про залишення позовної заяви без розгляду
16 березня 2012 року 2а-1228/12/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лиска І.Г., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Військової частини А2192 про стягнення заборгованості з виплати компенсації за недоотримане речове майно у сумі 5776 грн. 95 коп.,
14 березня 2012 року до Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини А2192 про стягнення заборгованості з виплати компенсації за недоотримане речове майно у сумі 5776 грн. 95 коп.
Згідно з вимогами ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ст. 101 КАС України, процесуальні строки -це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.
Як вбачається з вказаної заяви, позивач проходив військову службу у військовій частині А2192 на посаді начальника залізничного відділу, під час проходження служби недоотримав частину речового майна, компенсацію за яке просить суд стягнути з відповідача. ОСОБА_1 згідно Наказу Командира військової частини А2192 №68 від 12.04.2010 року звільнений у запас та виключений із списків особового складу частини -12 квітня 2010 року .
Перевіряючи дотримання позивачем строку звернення до суду з цим позовом, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Статтею 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Відповідно до ст. 155 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, ОСОБА_1 проходив військову службу, яка в розумінні пункту 15 частини 1 статті 3 КАС України є публічною.
Судом встановлено, що позивач був звільнений з військової служби на підставі наказу Командира військової частини А2192 №68 від 12.04.2010 року у запас та виключений із списків особового складу частини -12 квітня 2010 року
При звільненні позивача розрахунки з речового забезпечення не були проведені.
Відповідно до пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.08 №1153/2008, особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням; військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.
Оскільки позивач був виключений зі списків особового складу військової частини 12.04.2010 року, тому саме з цього дня він повинен був дізнатися про порушення свого права на отримання грошової компенсації замість речового майна з боку відповідача.
Крім того, 09.11.2011 року відповідачем видано позивачу довідку №3 про одержання грошової компенсації замість речового майна, що підлягає видачі ОСОБА_1 при звільненні в запас на підставі того ж наказу Командира військової частини А2192 №68 від 12.04.2010 року .
На думку суду, позивач пропустив місячний строк звернення до суду з адміністративним позовом, обставин, які б свідчили про позбавлення його можливості своєчасно звернутися до суду із адміністративним позовом позивач суду не навів.
Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, у тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав (наприклад, справи "Девеер проти Бельгії" рішення від 27.02.80, "Голдер проти Сполученого Королівства" рішення від 21.02.75).
Отже, позивач звернувся до суду із позовною заявою після закінчення строку звернення до адміністративного суду, тому вказана позовна заява повинна бути залишена без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 100, 160, 165, 186, 254 КАС України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини А2192 про стягнення заборгованості з виплати компенсації за недоотримане речове майно у сумі 5776 грн. 95 коп.
Позовну заяву з додатками повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду у порядку та строк передбачені ст. 185-187 КАС України
Суддя Лиска І.Г.