про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
06 березня 2012 року Справа № 2а/1270/1921/2012
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тріфанова С.С., перевіривши матеріали адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області до ОСОБА_1 про зобов'язання надати звіт за 2010 рік про нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, -
03 березня 2012 на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області до ОСОБА_1, в якому позивач посилається, що відповідача 22.09.2008 зареєстровано як фізичну особу -суб'єкта підприємницької діяльності, тому відповідно до статті 14 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-ІV він є страхувальником та повинен нараховувати й сплачувати страхові внески. Всупереч вимогам Закону № 1058-ІV та Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, ОСОБА_1 не надав відповідну звітність за 2010 рік. Просить суд зобов'язати фізичну особу -суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 надати до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області звіт за 2010 рік про нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за формою згідно додатку 5 (таблиця 1) до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України.
Розглянувши зазначений адміністративний позов, підстав для відкриття провадження в адміністративній справі суд не вбачає.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено ст.17 КАС України. Зокрема, згідно п.4 ч.1 цієї статті компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст.104 КАС України суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Вказані положення КАС України кореспондуються із п.5 ч.4 ст.50 цього ж Кодексу про те, що відповідачами в адміністративній справі можуть бути: громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Статус органів Пенсійного фонду України, їх функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 № 1058-IV та указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011 «Про Положення про Пенсійний фонд України».
Зокрема, вказаними актами передбачено, що Пенсійний фонд України має право: залучати спеціалістів центральних та місцевих органів виконавчої влади, вчених, представників інститутів громадянського суспільства (за згодою) для розгляду питань, що належать до компетенції Пенсійного фонду України; одержувати в установленому законодавством порядку безоплатно від міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування необхідні для виконання покладених завдань інформацію, документи і матеріали, зокрема від органів статистики - статистичні дані; користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державними, в тому числі урядовими, системами зв'язку і комунікацій, мережами спеціального зв'язку та іншими технічними засобами; скликати в установленому порядку наради з питань, що належать до компетенції Пенсійного фонду України; проводити планові, а у випадках, передбачених законом, позапланові перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних із нарахуванням, обчисленням та сплатою єдиного внеску, страхових внесків, призначенням пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, та отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема, письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок; вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ, організацій, а також від фізичних осіб - підприємців усунення виявлених порушень законодавства про збір і ведення обліку єдиного внеску, про порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, здійснення фінансових операцій з коштами Пенсійного фонду України та порядок їх використання; вилучати в установленому законодавством порядку у підприємств, установ і організацій, фізичних осіб - підприємців копії документів, що підтверджують заниження розміру заробітної плати (доходу) та інших виплат, на які нараховується єдиний внесок, страхові внески, або порушення порядку використання коштів Пенсійного фонду України; проводити перевірку цільового використання коштів Пенсійного фонду України; звертатися до господарських судів із заявами щодо порушення справ про банкрутство платників єдиного внеску у випадках та порядку, передбачених законами; порушувати в установленому законом порядку питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; звертатися в установленому законом порядку до відповідних правоохоронних органів у разі виявлення фактів порушення порядку нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, страхових внесків; одержувати кредити в установах банків у порядку, визначеному законодавством.
Пенсійний фонд України має також інші права, передбачені законодавством.
Проте, ні вказаним Законом, ні іншими законами України і підзаконними актами не встановлено право пенсійних органів на пред'явлення адміністративних позовів до громадян України, іноземців чи осіб без громадянства, їх об'єднань, юридичних осіб, які не є суб'єктами владних повноважень, про зобов'язання вчинити певні дії, зокрема надати звіт за 2010 рік про нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за формою згідно додатку 5 (таблиця 1) до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України.
Згідно з ч.1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Обраний позивачем спосіб захисту порушеного права шляхом подання до суду адміністративного позову вищевказаного змісту не передбачено чинним законодавством України, що є підставою для відмови у відкритті провадження у справі.
Керуючись ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадженні в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області до ОСОБА_1 про зобов'язання надати звіт за 2010 рік про нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому проваджені або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя С.С. Тріфанова