положень ч.1 ст.8 Закону №509-ХІІ на Державну податкову адміністрацію України покладено обов'язок по проведенню роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, участю у розробленні пропозицій щодо основних напрямів державної політики і проектів державних програм у сфері боротьби з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, організацією виконання актів законодавства у межах своїх повноважень, здійсненням систематичного контролю за їх реалізацією, узагальненням практики застосування законодавства, застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійсненням заходів по вилученню та знищенню або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, знищенню тютюнових виробів, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу.

Статтею 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»надано Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.

Водночас, мінімальна роздрібна ціна вина у скляній пляшці місткістю 1,0 л., встановлена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва», складає 12,00 грн.

Відповідно до приміток вказаної постанови мінімальна роздрібна ціна на вина у тарі різної місткості визначається як добуток затвердженої мінімальної ціни та місткості тари, поділений на 0,7.

Таким чином, мінімальна роздрібна ціна вина «Тамянка південна»у пляшці місткістю 1,0 л. складає 17,14 грн.

Положеннями ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»передбачено відповідальність за порушення норм цього Закону, та зазначено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень.

Згідно п.7 підрозділу ХХ Інших перехідних положень Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Положеннями п.1.1 ст.1 Податкового кодексу України встановлено, що Кодекс регулює відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»є спеціальним нормативно-правовим актом, яким передбачено відповідальність за порушення встановлених законом умов здійснення господарської діяльності, а тому нормами п.7 підрозділу ХХ Інших перехідних положень Податкового кодексу України, на які посилається позивач, не підлягають застосуванню до даних правовідносин, оскільки порушення, вчинене позивачкою, вчинене під час здійснення господарської діяльності, а санкція, яка підлягає застосуванню в даному випадку визначена Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»та правомірно становить 5000,00 грн.

Доказів, які б спростовували встановлені актом перевірки факти щодо здійснення роздрібної торгівлі алкогольними виробами за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої, позивачем суду не надано.

Крім того, Постановою Київського окружного адміністративного суду від 23 червня 2010 року у справі №2а-2682/11/1070 позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій задоволено частково, стягнуто з ОСОБА_5 до Державного бюджету України фінансову санкцію у розмірі 1 грн.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2012 року у справі №2а-2682/11/1070, апеляційну скаргу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області задоволено, Постанову Київського окружного адміністративного суду від 23 червня 2011 року скасовано та прийнято нову постанову наступного змісту: «Стягнути з ОСОБА_5 (фізична особа-підприємець, ЄДРПОУ/ДРФО НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) до Державного бюджету України (УДК у Київській області, код платежу 21081100, ЗКПО 23569671, рр 31116106700356, МФО 821018) штрафні (фінансові) санкції в сумі 5 000,00 грн.».

Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2012 року у справі №2а-2682/11/1070, стягнуто з Фізичної особи -підприємця ОСОБА_5 штрафні (фінансові) санкції в сумі 5 000,00 грн., застосовані до неї рішенням про застосування фінансових санкцій №101496-32-330/0024 від 10.03.2011 року, яке оскаржується в даній справі. Отже, Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2012 року у справі №2а-2682/11/1070 встановлено правомірність застосування до ФОП ОСОБА_5 санкції у сумі 5000 грн.

Згідно ст.255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Відповідно до ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази та вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність прийняття рішення про застосування фінансових санкцій №101496-32-330/0024 від 10.03.2011 року, а отже оскаржуване рішення є обґрунтованим і повністю відповідає вимогам чинного законодавства.

За таких обставин, позовні вимоги Фізичної особи -підприємця ОСОБА_5 задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони -суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій №101496-32-330/0024 від 10.03.2011 року- відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лиска І.Г.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 26 березня 2012 р.