Постанова від 26.03.2012 по справі 2-а-2610/11

Комінтернівський районний суд Одеської області

Справа № 2-а-2610/11

ПОСТАНОВА

26.03.2012смт. Комінтернівське

Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Добров П.В. розглянувши в порядку письмового провадження в смт. Комінтернівське справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціальної політики Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області про зобов'язання зобов'язання провести нарахування у відповідності до Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду і просить зобов'язати Управління праці та соціальної політики Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області провести перерахунок та виплату підвищення до пенсії у відповідності із ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із 8-ми кратного розміру мінімальної пенсії за віком за період з моменту видачі підтверджуючих документів по дату винесення постанови, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку 75 % мінімальної пенсії за віком, за той же період, мотивуючи тим, що він є інвалідом 2-ї групи, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії і проживає в АДРЕСА_1 має право на отримання пенсії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, але відповідачем виплати проводяться в менших розмірах, що призвело до порушення його прав.

Представник Управління праці та соціальної політики Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області надіслав до суду заперечення проти позову, в яких вимоги позивачки не визнав, посилаючись на те, що відповідні виплати не передбачені ЗУ «Про державний бюджет України» за відповідні роки.

Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, йому встановлено ІІ групу інвалідності в зв'язку аварією на ЧАЕС, про що свідчить копія посвідчення та довідки до акта огляду МСЕК, довідки про проведені виплати.

Позивач одержує пенсію та підвищення до пенсії відповідно до Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в менших розмірах, ніж визначено Законом.

Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам І групи-100% процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам ІІ групи-75 процентів; інвалідам ІІІ групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу-50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Статтею 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1. Частиною 3 даної статті визначено, що обчислення та призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Згідно ж частини 4 цієї статті пенсія по інвалідності другої групи в усіх випадках не повинна бути нижчою восьми мінімальних пенсій за віком. Частиною 5 даної статті встановлено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Такий Порядок затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 року №523.

Згідно з положеннями ч.2 ст.9 КАС України в разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, основою нарахування позивачу державної пенсії та щомісячно додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, має бути мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Крім того, відповідно до ч.3 ст.67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. Перерахунок здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Отже, особам, постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС та віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІ групи повинна призначатись та виплачуватись пенсія в таких розмірах: державна пенсія в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, а тому основний розмір пенсії позивача та додаткову пенсію необхідно перерахувати.

Відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на час виникнення правовідносин були передбачені серед інших і такі:

Постановою № 836 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема :

- для доплати пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,50 грн. за гр.реф.).

Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ №987 від 20.06.2000 року та №936 від 20.09.2005 року, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1,3,ч.2 ст.6,8,22,23,ч.1 ст.24 Конституції України, набуте в сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.

Згідно ст.16 Конституції України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені, при прийнятті нових законів або внесення змін в діючі закони не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод (ст.22 Конституції України).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В абз.2 п.2 Постанови КМ України №936 від 20.09.2005 року вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 №987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Від сплати судового збору сторони звільнено законом.

Крім того суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково, починаючи з 27.01.2012 року, оскільки постановою Комінтернівського районного суду Одеської області від 26.01.2012 року частково задоволено аналогічний адміністративний позов ОСОБА_1, де питання перерахунку пенсії до дня винесення постанови розглянуто.

Керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162,183-2,267 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати відмову Управління праці та соціальної політики Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області у проведенні ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії (державну, додаткову), відповідно до норм статей 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановивши розмір державної пенсії не нижче ніж 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю не нижче ніж 75 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи з мінімальної пенсії (прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність) визначеної Законом України про Державний бюджет на 2011-2012 роки, статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період часу з 27.01.2012 року до 26.03.2012 року - протиправною.

Зобов'язати Управління праці та соціальної політики Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії (державну, додаткову), відповідно до норм статей 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановивши розмір державної пенсії не нижче ніж 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю не нижче ніж 75 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи з мінімальної пенсії(прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність) визначеної Законом України про Державний бюджет на 2011-2012 роки статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період часу з 27.01.2012 року до 26.03.2012 року.

На постанову суду до Одеського апеляційного адміністративного суду через Комінтернівський районний суд Одеської області може бути апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.

Суддя П. В. Добров