Постанова від 28.02.2012 по справі 2а/1270/1268/2012

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/1268/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Лагутіна А.А.;

при секретарі судового засідання: Рязанській Є. О.;

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1 (довіреність № бн від 06.06.2011 року);

відповідача: ОСОБА_2 (паспорт серії ЕН НОМЕР_1 від 30.09.1996 року);

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Алчевського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення матеріального забезпечення,-

ВСТАНОВИВ:

06 лютого 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Алчевського міського центру зайнятості (далі-Позивач або Алчевський МЦЗ) до ОСОБА_2 (далі - Відповідач) про стягнення незаконно отриманого матеріального забезпечення в сумі 9654,99 грн.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що 22.04.2011 року відповідача зареєстровано у Алчевському міському центрі зайнятості, та з 29.04.2011 року йому було надано статус безробітного. Наказом № НТ №110429 від 29.04.2011 року відповідачу було призначено допомогу по безробіттю. З 25.10.2011 року Контрольно-ревізійним відділом у м. Алчевську було проведено ревізію цільового та законного використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в Алчевському міському центрі зайнятості. 07.11.2011 року виконуючим обов'язки начальника КРВ у м. Алчевську було направлено запит за № 130-10/1359 до Управління праці та соціального захисту населення з вимогою надати інформацію щодо одержувачів (безробітних) державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми. Згідно з відповіддю Управління праці та соціального захисту населення Алчевської міської ради від 09.11.2011 року № 7875 у другому та третьому кварталі 2011 року, відповідачу було нараховано та виплачено державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми. Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків, комісією Алчевського міського центру зайнятості по перевірці обґрунтованості виплат матеріального забезпечення (протокол № 12-р від 14.11.20011р.) було встановлено, що відповідач на момент реєстрації (22.04.2011 року) та знаходження на обліку в Алчевському міському центрі зайнятості отримував допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, що відповідно до норм діючого законодавства є порушенням, зокрема ч. 2,3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". У зв'язку тим, що відповідач на момент реєстрації та під час перебування на обліку в Алчевському міському центрі зайнятості отримував допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, та не повідомив про вищезазначений дохід у період з 22.04.2011 року по 02.10.2011 року, чим порушив вищезазначені вимоги, директор Алчевського МЦЗ видав наказ № 96 від 15.11.2010 року про повернення відповідачем одержаних ним коштів у сумі 9654,99 грн. 15.11.2011 року Алчевським міським центром зайнятості відповідачу було направлено лист за № 02/2-2762 щодо добровільного відшкодування суми заборгованості у розмірі 9654,99 грн., який отримано відповідачем 17.11.2011 року. Але, відповідач відмовився сплатити суму заборгованості. На підставі вищевикладеного, відповідач просив стягнути з позивача суму матеріального забезпечення у розмірі 9 654 грн. 99 коп.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позові та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволені позову у повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, встановивши обставини у справі та надані на їх підтвердження докази суд прийшов до наступного.

Для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості.

Відповідно до ст.8 Закону України від 02.03.2000 року № 1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі-Закон № 1533) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління на випадок безробіття, провадження збору на акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості.

Відповідно до ст.2 Закону України від 01.03.1991 року № 803-XII «Про зайнятість населення» (далі-Закон № 803) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. У разі неможливості надати підходящу роботу безробітному може бути запропоновано пройти професійну перепідготовку або підвищити свою кваліфікацію.

Згідно із ст.25 Закону № 803, держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій:

а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій;

б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;

в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.

Частиною 1 ст.33 Закону № 1533 передбачено, що особам, які шукають роботу вперше, та іншим незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними, допомога по безробіттю встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Допомога по безробіттю виплачується з 8-го дня після реєстрації особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Тривалість виплати допомоги по безробіттю не перевищує 180 календарних днів.

Судом встановлено, та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_2 22.04.2011 року було зареєстровано у Алчевському міському центрі зайнятості. 29.04.2011 року йому було надано статус безробітного згідно наказу № НТ №110429 (аркуші справи 5,6,7).

Наказом № НТ №110429 від 29.04.2011 року відповідачу на підставі абз. 1, 3. 4, ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307 (далі - Наказ № 307) було призначено допомогу по безробіттю.

Контрольно-ревізійним відділом у м. Алчевську було проведено ревізію цільового та законного використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в Алчевському міському центрі зайнятості.

07.11.2011 року виконуючим обов'язки начальника КРВ у м. Алчевську було направлено запит за № 130-10/1359 до Управління праці та соціального захисту населення з вимогою надати інформацію щодо одержувачів (безробітних) державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, згідно з наданим списком.

Згідно з відповіддю Управління праці та соціального захисту населення Алчевської міської ради від 09.11.2011 року № 7875 у другому та третьому кварталі 2011 року, відповідачу було нараховано та виплачено державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми (аркуші справи 16-20).

Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків, комісією Алчевського міського центру зайнятості по перевірці обґрунтованості виплат матеріального забезпечення згідно протоколу № 12-р від 14.11.2011 року було встановлено, що відповідач на момент реєстрації (22.04.2011 року) та знаходження на обліку в Алчевському міському центрі зайнятості отримував допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, що відповідно до норм діючого законодавства є порушенням, зокрема ч. 2,3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (аркуші справи 11-12).

Відповідно до п.2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007р. N 219 (далі - Порядок № 219), лише незайняті громадяни, які звертаються до державної служби зайнятості, підлягають реєстрації.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Крім того, під час реєстрації кожна особа ознайомлюється з пам'яткою «Ваші права - ваші обов'язки» де зазначено, що: особи, зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, зобов'язані своєчасно повідомляти спеціаліста центру зайнятості про всі зміни своїх даних, внесених до персональної картки, проте Відповідач повідомив, що він є незайнятою особою, тоді як сам отримував дохід.

Тобто, 22.04.2011 року відповідач був зареєстрований Алчевським міським центром зайнятості, в якості особи, що шукає роботу. 29.04.2011 року було надано статус безробітного та розпочато виплату допомоги по безробіттю. Під час присвоєння статусу безробітного відповідач особисто подав заяву від 29.04.2011 року з проханням надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. При цьому Відповідач, зокрема підтвердив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, не займається трудовою діяльністю, не виконує роботу за цивільно-правовою угодою та не має іншого доходу (аркуші справи 7,8).

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", п. 6.14 Розділу 6 Наказу № 307 застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягуються з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

У зв'язку тим, що відповідач на момент реєстрації та під час перебування на обліку в Алчевському МЦЗ отримував допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, та не повідомив про вищезазначений дохід у період з 22.04.2011 року по 02.10.2011 року, чим порушив вищезазначені вимоги законодавства, Алчевським МЦЗ видано наказ № 96 від 15.11.2010 року про повернення відповідачем одержаних ним коштів у сумі 9654,99 грн.(аркуші справи 13-14).

15.11.2011 року Алчевським міським центром зайнятості відповідачу було направлено лист за № 02/2-2762 щодо добровільного відшкодування суми заборгованості у розмірі 9654,99 грн., який отримано відповідачем 17.11.2011 року (аркуш справи 15). Відповідачем заборгованість в сумі 9654,99 грн. добровільно сплачено не було.

На підставі вищевикладеного, відповідачем порушено умови п.2 Порядку № 219, ч. 2,3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Згідно ч.2 ст.36 Закону № 1533 застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до ч.3 ст.36 Закону № 1533 сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Крім того, судом встановлено, що постановою прокуратури м. Алчевська Луганської області від 03.01.2012 року порушено кримінальну справу № 10/12/9001 у відношенні ОСОБА_2 за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 1. ст. 190 Кримінального кодексу України за фактом шахрайства.

Постановою органу слідства Алчевського ГУ УМВС України в Луганській області від 19.01.2011 року про зміну кваліфікації злочинного діяння та уточнення об'єкту злочинного посягання постановлено, що допомогу по безробіттю в Алчевському МЦЗ ОСОБА_2 отримував на законних підставах, та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку в УПСЗН Алчевської МР ОСОБА_2 отримав обманним шляхом, та таке діяння кваліфіковане згідно ч. 1 ст. 190 КК України.

Постановою Алчевського міського суду Луганської області від 10.02.2012 року ОСОБА_2 звільнено від кримінальної відповідальності передбаченої ч. 1 ст. 190 КК України, у зв'язку з дійовим каяттям, та перерахуванням останнім грошових коштів в сумі 780,00 грн. на рахунок УПСЗН Алчевської МР (аркуш справи 59).

Таким чином, враховуючи, що на момент розгляду даної справи підстава щодо неправомірного отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку в сумі 780,00 грн., відсутня у зв'язку з добровільним поверненням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку в сумі 780,00 грн. УПСЗН Алчевської МР, що підтверджується постановою Алчевського міського суду Луганської області від 10.02.2012 року (аркуш справи 59), а відтак відсутні підстави, які унеможливлюють отримання відповідачем допомоги по безробіттю.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог Алчевського міського центру зайнятості, у зв'язку з їх необґрунтованістю.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 17, 87, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Алчевського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення матеріального забезпечення, відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 05 березня 2012 року.

Суддя А.А. Лагутін