Справа № 2-а-50/11
Провадження № б/н
10.01.2012 року Білозерський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого -судді: Коваленко А.В.
при секретарі -Грек Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Білозерка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, до Управління Пенсійного Фонду України в Білозерському районі Херсонської області про спонукання до виконання певних дій-
Позивачі ОСОБА_1 13.12.2010р., ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_9, ОСОБА_11, ОСОБА_12 14.12.2010р., ОСОБА_8 15.12.2010р., ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_10 16.12.2010р. звернулись до Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області з адміністративними позовами, просили ОСОБА_1, ОСОБА_8 просили визнати протиправними дії відповідача по ненарахуванню та невиплаті щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», просили зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 31.12.2009р., з 01.01.2010р. по 31.10.2010р. та довічно; позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 С.Г. просили суд визнати протиправною бездіяльність відповідача по ненарахуванню та невиплаті щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», просили зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 19.01.2006р. по 31.12.2006р., з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 31.12.2009р., з 01.01.2010р. по 31.10.2010р. та довічно, поновити пропущений строк звернення до суду. В позовній заяві позивачі посилаються на те, що в силу абзацу 2 статті 1 розділу 1 Закону України №2195-І/ від 18.11.2004р. «Про соціальний захист дітей війни»вони є «дітьми війни», на підставі ст.6 розділу 2 та ст.1 розділу 4 цього Закону їм повинна з 01.01.2006р. щомісячно виплачуватись соціальна допомога в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак Законом України «Про Державний бюджет»на 2007, 2008 роки дія зазначеного Закону була призупинена і вказана соціальна допомога не виплачувалась. Відповідно до ст.152 ч.2 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яким призупинено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік», яким змінено редакцію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», таким чином, вони мають право на перерахунок та виплату пенсії за вказані періоди 2007-2010 років, просять зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Ухвалою суду від 10.01.2011р. вимоги позивачів в частині перерахунку та виплати щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. та з 01.01.2010р. по 13.06.2010р. - ОСОБА_1, позивачам ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_9, ОСОБА_11, ОСОБА_12 - з 19.01.2006р. по 31.12.2006р., з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. та з 01.01.2010р. по 14.06.2010р., позивачці ОСОБА_8 - з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. та з 01.01.2010р. по 15.06.2010р., позивачам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_10 - з 19.01.2006р. по 31.12.2006р., з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. та з 01.01.2010р. по 16.06.2010р. залишено без розгляду, поскільки позивачами не надано доказів поважності пропущення процесуального строку.
В судовому засіданні позивачі позовні вимоги підтримали повністю, надавши суду пояснення згідно заявлених позовних вимог, просили позов задвольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні не з»явилася, надав заяву, в якій просить справу розглядати без її участі, в задоволені позову просила відмовити з урахуванням наданих суду заперечень, в яких зазначив, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»п.12 ст. 71 було зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з урахуванням ст. 111 цього Закону, а саме: підвищення до пенсії або грошового утримання відповідно до ст. 6 Закону № 2195 виплачується особам, які є інвалідами у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» статтю 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»викладено в новій редакції, згідно з якою дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни і становить : з 01.01.2008р. -47грн.(470грн.х10%), з 01.04.2008р. -48грн.10коп. (481грн.х10%).
Рішенням Конституційного суду України від 9.07.2007 року вказані норми Закону України «Про Державний бюджет України» на 2007 та на 2008 роки визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірах : з 22.05.2008р. -48грн.10коп., з 01.07.2008р. -48грн.20коп., з 01.10.2008р. -49грн.80коп.
Що стосується вимог позивачів про відшкодування недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за 2009-2010 роки правових підстав для їх задоволення немає, поскільки нарахування здійснюється на підставі вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008р.
Частиною 2 ст. 95 Конституції України передбачено, що виключно законом про Державний бюджет на поточний рік визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, їх розмір і цільове призначення.
Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету Пенсійного фонду України.
Крім того, законодавством України не визначено поняття «мінімальна пенсія за віком»як розрахункової величини для підвищення пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», так як ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності достатнього страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Проте в ч. З вищезгаданої статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений на рівні прожиткового мінімуму, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом. Питання визначення величини мінімальної пенсії за віком, що застосовується для обчислення підвищення пенсії особам, яким встановлено статус «дитина війни», має бути вирішено у законодавчому порядку, тобто внесенням змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Вважає, що у випадку, якщо суд задоволить позов, то, окрім вищезазначеного, суд порушить принцип збалансованості інтересів людини з інтересами суспільства
Заслухавши пояснення позивачів, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного :
Закон України «Про соціальний захист дітей війни»№ 2195-1І/ від 18 листопада 2004 року (зі змінами та доповненнями станом на час розгляду спірних правовідносин), який набрав чинності з 1 січня 2006 року, встановлює правовий статус дітей війни та визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
Статтею 1 вказаного закону передбачено, що дитина війни це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Згідно копій паспортів та пенсійних посвідчень позивачі ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_6, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_7, ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_8, ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_9, ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_10, ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_11, ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_12, є громадянами України, пенсіонерами та мають статус дітей війни відповідно до статті 1 Закону України № 2195- IV від 18 листопада 2004 року "Про соціальний захист дітей війни".
Статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” встановлено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законом України від 19.12.2006 року №489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дія статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" була призупинена. Однак Конституційний Суд України своїм рішенням № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року визнав положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”(п. 12. ст. 71), яким призупинено дію ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, такими, що не відповідають Конституції України.
Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік” статтю 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” викладено в новій редакції, а саме: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року вказані зміни у статтю 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” визнанні такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
У 2009-2010 роках дія ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” не призупинялась та не змінювалась.
Згідно п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” ( діє з 22.05.2008 року) дітям війни ( крім тих, на яких поширюється дія Закону України „ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та „Про жертви нацистських переслідувань” ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня -48,1 гривні, з 1 липня -48,2 гривні та з 01 жовтня -49,8 гривні.
Разом з тим частиною 2 ст. 3 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Виходячи з наведеного, положення постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 р. не можуть бути застосовані при вирішені цього спору.
Законом України “Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що фінансування виплат по даному закону проводиться із Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не із бюджету Пенсійного Фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України, а тому Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області зобов'язане здійснити нарахування позивачам надбавки, передбаченої статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за рахунок коштів Державного бюджету України.
Зважаючи на вищевикладене позивачами на адресу відповідача було направлено звернення про нарахування і виплату передбаченої ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30%, однак відповідачем відмовлено у здійсненні нарахування та виплати цієї надбавки, з посиланням на те, що фінансування таких виплат проводиться із Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не із бюджету Пенсійного Фонду України, у якому не зарезервовані кошти на такі виплати.
Згідно ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
А поскільки в судовому засіданні встановлено порушення прав позивачів з боку відповідача, як суб»єкта владних повноважень, у зв»язку із чим вони підлягають захисту шляхом зобов»язання відповідача вчинити дії по перерахуванню та виплаті згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»надбавки до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком ОСОБА_1 з 13.06.2010р. по 10.01.2011р., ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_9, ОСОБА_11, ОСОБА_12 з 14.06.2010р. по 10.01.2011р., ОСОБА_8 з 15.06.2010р. по 10.01.2011р., ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_10 з 16.06.2010р. по 10.01.2011р.
Відповідно до ст.2 ч.1 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, а тому вимоги позивачів підлягають задоволенню станом на 10.01.2011р., в частині зобов»язання відповідача сплачувати виплати «довічно», тобто на майбутнє, задоволенню не підлягають, як такі, що не передбачені законом.
Керуючись ст. 18,19, ч. 2 ст. 152 Конституції України, ст.1,6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", Законом України «Про Державний бюджет на 2010 рік»від 27.04.2010р., ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування», Рішеннями Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року та № 10-рп від 22 травня 2008 року, ст. ст. 160-163,167 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, до Управління Пенсійного Фонду України в Білозерському районі Херсонської області про спонукання до виконання певних дій -задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Білозерському районі Херсонської області по ненарахуванню та невиплаті щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» позивачам ОСОБА_1, ОСОБА_8.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Білозерському районі Херсонської області по ненарахуванню та невиплаті щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» позивачам ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_9, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_10.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області здійснити перерахунок та виплату передбаченої статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" надбавки до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком : ОСОБА_1 з 13.06.2010р. по 10.01.2011р., ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_9, ОСОБА_11, ОСОБА_12 з 14.06.2010р. по 10.01.2011р., ОСОБА_8 з 15.06.2010р. по 10.01.2011р., ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_10 з 16.06.2010р. по 10.01.2011р.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Білозерський районний суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий :