про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
21 березня 2012 року 2а-1356/12/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лиска І.Г., розглянувши матеріали позовної заяви Хоцьківської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області до Відділу державної виконавчої служби Переяслав-Хмельницького міськрайонного управління юстиції про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії , -
Хоцьківська сільська рада Переяслав-Хмельницького району Київської області звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Переяслав-Хмельницького міськрайонного управління юстиції про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії
Відповідно до п. 4 та 6 ч.1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства та чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом .
Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно зі ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних і юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції в сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, що виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках , встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Згідно із статтею 121-2 Господарського процесуального кодексу України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги. За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві, боржникові та органові виконання судових рішень. Ухвалу може бути оскаржено у встановленому цим Кодексом порядку.
Як вбачається з позовної заяви, позивач звертається до суду з позовом про оскарження дій Відділу державної виконавчої служби Переяслав-Хмельницького міськрайонного управління юстиції, вчинених при виконанні Наказу Господарського суду Київської області №4/201-09 від 29.10.2009 року, тому згідно частини 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України (Господарський суд порушує справи за позовними заявами підприємств та організацій, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів) та ст. 121-2 ГПК даний спір належить розглядати судом в порядку господарського судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належать розглядати в порядку адміністративного судочинства.
В зв'язку з викладеним, у відкритті провадження у справі за позовом Хоцьківської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області до Відділу державної виконавчої служби Переяслав-Хмельницького міськрайонного управління юстиції про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - необхідно відмовити.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 2, ст. 3 ст. 17 , п. 1 ч.1 ст. 109, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Хоцьківської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області до Відділу державної виконавчої служби Переяслав-Хмельницького міськрайонного управління юстиції про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії.
Позовну заяву із усіма додатками повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Лиска І.Г.